You are currently viewing Cukrzyca ciążowa- kiedy i jak ją rozpoznajemy?

Cukrzyca ciążowa- kiedy i jak ją rozpoznajemy?

Kontynuacja informacji o zaburzeniach gospodarki węglowodanowej w ciąży. Pierwsza część za nami. Teraz diagnostyka.
Jak wcześnie stwierdzić zaburzenia gospodarki węglowodanowej w ciąży? Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?
Standardowym zaleceniem jest pomiar glukozy na czczo na samym początku ciąży. Zleca je ginekolog na pierwszej wizycie.
Jeśli stężenie jest poniżej 92 mg/dl i nie ma wspomnianych czynników ryzyka, na tym chwilowo poprzestajemy. W sytuacji gdy stężenie to wynosi pomiędzy 92mg/dl a 125 mg/dl zaleca się od razu wykonanie OGTT (oral glucose tolerance test- test doustnego obciążenia glukozą). Natomiast jeśli przekroczy 125mg/dl  postępowanie jest inne. Wtedy najpierw powtarzamy pomiar glikemii na czczo i gdy wyniesie ponownie powyżej 125 mg/dl rozpoznajemy cukrzycę ciążową. Jeśli będzie niższy- wykonujemy OGTT.
Kiedy rozpoznać cukrzycę ciążową?
Pominąwszy sytuacje opisane w powyższym podpunkcie, wykonujemy OGTT. Cukrzycę ciążową rozpoznajemy w momencie gdy cukier na czczo jest wtedy równy lub wyższy 92 mg/dl , w godzinę po większy lub równy 180 mg/dl albo też w drugiej godzinie wynosi albo przekracza 153 mg/dl ale mieści się poniżej 200 mg/dl.
Cukrzyca w ciąży- o co chodzi?
Natomiast gdy w drugiej godzinie wynosi 200 mg/dl lub więcej albo na czczo 126 mg/dl wówczas sugeruje się by mówić raczej nie o cukrzycy ciążowej lecz cukrzycy w ciąży (cukrzyca typu drugiego). Być może nierozpoznanej wcześniej..
Co po ciąży? Kontrolne badania u kobiety z cukrzycą ciążową.

Jeśli rozpoznano cukrzyce ciążową, wiąże się to z większym ryzykiem cukrzycy w przyszłości (co trzecia kobieta w przyszłości zachoruje) lub też w kolejnej ciąży.

W związku z tym zaleca się wykonanie tego samego testu 6-12 tygodni po porodzie i jeśli jest prawidłowy, kontrolę glikemii (cukru) na czczo co rok.
Test po porodzie interpretuje się jak dotychczas, czyli cukier na czczo ma być 70-99 mg/dl a po 2 godzinach- poniżej 140mg/dl. Po godzinie w tym wypadku pomiaru robić nie trzeba. No chyba, że ktoś chciałby sobie oznaczyć od razu stężenia insuliny, wtedy warto wykonać trzy pobrania zarówno cukru jak i insuliny.

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Kalina

  A co jeśli glukoza na czczo wynosi 100 mg/dl, a po godzinie i dwóch jest w normie? Czy to już cukrzyca? Oggt było robione na początku II trymestru ze wzgledu na cukrzycę w poprzedniej ciąży.

  1. admin

   Zgodnie z kryteriami, tak.

  2. admin

   “Cukrzycę ciążową rozpoznajemy w momencie gdy cukier na czczo jest wtedy równy lub wyższy 92 mg/dl “

 2. Anqua

  Oooo w końcu dowiedziałam się o rozróżnieniu nazewnictwa cukrzycy ciążowej i cukrzycy w ciąży.
  Pozdrawiam 🙂

 3. Ewa

  A co Pani o tym myśli? wyniki testu z obciążeniem 75 g glukozy u ciężarnej 94-147-101

Dodaj komentarz