You are currently viewing Test obciążenia glukozą ile tej glukozy jest?
SONY DSC

Test obciążenia glukozą ile tej glukozy jest?

Test obciążenia glukozą. Spotykam się czasem z pytaniem, czy można powtarzać test obciążenia glukozą (OGTT) i z jaką częstotliwością? Trafiają się osoby, które wręcz obawiają się tego testu, ponieważ uważają go za zbyt obciążający dla organizmu 🙂 Twierdzą np., że często wykonywane OGTT uszkadza trzustkę, że można powtarzać go “maksymalnie raz na rok”, albo “pół roku” by nie uszkodzić tego narządu. Jak to faktycznie jest?

W OGGT podajemy pacjentowi 75 g czystej glukozy. Czy to dużo? Czy stanowi to gigantyczną, destrukcyjną dawkę?

Popatrzmy zatem ile to będzie to 75 g glukozy w pokarmach spożywanych na co dzień?

Cukier. Ile glukozy w cukrze?

Cukier stołowy to sacharoza, czyli pół na pół glukoza i fruktoza (1 cząsteczka sacharozy = 1 cząsteczka glukozy + 1 cząsteczka fruktozy). Tak więc 75 g glukozy zawarte jest w 150 g sacharozy. Ile to będzie łyżek cukru? Zależnie od źródła informacji i grubości kryształów cukru, 1 łyżka to 12 – 15 g. Jednym słowem 75 g glukozy zawarte jest w  około 10-12 łyżkach cukru.

Miód. Ile glukozy w miodzie?

Jedna łyżka miodu waży 25 g, zawiera ok 34% do 46% glukozy, czyli  6 do 9 łyżek miodu dostarczy nam 75 g glukozy.

Banany, winogrona. Ile w nich glukozy?

W 100 g tych owoców jest 5 g glukozy, zatem 75 g mamy w 1,5 kg bananów (około 12 sztuk). Nieco mniej niż 1,5 kg winogron da podobny efekt. To już może trochę trudniej zjeść na raz 😉

W ramach ciekawostki- w pudełku ptasiego mleczka będzie około 100 g glukozy… A znam przynajmniej dwie osoby w tym jedną niepełnoletnią, która potrafi spożyć paczkę tych łakoci “za jednym posiedzeniem”.

Coca cola- ile coli trzeba by było wypić żeby zrobić test z glukozą?

W dwulitrowej butelce jest 212 g cukru, czyli ponad 100 g glukozy. Przeliczając, 75 g będzie w około 1400 ml coca coli… Od razu wyjaśniam, żeby ktoś mnie nie posądził o faworyzowanie tego napoju: przyjęłam go jako modelowy, ponieważ chyba wszyscy go znają. W pepsi-coli cukru jest nawet nieznacznie więcej. W Mirindzie zaś znajdziemy jeszcze większą ilość, prawie 13g cukru w 100ml, czyli 1154 ml tego napoju to 75 g czystej glukozy. Podobne przeliczenia dotyczą również tzw. energetyków. Tymczasem w soczkach przeznaczonych typowo dla dzieci, np. typu Kubuś, cukru będzie również sporo, nawet nieco więcej niż w pepsi. Natomiast w jogurtach “owocowych”, czy ketchupie ta ilość w porównaniu z poprzednikami wydaje się wręcz zastraszająca.

A teraz odpowiedzcie sobie, czy to tak dużo?

Ile “idzie” cukru czy miodu na przykład do ciasta? Ile można coli czy innego napoju wypić jednego dnia? Nie wspominam już o zawartej (dodatkowo, w ilości 1:1) w wymienionych produktach fruktozie, która praktycznie podwaja kaloryczność 😉

W tym kontekście rozpowszechniane ostatnio informacje, że testu obciążenia glukozą nie można często powtarzać, bo “szkodzi trzustce”, są mocno kontrowersyjne a moim zdaniem zwyczajnie przesadzone.

Nie ma zaleceń, czy zakazów, bo robić OGTT “częściej niż” albo “nie częściej niż”. Jeśli istnieją wskazania do tego testu to należy go wykonać. Można to robić nie tylko jednorazowo, ale też i wielokrotnie, np. monitorując leczenie pacjenta. Oczywiście, jeśli zajdzie takowa potrzeba. Nie ma też sensu demonizować jego oddziaływania na trzustkę, bo często znacznie ciężej obciążamy ją niewłaściwą dietą, zawierającą wysokoprzetworzone, niezdrowe produkty.

Zobacz: Co zafałszuje wynik OGTT? Jak prawidłowo wykonać test obciążenia glukozą?

Ten post ma 11 komentarzy

 1. Joanna

  proszę o dopisanie do newslettera

  1. admin

   wystarczy wpisać się w wyskakujące okienko 🙂 coś nie działa? 🙁

 2. Kasia

  nie znam hardcorowy jest w stanie zjeść 6 łyżek miodu na raz. nad ptasim mleczkiem też trzeba trochę popracować – zajmuje to średnio około godziny…..

  a co z osobami chorującymi już na trzustkę albo obciążonymi nowotworem?

  1. admin

   Cóż, zależy co to za choroba trzustki. A o jaki nowotwór chodzi? Nawiasem mówiąc, osoba z nowotworem również może zachorować na cukrzycę i jakoś trzeba to stwierdzić.

 3. MAGDALENA

  Czy w przypadku problemów ze zrobiem krzywej po obciążeniu glukozą (wymioty po 20 minutach od wypicia, nawet przy dodaniu cytryny) można wykorzystać colę lub inne w/w produkty?

  1. admin

   Niestety nie 🙁

 4. Renata

  Czy mogę powtórzyć krzywą cukrową w ciąży? Moje wyniki to na czczo:94, po1h:166, po2h:120 . Przed nadaniem nie trzymałam diety i jadłam słodycze,gdyż nie dostałam instrukcji dokładnej co zrobić przed badaniem miałam żadnej diety nie trzymać. Martwię się bo dostałam diagnozę o cukrzycy ciążowej…chciałabym powtórzyć badanie bo nie wydaje mi się wiarygodne.

  1. admin

   Zgodnie z kryteriami, to jest cukrzyca, ale lekarz w razie wątpliwości, że nie było prawidłowo wykonane (np. w trakcie infekcji czy też z innych powodów, lecz raczej nie diety) mógłby zlecić kontrolę. proszę spytać, czy w tym wypadku są ku temu przesłanki

 5. Katarzyna

  Pani doktor, czy można jakoś logicznie wytłumaczyć, dlaczego przez 4 dni po OGTT byłam senna, ciągle głodna, z kierunkiem na słodkie pokarmy ? Nie jadam słodyczy na co dzień, bo po pierwsze nie lubię, po drugie mam NSW niealkoholowe stłuszczenie wątroby, przy hashimoto szybko się tyje, węgli zatem jadam bardzo mało. Od lat mam mimo bardzo nisko węglowodanowej diety cukier powyżej 100 czasami 120 czasami 105, raz 102 , W dniu badania na czczo było 102, po godzinie 208, po dwóch – 169, a insulina – na czczo 9,6, po godzinie – 45,20, po dwóch – 68,80 , po 4 omal nie zemdlałam, trzęsły mi się ręce, oblał mnie zimny pot, 4 dni czułam się senna, głodna, i szalało mi ciśnienie. Dlaczego taka reakcja ? Nie biorę żadnych leków.

 6. Agnieszka

  Witam, a mogła by Pani napisać jak duże znaczenie ma zrobienie krzywej cukrowej i insulinowej 3 punktowej, przy badaniu :
  1) na czczo
  2) po 75 min- miało być 60 min, ale pielęgniarka pokazała, że jest górą i miałam czekać na wezwanie
  3) po 120 min
  Dodam, że po 75 min przestałam być senna i wróciłam do normalności.

Dodaj komentarz