You are currently viewing soki domowe tańsze i zdrowe

soki domowe tańsze i zdrowe

Wspominałam troszkę, co zmieniła w moim żywieniu ciąża… Było już o kawie (tutaj). Nie kupowałam też gotowych tzw. “soków”, bo mi nie smakowały. Większość była z koncentratu, albo dosładzana, po części miałam “niesmak” (a niektórzy domownicy zgagę).

Rozwiązaniem mogłyby być soki stojące w marketach w chłodziarkach lub świeżo wyciskane (trudno codziennie szukać świeżo wyciskanego a i dość drogo wychodzi taka impreza). Pozostało jeszcze jedno wyjście- kupić sobie sprzęt do wyciskania do domu.
Wbrew pozorom to wcale nie jest bardzo kosztowne i taka wyciskarka nie zajmuje dużo miejsca w kuchni.
Pomarańcze mogą być ekologiczne lub nie, ale i tak będzie to dużo zdrowsze niż “kupne”.
Tym bardziej taki soczek posłuży Twojej nieletniej latorośli. Oczywiście, gdy już będzie na tyle duża, by móc spożywać cytrusy. Gdy Twa pociecha będzie większa, chętnie Ci pomoże przy wyciskaniu.

Oczywiście, na początku karmienia unikałam cytrusów, jako silnych alergenów.

Poza takimi sokami, kupuję również soki TESO, bo bardzo mi smakują, a także soki “sklepowe” ale te w kartonach lub z chłodziarek, są znacznie smaczniejsze i zdrowsze (możesz znaleźć bez konserwantów i bez cukru, bo i po co Ci ten cukier?).

Teraz kilka słów praktycznych dla młodych mam. Jak to jest z tymi cytrusami u dzieci?

Otóż, zaleca się ich unikanie przynajmniej do końca pierwszego roku dziecka (ja sugeruję dłużej, jest przecież tyle innych owoców). CO zaliczamy do owoców cytrusowych? Są to cytryna, mandarynka, pomarańcza (limeta, chińska, olbrzymia, gorzka, bergamota), limonka, oraz ich krzyżówki np. z kumkwatem (limkwat, sweetie, tangelo, cytranga, citrofortunella, cytrangokwat). Nie mogłam się oprzeć i nie podać tych zabójczo brzmiących nazw 😉 Nawiasem mówiąc, wiedzieliście, że grejpfrut i klementynka to krzyżówki?

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Zdrowe soki

    No tak, niestety świeże soki kupowane codziennie to dosyć droga sprawa, ale wyciskarka i owoce z dyskontów to już nie jest taki zły pomysł. Na pewno ZDROWY!

  2. Magda

    Soki świeżo wyciskane to świetna sprawa, są bardzo dobre w smaku oraz oczyszczają nasz organizm z niepotrzebnych toksyn.

Dodaj komentarz