You are currently viewing Cukrzyca ciążowa – jak ją kontrolować.

Cukrzyca ciążowa – jak ją kontrolować.

Cukrzyca ciążowa ? Informacji o glikemii w ciąży, rozpoznaniach, diagnostyce itd było już tutaj sporo. No, ale trudno, cukrzyca jest, co robimy dalej? Jak ją kontrolować i kiedy? Nowe zalecenia PTD (Polskie Towarzystwo Diabetologiczne).

Co rok wydawane są aktualizacje zaleceń dotyczących cukrzycy. Tym razem omówię aktualne zalecenia dotyczące kontroli u kobiet z cukrzycą ciążową.

O diagnostyce już wszystko wiecie, było jakiś czas temu 😉

Teraz jak kontrolować gdy już zostanie rozpoznana cukrzyca ciążowa.

Jak kontrolować cukrzycę w ciąży?

Najlepszą metodą kontroli jest samokontrola przy pomocy glukometru. Na tej podstawie lekarz prowadzący może ocenić stopień wyrównania cukrzycy na samej diecie albo też zadecydować o włączeniu insuliny.

Kiedy kontrolować cukrzycę w ciąży?

Zaleca się oceniać glikemię na czczo oraz godzinę po posiłku. Inaczej, niż w cukrzycy poza ciążą, gdzie oprócz porannej glikemii interesuje nas ta dwie godziny po jedzeniu. W ciąży metabolizm jest szybszy, insulina wyższa, więc cukier kontrolujemy już po godzinie.

Zmiany w zaleceniach kontroli cukrzycy ciążowej. Jakie są normy cukru w ciąży?

Poziomy na czczo nie uległy zmianie, mają mieścić się poniżej 90 mg/dl (5 mmol/l) ale powyżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l).

W nowych zaleceniach zmieniła się jedna, bardzo istotna sprawa. Otóż, inna jest wartość glikemii po godzinie. Dotychczas zalecaną wartością cukru po godzinie od posiłku było poniżej 120 mg/dl (6,7 mmol/l). Obecnie dopuszcza się wyższe wartości i to znacznie- te pacjentki, które miały cukrzycę w ciąży, wiedzą, że różnica jest duża. Mianowicie, obecnie dopuszczalną wartością jest poniżej 140 mg/dl (7,8 mmol/l).

Poziom cukru w nocy powinien wynosić podobnie do wartości na czczo, czyli między 70-90 mg/dl (3,9 mmol/l-5 mmol/l). To nieco się zmieniło, przedtem wartość miała być po prostu powyżej 60 mg/dl (3,3 mmol/l).

Hemoglobina glikowana, czyli HbA1c nie jest zalecaną metodą oceny dobrego wyrównania cukrzycy w ciąży. I nigdy nie była. Oczywiście, zrobić można, nie będzie to błędem, ale też nie jest dobrym miernikiem. Natomiast, ponieważ ocenia ona poziom wyrównania glikemii w ciągu ostatnich trzech miesięcy, jest to zbyt szeroki okres. W ciąży chcemy wiedzieć jak było wczoraj, czy tydzień temu, nie tylko jak “w sumie” wypadają trzy ostatnie miesiące. Jedynie w cukrzycy przedciążowej zaleca się również ocenę tego parametru.

Doustne leki przeciwcukrzycowe.

Nie są nadal zalecane w ciąży. Wynika to z faktu, że przechodzą przez łożysko i brak jest badań oceniających wieloletni wpływ tych preparatów na dziecko. Zgodnie z wytycznymi, powinno się je jak najszybciej odstawić, następnie wykonać OGTT (krzywą doustnego obciążenia glukozą).

Jaki przyrost wagi zaleca się ciężarnej z cukrzycą?

Zależy to oczywiście od wagi wyjściowej. Ale ma się on mieścić pomiędzy 8 a 12 kg. U kobiet szczupłych (BMI <19,8) dopuszczamy do 18kg, dla otyłych już tylko 7 kg (BMI >29).

A na zdjęciach piękna Pani Karolina w obiektywie Gosia Michalak Photography.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Monika

  A co jeśli cukier po drugiej godzinie krzywej jest wyższy niż po pierwszej, chociaż obie wartisci poniżej 100?

  1. admin

   to zależy od pacjenta i reszty wyników

 2. Monika

  Mam pytanie dotyczące zaleceń min/max glikemii, czy są one tworzone i dotyczą wyniku z glukometru ze krwii z palca, czy wyniki laboratoryjnego z żyły?

 3. Marta

  Czy mogłabyś mi pomóc, kiedy mierzymy cukier po posiłku? Godzinę po skończeniu czy godzinę od rozpoczęcia posiłku? Znalazłam sprzeczne informacje :/

  1. admin

   W ciąży- po godzinie, w innych przypadkach cukrzycy- po dwóch, stąd różne informacje 😉

Dodaj komentarz