You are currently viewing Pytania do radiologa, które jednak okazały się moje ;)
ö

Pytania do radiologa, które jednak okazały się moje ;)

Pamiętacie pytania do radiologa? Nasza konsultantka, dr Agnieszka Sobocińska-Zaręba, odpowiedziała na wszystkie, poza takimi, które obie uznałyśmy za bardziej skierowane do mnie, czyli endokrynologa (nie radiologa) wykonującego badania obrazowe tarczycy. No i tak sobie czekały na odpowiedź troszkę, bo wciąż coś innego było ważniejsze… Nadrabiam zatem zaległości!

  1. Czy w przypadku, gdy obraz tarczycy w USG jest prawidłowy, można jednak podejrzewać chorobę Hashimoto?

Jeśli będziemy mieć typowe dolegliwości, oraz podwyższone przeciwciała tarczycowe (ATPO, ATG), to można podejrzewać. Bywa tak, że zmiany (uszkodzenie miąższu) nie jest jeszcze w usg widoczne. Czasem też obraz nie jest całkiem charakterystyczny, na przykład uwidocznione zostanie tylko wzmożone unaczynienie. Ponadto jeśli badanie jest wykonane aparatem gorszej jakości może drobnych zmian nie wychwycić.

 

2. Co jeśli jeden płat tarczycy jest większy od drugiego? 

Niekoniecznie cokolwiek musi z tego wynikać. Przy dużej różnicy możemy myśleć o hypoplazji (niedorozwoju) wspomnianego płata. Niewielka różnica w wymiarach zazwyczaj jest fizjologiczna – także nerki nie są dokładnie takie same. Jesteśmy tworem niedoskonałym 😉 W sytuacji niedorozwoju jednego z płatów ważna jest ocena, czy cały gruczoł tarczowy funkcjonuje prawidłowo. W tym przypadku musimy oznaczyć poziomy hormonów. Oczywiście powiększenie płata potrafi być spowodowane obecnością w nim guza ale wtedy widać go w obrazie USG co pozwala wdrożyć odpowiednie postępowanie.

 

3. Czy gdy w usg tarczyca wygląda na hashimoto, w rzeczywistości może być ustabilizowana i być jako niedoczynność? Tsh 1,9.

Samo TSH to niestety nie jest parametr, który nam daje pełny obraz choroby. Trzeba byłoby także ocenić jakie są wartości hormonów wolnych i przeciwciał. Jeśli “wygląda na Hashimoto” to prawdopodobnie tak właśnie jest.

 

4. Podbijam pytanie  ? moja wygląda jak hashimoto mimo ft3 ft4 atpo i tg w normie. Były spore wahania tsh ale teraz już jest w normie.

Jeśli wygląd sugeruje chorobę autoimmunologiczną, to tarczyca musiała w którymś momencie być uszkodzona. Być może było to poporodowe zapalenie tarczycy, a może choroba Graves-Basedowa? Ta pierwsza opcja jest najbardziej prawdopodobna i jest formą choroby Hashimoto.

 

5. Czy scyntygrafia całego ciała po jodowaniu, poza podstawowym zadaniem jakim jest sprawdzenie jodochwytności w organizmie, może wykazać zmiany chorobowe niezwiązane z tarczycą, np. inne guzy?

To zależy z użyciem jakiego izotopu wykonane będzie takie badanie. Jeśli z jodem, to wykaże jedynie guzy będące przerzutami raka tarczycy.

 

I tak sobie teraz myślę, że chyba wkrótce wrócimy do serii z cyklu “pytania do innych specjalistów”, tylko muszę pomyśleć czym by Was tym razem zaskoczyć…

Dodaj komentarz