You are currently viewing Co ma gluten i celiakia do Hashimoto? Co to jest NCGS?

Co ma gluten i celiakia do Hashimoto? Co to jest NCGS?

W poprzednim odcinku..

Czyli kilka dni temu opisywałam co to jest gluten, celiakia. Teraz szerzej zajmiemy się problemem.

Jak ma się celiakia do Hashimoto?

W chorobach autoimmunologicznych tarczycy celiakia występuje częściej. Nieleczona, nie dość, że będzie pogarszała stan chorego, zwiększała ryzyko nowotworów, głównie przewodu pokarmowego, oraz pogarszała płodność, lecz także, jako czynnik stresowy, będzie miała niekorzystny wpływ na leczenie samej choroby tarczycy. Niemniej jednak sam gluten nie jest czynnikiem wywołującym Hashimoto. Również jego wykluczenie nie wyleczy ze wspomnianego schorzenia.

Co to znaczy alergia, a co nadwrażliwość?

Nadwrażliwość to szeroki termin i nie jest jednoznaczny z alergią. Obejmuje on bowiem powtarzające się objawy wywołane przez konkretny bodziec. Może być alergiczna lub niealergiczna. Jest to więc szersze określenie niż alergia. Objawy mogą być podobne lecz bodziec inny. Typów reakcji alergicznych jest cztery, różnią się czasem wystąpienia i narządami których dotyczą.

Natomiast nadreaktywność, to już co innego- nadmierna normalna reakcja na bodziec.

Co to jest NCGS?

Non-celiac gluten sensitivity, czyli niealergiczna wrażliwość na gluten, inaczej gluten sensitivity, gluten intolerance, non-celiac wheat sensitivity.  Jej występowanie jest możliwe w grupie chorych z typowymi objawami lecz bez alergii na gluten czy pszenicę. Nie istnieje swoisty marker służący do rozpoznania, (Zonulina może mieć wartość pomocniczą), więc sugeruje się przeprowadzenie specjalnych testów z wykluczeniem, następnie ekspozycją na gluten, z podwójnie ślepą próbą, z oceną objawów przy pomocy specjalnych kwestionariuszy ( które dolegliwości występują przed, które trakcie ekspozycji na gluten, a które na placebo). Sugeruje się dysbiozę jako jedną z przyczyn NCGS. Natomiast pojawiają się też głosy, że to nie sam gluten zawarty w danych produktach powoduje dolegliwości, lecz raczej cukry z grupy FODMAP.

Co to jest FODMAP? Czy nie łatwiej od razu odstawić całkiem gluten bez tych wszystkich badań? Otóż, nie. Po wyjaśnienia zaglądajcie na kolejny wpis z serii. To nie jest wcale takie proste…

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707675/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5677194/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29160841

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5707740/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488826/

Dodaj komentarz