Wypadanie włosów.
Wypadanie włosów w chorobach tarczycy to często przewijający się temat. Oprócz wypadania, może pojawić się również kruchość, łamliwość paznokci, ich pogrubienie, rogowacenie), wolniejszy wzrost, czasem zmiana kształtu. Przerzedzenie włosów nie występuje jedynie na głowie. Również owłosienie płciowe może ulec przerzedzeniu. Pojawia się
- wypadanie
- kruchość
- łamliwość
- wypadanie brwi i rzęs
- obrzęk powiek, twarzy i ciała
- zmiana wyglądu skóry- staje się wysuszona, łuszcząca, pogrubiała, przybiera żółtawy lub sinawy koloryt, robi się też chłodniejsza
Czy wypadanie włosów to częsty objaw choroby Hashimoto lub niedoczynności tarczycy?
Okazuje się, że niezwykle częsty. Może pojawiać się zarówno w nadczynności jak i niedoczynności tego gruczołu.
U około 50% osób z nadczynnością tarczycy i u 33% z niedoczynnością tarczycy obserwuje się wypadanie włosów.
Dlaczego tak się dzieje? Uważa się, że niedoczynność tarczycy utrudnia podział komórek naskórka i przydatków skóry, co u niektórych osób prowadzi do fazy katagenu i opóźnienia ponownego wejścia włosów telogenowych w fazę anagenu.
Wypadanie włosów może nastąpić na kilka miesięcy przed wystąpieniem innych objawów, a leki zastępcze często zatrzymują wypadanie włosów, z wyjątkiem przypadków długotrwałego zaniku mieszków włosowych związanego z niedoczynnością tarczycy.
Wiemy, że hormony tarczycy mają istotny wpływ na nasze włosy:
- wpływają na różnicowanie embrionalnego naskórka, wzrost włosów, rozwój bariery, naprawę tkanek, wzrost komórek nabłonkowych i ekspresję genów białek skóry.
- są niezbędne do wzrostu i utrzymania mieszków włosowych, co sugeruje, że wypadanie włosów może być oznaką dysfunkcji tarczycy
- wywołanie niedoczynności tarczycy (w badaniach u zwierząt) wydłużyło regenerację włosów o 20%.
- u mężczyzn z łysieniem androgenowym miejscowe połączenie hormonu wzrostu, tyroksyny i insuliny zwiększyło liczbę włosów w ciągu sześciu miesięcy
- niedoczynność tarczycy powoduje, że włosy wolno rosną, stają się, szorstkie, suche i łamliwe. Można również zaobserwować utratę zewnętrznej jednej trzeciej brwi i/lub rozsiane łysienie.
- łysienie związane z niedoczynnością tarczycy może być spowodowane wpływem hormonów na początek i czas trwania wzrostu włosów
- pacjenci z łysieniem mają w 8–28% chorobę tarczycy
- w jednym z badań stwierdzono, że pacjenci z łysieniem mieli więcej autoprzeciwciał przeciwtarczycowych (25,7%) niż osoby zdrowe (3,3%)
Czy każdy rodzaj wypadania można powiązać z niedoczynnością tarczycy?
Mamy różne rodzaje łysienia- telogenowe, plackowate i androgenowe. Różny jest przebieg i przyczyny, a co za tym idzie, także metody terapii i pielęgnacji.
Telogenowe
- Łagodne zmiany w poziomach hormonów tarczycy we krwi mają znaczący wpływ na funkcję mieszków włosowych ludzkiej skóry głowy.
- Hormony T3 i T4 bezpośrednio wpływają na mieszki włosowe, czyniąc je szczególnie wrażliwymi w aktywnej fazie wzrostu (anagen).
- W niedoczynności tarczycy może wystąpić wypadanie włosów (łysienie) wraz z przedłużonym wypadaniem (łysienie telogenowe), a włosy robią się suche, łamliwe i pozbawione blasku.
Plackowate
- Badania wykazały, że u osób z łysieniem plackowatym częściej występują autoimmunologiczne choroby tarczycy i częściej występują u nich zaburzenia czynności tarczycy, takie jak subkliniczna nadczynność i niedoczynność tarczycy.
- Obserwuje się tu także większą częstość występowania przeciwciał przeciwtarczycowych.
- Około 5% tych pacjentów ma subkliniczną niedoczynność tarczycy związaną z zapaleniem tarczycy Hashimoto, a u znacznego odsetka występuje jakaś forma dysfunkcji tarczycy.
Łysienie
-androgenowe (typu żeńskiego)
- jest najczęstszą przyczyną wypadania włosów u kobiet, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych
- występuje u 52,2%, co ma też wpływ na jakość życia w okresie menopauzy
- związek pomiędzy chorobami tarczycy a rosnącą częstością jego występowania u starzejących się kobiet nie jest w pełni poznany. Niedoczynność tarczycy zaobserwowano w badaniu u 31,25% pacjentów, ale nie stwierdzono korelacji pomiędzy nasileniem wypadania włosów a występowaniem choroby tarczycy
-androgenowe (typu męskiego)
- różni się- sugeruje się związek między z zespołem metabolicznym, insulinoopornością, hipogonadyzmem
Wypadanie włosów- zależność od tarczycy
Zarówno dane kliniczne, jak i eksperymentalne wskazują, że hormony tarczycy stymulują wzrost włosów.
Niedoczynność tarczycy może być związana z łysieniem telogenowym i występowaniem suchych, łamliwych i matowych włosów.
Mieszki włosowe skóry głowy są rzeczywiście bezpośrednim celem hormonów tarczycy.
T3 i T4 modulują wiele ważnych funkcji mieszka włosowego, począwszy od proliferacji jego komórek nabłonkowych, apoptozy i ekspresji keratyny poprzez cykl, po pigmentację .
Tyroksyna, T4 pobudza proliferację keratynocytów macierzy włosa, podczas gdy ich apoptoza jest hamowana zarówno przez T3 jak i T4 .
T4 wydłuża także czas trwania fazy wzrostu włosa (anagenu) in vitro , prawdopodobnie z powodu obniżenia poziomu TGF-β2, kluczowego endogennego czynnika wzrostu hamującego anagen.
Hormony tarczycy modulują także wewnątrzmieszkową ekspresję białek rozpoznawanych keratyn reagujących na hormony tarczycy i, co ważne, stymulują wewnątrzmieszkową syntezę melaniny w normalnych ludzkich mieszkach włosowych skóry głowy in vitro .
Jeśli wypadają Ci włosy- pomyśl o badaniach funkcji tarczycy. Jeśli to ona jest przyczyną, możesz wprowadzić odpowiednią terapię i poprawić ich wygląd!
.
.
.
.
.
.
.
.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10492440/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18728176/
https://academic.oup.com/jcem/article/93/11/4381/2627273?login=false
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4454174/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306453018311089?via%3Dihub