You are currently viewing Czy słyszeliście kiedyś o nietolerancji FRUKTOZY? Jakie mogą być objawy?

Czy słyszeliście kiedyś o nietolerancji FRUKTOZY? Jakie mogą być objawy?

Nietolerancji FRUKTOZY. Fruktoza to cukier zawarty w owocach, to pewnie każdy wie. Poza owocami, znajduje się ona jednak w wielu produktach spożywczych, np. w ketchupie, i to w znacznie większym stężeniu. Często w składzie wielu wysoko przetworzonych produktów jest syrop glukozowo-fruktozowy (syrop kukurydziany). Początkowo cieszył się popularnością, bo fruktoza ma niski indeks glikemiczny (IG), około 20, ale nie jest taki zdrowiutki jak się wcześniej wydawało.

W związku z popularnością syropu glukozowo – fruktozowego, spożycie fruktozy się zwiększa. Pojawiły się więc, oczywiście problemy. Wykazano, że może to prowadzić do otyłości co jest znane już od dłuższego czasu.


Co to jest nietolerancja fruktozy?

Nadmierne spożywanie fruktozy może powodować objawy nietolerancji tego cukru, zbliżone do tych występujących po laktozie. Podobnie jak w tej drugiej, i tu można wykonać specjalne testy, by to potwierdzić. Okazało się, że nietolerancja ta powoduje przyspieszenie perystaltyki jelit i sprzyja refluksowi żołądkowo- przełykowemu. Również dentyści odradzają nadużywania tego cukru, gdyż prowadzi do próchnicy. Kolejnym schorzeniem może być NASH, czyli niealkoholowe stłuszczenie wątroby. Nie ma obecnie informacji na temat ewentualnego rakotwórczego działania fruktozy, ale prowadzone są badania tego zagadnienia.

Jaka jest metoda zapobiegania lub leczenia?

Jeśli mamy do czynienia z nietolerancją, odstawiamy lub redukujemy spożycie tego cukru. Gdy mówimy o powikłaniach, konieczne jest leczenie konkretnych schorzeń, np.wątroby, czy otyłości.
Trwają obecnie badania nad stosowaniem izomerazy ksylozy w celu łagodzenia dolegliwości. Pojawiają się obecnie ciekawe prace sugerujące, że u mężczyzn kłopoty wywołane przez fruktozę są poważniejsze. Wyższe jest u nich ryzyko powikłań metabolicznych i kardiologicznych. Czasem dobrze jest być kobietą…

Warto pamiętać, że dolegliwości mogą być podobne czyli mylone z nietolerancją laktozy…

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27774805
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27600184

Ten post ma jeden komentarz

  1. med-katalog

    Bardzo ciekawy artykuł!

Dodaj komentarz