You are currently viewing chcę sobie zbadać tarczycę

chcę sobie zbadać tarczycę

typowa lokalizacja tarczycy to szyja, ale zdarzają się też inne lokalizacje…

Jakie zrobić badania i co powinno Cię zaniepokoić?

Podstawowym badaniem funkcji tarczycy jest TSH (wykonuj w godzinach porannych, gdyż wydzielane jest w rytmie dobowym) . Zależnie od wieku i trochę od płci różne są zalecane wartości (nie zawsze zgodne z tym, co jako normę podaje Ci przy wyniku laboratorium).
Jeśli masz wątpliwości czy na pewno jest prawidłowe albo widzisz u siebie typowe objawy zgłoś się do lekarza, najlepiej endokrynologa.
Poza TSH możesz dodatkowo zrobić wolne hormony czyli FT3 i FT4 (F od free), oraz, jeśli podejrzewasz chorobę autoimmunologiczną, przeciwciała tarczycowe- ATPO, ATG lub TRAb (w rzadszych sytuacjach, ew. poradź się najpierw endokrynologa czy robić).

obraz tarczycy w USG

Jakie objawy zgłaszają pacjenci, którzy do mnie przychodzą?
Mogą to być zaburzenia miesiączkowania, wypadanie włosów, przyrost/ubytek masy ciała, senność/bezsenność, nerwowość, osłabienie, pobudzenie, biegunki, zaparcia, tendendcja do niskiego/wysokiego ciśnienia i wolnej/szybkiej akcji serca, suchość skóry (“książkowe objawy” to zwłaszcza rogowacenie skóry na łokciach i kolanach), lub nadmierna potliwość, problemy z zajściem w ciążę, niedokrwistość, proble my z pamięcią, pogorszenie wydolności fizycznej, zaburzenia rytmu serca, w niektórych przypadkach wytrzeszcz…
Czasem pacjentki mówią, że typowe objawy składały wcześniej na karb przekwitania lub przemęczenia. Zdarza się, że zgłaszają się, gdyż bezskutecznie próbują zajść w ciążę albo się odchudzić.

kształt gruczołu zbliżony jest do motyla- dwa płaty połączone cieśnią

Poza hormonalną czynnością tarczycy warto sprawdzić też jak sama tarczyca wygląda. Czy nie ma cech zapalenia, guzków, torbieli, powiększonych węzłów chłonnych? Same badania z krwi tego nie powiedzą. Jeśli będą prawidłowe to znaczy tylko, że gruczoł prawidłowo działa, ale nic nie powie jak wygląda… USG jest uzupełniającym badaniem, które też dość często rozstrzyga o leczeniu. Metoda ta stała się w ostatnim czasie bardzo popularna, zwłaszcza, że jest stosunkowo tania, dostępna i niegroźna dla pacjenta. Nie wymaga też żadnego przygotowania ze strony badanego.
Jeśli stwierdzimy jakieś zmiany w tarczycy, badanie USG się powtarza (zależnie od znalezionych nieprawidłowości, zazwyczaj co 3, 6 lub 12 miesięcy). Jeśli w USG znajdujemy jakąś zmianę (guzek), w większości przypadków jest to wskazanie do wykonania jego biopsji (nakłucia), przede wszystkim w celu wykluczenia nowotworu.

Reasumując, badaniem “pierwszego rzutu” jest TSH a obrazowym- usg. Potem możesz rozszerzyć diagnostykę, a jeśli masz wątpliwości, zgłoś się do endokrynologa (wizyta też nie boli 😉  a może pomóc Ci postawić diagnozę i poczuć się lepiej).

Dodaj komentarz