You are currently viewing Wasze pytania do specjalisty! Radiolog w ogniu krzyżowym pytań- wskazania, przeciwwskazania, rodzaje badań…

Wasze pytania do specjalisty! Radiolog w ogniu krzyżowym pytań- wskazania, przeciwwskazania, rodzaje badań…

 

Na Wasze pytania odpowiada specjalistka radiologii, doktor Agnieszka Sobocińska-Zaremba. Ma 20 letnie doświadczenie, zarówno w lecznictwie otwartym jak i zamkniętym. Na zadane pytania odpowiedziała bardzo szczegółowo. Interesowały Was szczególnie takie zagadnienia jak wskazania, przeciwwskazania, ryzyko przeprowadzania badań CT, MRI czy usg różnych narządów. Pani doktor szczegółowo opisuje wszystkie te aspekty. Pozostało kilka pytań, które skierowane są bardziej do mnie i na te odpowiedzi napiszę oddzielnie, w kolejnym poście.

Pyt- Jakie metalowe elementy w jamie ustnej są przeciwwskazaniem do MR?

AS- względnym przeciwwskazaniem jest obecność aparatów ortodontycznych, implantów dentystycznych, wypełnień, mostków, które mogą zniekształcać obraz tkanek w ich sąsiedztwie, przede wszystkim w okolicy twarzoczaszki – dają artefakty , czyli obniżają wartość diagnostyczną badania i utrudniają jego pewną interpretację.

Pyt- Mam pytanie dotyczące kontrastu podawanego do rezonansu nerek – czy można wykonać wcześniej jakiś test, badanie krwi itp. w celu upewnienia się, że nie ma uczulenia na kontrast (żeby zapobiec wstrząsowi anafilaktycznemu)?

AS- Nie można wykonać żadnego badania , które potwierdzi ewentualną alergię na środek kontrastowy . Uczulenie na te preparaty występuję niesłychanie rzadko. Ryzyko wystąpienia reakcji nadwrażliwości może zwiększyć się w przypadku występujących w przeszłości reakcji na środki kontrastowe, astmy oskrzelowej i chorób alergicznych w wywiadzie,

Pyt- Czy czeste wykonywanie rezonansu ma negatywny wplyw na czlowieka? 

AS- Na bazie obecnej wiedzy- nie.

Pyt- Jaka dawka promieni rentgenowskich jest w tomografii komputerowej? 

AS-

– dla TK klatki piersiowej – 3 mSv (odpowiednik dawki ze 150 zdjęć klatki piersiowej)

– dla TK głowy – 4 mSv (odpowiednik dawki z 200 zdjęć klatki piersiowej)

– dla TK jamy brzusznej – 5 mSv (odpowiednik dawki z 250 zdjęć klatki piersiowej)

Pyt-  Czy to prawda, że USG jest szkodliwe dla nas? Słyszałam teorię, że robiąc często USG piersi z jednej strony sprawdzam, czy wszystko ok, a z drugiej sama sobie serwuję dawkę czynnika wpływającego na zachorowanie. 

AS- Nie stwierdzono szkodliwości badania usg u ludzi , ale ultradźwięki mogą wywoływać pewne efekty w organizmie- efekt termiczny – wydzielanie ciepła i efekt biologiczny tj wpływ na wzrost komórek i transport przez błony komórkowe.

Jeśli chodzi i badanie usg piersi – to zawsze bada się obie piersi jak i doły pachowe.Nie spotkałam się żeby ktoś badał tylko jedna piersi , przy założeniu , że Pacjentka nie przebyła mastektomii- wówczas i tak badaniu podlega okolica blizny pooperacyjnej.

Pyt- Co ile można wykonywać tomografie komputerową tego samego obszaru by było to uznawane za bezpieczne? Jak to jest w przypadku rezonansu? 

AS- W czasie wykonywania badania tomografii komputerowej ciało pacjenta przyjmuje dość dużą dawkę promieniowania rentgenowskiego. Pomimo iż dawka ta jest dość duża, to jednak jest ona całkowicie bezpieczna dla pacjenta. Badanie jednak, jeśli nie jest niezbędnie konieczne, nie powinno być wykonywane zbyt często, bowiem mimo wszystko zbyt częste napromienianie może być dla naszego organizmie szkodliwe. Należy pamiętać też o tym, że takiemu badaniu nie powinny poddawać się kobiety w ciąży, warto też zastanowić się nad koniecznością takiego badania u kobiet, które w najbliższym czasie planują zajście w ciąże, tomografia komputerowa bowiem może bardzo niekorzystnie wpływać u kobiety na owulacje.

Badanie MR jest całkowicie bezpieczne- ograniczeniem jest jedynie badanie z podaniem środka kontrastowego – należy zachować co najmniej tydzień przerwy , ze względu na potencjalne działanie nefrotoksyczne środka kontrastowego.

Pyt- Czy tomografia z kontrastem jest przeciwwskazaniem w Hashimoto? 

AS- Nie – przeciwskazania do podania preparatów jodowych to : uczulenie na jod ,wole toksyczne tarczycy , planowanie leczenia raka tarczycy promieniotwórczym jodem.

Pyt- Czy we wczesnej ciąży można wykonywać rezonans głowy???

AS- I trymestr ciąży jest względnym przeciwksazaniem to badania MR

Pyt- Jak to jest z kontrastem do rezonansu? Jest niezbędny, czy jednak odwrotnie? Czy jest szkodliwy dla organizmu? 

AS- Rezonans magnetyczny z kontrastem wykonywany jest w takich przypadkach, jak:

Choroby układu nerwowego: (choroby demielizacyjne, np. stwardnienie rozsiane; choroby otępienne, np. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona; nowotwory mózgu; guzy rdzenia kręgowego; zmiany wynikające z napromieniowania ośrodkowego układu nerwowego; zaburzenia neurologiczne o nieznanej etiologii; guz serca;choroby naczyń krwionośnych; guzy płuc; nowotwory narządów rodnych u kobiety; nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn; guzy zapalne tkanek miękkich; guzy nowotworowe tkanek miękkich;

W niektórych patologiach podanie kontrastu jest niezbędne , umożliwia /ułatwia postawienie prawidłowego rozpoznania, zwęża diagnostykę różnicową.

Przy prawidłowej funkcji nerek kontrast jest bezpieczny.

 

 

 

Na brakujące pytania odpowiem w kolejnym wpisie.

Stay tuned! 😉

M

 

 

 

Dodaj komentarz