You are currently viewing Czy grupa krwi predysponuje do zakażenia kornawirusem COVID-19?
grupa krwi, koronawirus, grupa 0, grupa A, zapadalność na COVID-19, SARS-CoV2, czy zachoruję?

Czy grupa krwi predysponuje do zakażenia kornawirusem COVID-19?

Grupa krwi może mieć wpływ na przebieg zakażenia COVID-19. Prawda czy fałsz?

Postanowiłam to sprawdzić. Jak? Oczywiście szukając naukowych źródeł. Znalazłam jedno. Wiem, że pojedyncze badanie nie wystarczy by uznać coś za pewnik. Sami autorzy też o tym wspominają- jedno badanie to zbyt mało, by o czymś przesądzać. Jednak to, o którym wspominam, opiera się na obserwacji całkiem sporej grupy. Objęło 3694 pacjentów z Wuhan i Shenhzen. Wykonano je wykorzystując obserwacje dotyczące SARS, z 2005 r, gdzie wykazano, że osoby z grupą krwi 0 były mniej podatne na zakażenie tym wirusem. Ponieważ COVID-19 to inaczej SARS-CoV-2 spodziewano się, że tu może być podobnie.

Przy innych wirusach wykazywano już związki grupy krwi z zachorowalnością. Na przykład wspomniana grupa 0 zwiększa ryzyko infekcji Helicobacter pylori oraz wirusem Norwalk.

Wracając do naszego badania… Rozkład grup krwi w badanej populacji wyniosło:
– grupa A 32.16%,
– grupa B 24.90%,
– grupa AB 10%,
– grupa 0 33.84%.

Tymczasem pacjenci zakażeni COVID-19 sklasyfikowani pod kątem posiadanej grupy krwi procentowo stanowili:
– grupa A 37.75%,
– grupa B 26.42%,
– grupa AB 10.03%
– grupa 0  25.80%.

Proporcje wyraźnie wskazują, że ponad 37% zakażonych COVID-19 to chorzy z grupą kwi A, chociaż generalnie jest ich mniej, bo stanowią 32% populacji. Nieco większe ryzyko wykazano też u osób z grupą AB. Natomiast u osób z grupą 0 stwierdzono mniejszą zapadalność – 25% zakażonych choć stanową przecież ponad 33% badanej populacji.

Osoby z grupą krwi 0 mają niższe ryzyko zachorowania na koronawirusa COVID-19, natomiast u osób z grupą A jest ono wyższe.

Podobne proporcje wykazano u osób, które zmarły. Po rozszerzeniu analizy o dodanie informacji o wieku i płci wyliczenia pozostały podobne. Nadal grupa 0 to mniejsze ryzyko, a A większe.

Jest to oczywiście badanie świeże, sam wirus też jest nowy. Codziennie dowiadujemy się kolejnych informacji na jego temat. Z pewnością nie można opierać się tylko na jednym badaniu, lecz myślę, ze to dobry wstęp do dalszych inwestygacji.

Czy osoby posiadające grupę krwi A mają drżeć o swoje zdrowie bardziej niż inni w trakcie obecnej pandemii? Zalecenia profilaktyki zakażenia COVID-19 są jednakowe dla wszystkich. Tego się trzymajmy i nie bagatelizujmy ich w żadnym wypadku !

 

Relationship between the ABO Blood Group and the COVID-19 Susceptibility- Jiao ZhaoYan YangHanping HuangDong LiDongfeng GuXiangfeng LuZheng ZhangLei LiuTing LiuYukun LiuYunjiao HeBin SunMeilan WeiGuangyu Yang View ORCID ProfileXinghuan WangLi ZhangXiaoyang ZhouMingzhao Xing View ORCID ProfilePeng George Wang
https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/200582

Dodaj komentarz