You are currently viewing Euthyrox- znowu kłopoty- Wasze wątpliwości

Euthyrox- znowu kłopoty- Wasze wątpliwości

Tak się składa, że Euthyrox został ostatnio gwiazdą tego bloga 😉 Zapewniam Was, że nie z powodu sponsoringu 😉 Po prostu znów jest o nim głośno. Najpierw leku nie było więc dociekałam przyczyn i opisywałam jak sobie w takiej sytuacji radzić. Potem okazało się, że firma zmienia skład preparatu. Teraz z kolei pojawiły się kontrowersyjne informacje. Oto z jednej strony producent leku wyraźnie zaleca:

“należy poinformować pacjentów, aby nie powracali do
stosowania produktu Euthyrox® N o poprzednim składzie tabletek, kiedy już przyjmują produkt Euthyrox® N o zmienionym składzie”.

A do tego przez internet przebiegła fala niepokoju co do nowego składu leku. Tym razem przyczyną obaw stał się mannitol.  Pojawia się on w nowym składzie. O tym aspekcie już wkrótce w następnym wpisie.

A więc co z tymi zmianami produktu z jednego na drugi?

Dlaczego pacjenci mają nie wracać do starszego preparatu? Wspominałam już w poprzednich wpisach, ze zamiana preparatu (wtedy chodziło o Letrox i Eltroxin) może spowodować niewielkie odchylenia w wynikach badań i lepiej jest stosować jeden i ten sam preparat. Wyjątkiem była sytuacja, gdy leku nie było. Wtedy wybieramy mniejsze zło i bierzemy “co jest” nawet kosztem tego, że mieszamy produkty różnych producentów. I nawet na stronie producenta widnieje informacja, że:

“Dodatkowo w Polsce dostępne są także inne produkty lecznicze, zawierające substancję czynną lewotyroksynę. Z możliwości zamiany leku na jego odpowiednik może skorzystać zarówno lekarz, jak i farmaceuta.”

Moim zdaniem kwestia jest wysoce kontrowersyjna. Nie można tak po prostu odradzać/zabraniać pacjentom zmiany na inny preparat. Czy to konkurencyjny czy też własny, bez podania ewidentnych przyczyn. Niejednokrotnie zdarzało się, że zamieniałam pacjentom preparat, lecz robiłam to z konkretnych powodów. Bywało, że po kilku miesiącach czy latach, znowu wracaliśmy do poprzedniego preparatu. Wtedy ważne jest, by lekarz prowadzący miał świadomość, że taka zmiana została dokonana i bez problemu oceni sobie i skontroluje wyniki u danego pacjenta. Nie możemy jednak dopuścić aby powtórzyła się sytuacja, że chorzy wędrują od jednej apteki do drugiej, poszukując leku. Teraz na dodatek jego “odpowiedniej formy”. Tu dostaną jedno opakowanie, tam drugie… Jedni postanowią zostać przy starym, inni będą chcieli “ten nowy”. Mnóstwo niezużytych blistrów pójdzie do kosza. Część pacjentów, zdenerwowanych przez to zamieszanie, może poprosić o przejście na terapię preparatem innej firmy. W tej niejasnej sytuacji może dojść do podejrzeń że coś było nie tak z wcześniejszym lekiem, choć osobiście nie zauważyłam ku temu klinicznych podstaw.

Co więcej, stanowisko ekspertów PTH (Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne) uznało, że:

W przeprowadzonych badaniach potwierdzono równoważność biologiczną obu preparatów Euthyrox®N, co oznacza, że po podaniu obu form leku u pacjentów, osiągane są porównywalne stężenia substancji czynnej w organizmie. “

Jeśli chodzi o działania niepożądane leku, to PTE informuje:

“Profil działań niepożądanych produktu o nowym składzie odpowiada profilowi działań niepożądanych poprzedniego produktu.

To znaczy, że możecie spodziewać się tego samego co po poprzedniej formie leku. Jeśli ktoś tolerował ją dobrze, na tej także będzie czuł się dobrze, natomiast gdy były działania niepożądane na tamtym, na tym także te same mogą się pojawić. I nie ma tu nic do rzeczy mannitol 😉 Pełną opinię ekspertów możecie przeczytać na stronie Towarzystwa, http://www.ptendo.org.pl/aktualnosci/76-stanowisko-ekspertow-dotyczace-wprowadzenia-nowej-formy-produktu-leczniczego-euthyrox-n.html.

A informacje dla farmaceutów o tym jak informować chorych o niezmienianiu, są tutaj: http://urpl.gov.pl/sites/default/files/Euthyrox_DHPC%20i%20materia%C5%82%20informacyjny%20dla%20pacjenta_0.pdf

Jednym słowem możecie stosować oba preparaty, aczkolwiek firma uznała, że ta nowsza postać będzie lepsza pod względem zawartości stabilności, precyzyjności substancji czynnej. Jednak nie wiem na jakich podstawach oparła to przekonanie o niemożności powrotu do stosowania leku o starym składzie masy tabletkowej.

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Karolina

  Moj syn, roczniak, od urodzenia bierze leki na niedoczynnosc tarczycy, cala nie jest wtksztalcona, po powrocie do polski, listopad ubieglego roku, okazalo sie ze w pl mamy tylko jednego producenta z dawka 25. W dodatku tabletka slabo sie rozpuszcza. Podaje strzykawka. Czy wiadomo cos o rzpuszczalnosci nowego preparatu? W UK bylo kilka firm i mozna bylo wybrac tavletke bardziej rozpuszczalna
  Pozdrawiam i prosze o oontak mailowy.

  1. admin

   są preperaty w płynie

 2. Ewelina

  Pani Doktor, w ulotce Euthyroxu jest napisane, żeby popijać tabletkę niewielką ilością wody. Tę niewielką ilość mam rozumieć jako kilka łyków wody, czy pół szklanki? W internecie są sprzeczne informacje. Biorę Euthyrox razem z dwuletnim synkiem. Rozkruszam mu tabletkę i podaję na łyżce stołowej z wodą. Synek popija dwoma łykami wody z butelki, nie chce wypić więcej. Czy przez, że tak mało wypija wody tabletka gorzej się wchłania? Iloma ml wody mniej więcej musi popić Euthyrox osoba dorosła jak i dziecko? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. admin

   Woda nie jest potrzebna o wchłaniania tylko do przełknięcia, więc już nawet łyczek wystarczy:)

Dodaj komentarz