You are currently viewing Maski Hashimoto- maska okulistyczna- siedemnasta !

Maski Hashimoto- maska okulistyczna- siedemnasta !

Maska okulistyczna. Jeszcze jedna maska Hashimoto, o której warto pamiętać. Pamiętacie, maski, czyli postaci, pod którymi ukrywa się ta niedobra choroba…

O jakim pacjencie mowa? Jest to osoba, która, oczywiście, ma dolegliwości okulistyczne. Będą to- uczucie suchości spojówekwrażliwość na światłouczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie oka, skłonność do podrażnień, podwójne widzenie. Mogą pojawić się obrzęki powiek. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że takie oko jest bardziej wrażliwe na różne infekcje. Ponadto objawem choroby tarczycy jest również wypadanie brwi i rzęs. Osobom z wrodzoną niedoczynnością tarczycy opisywana jest także skłonność do powstawania zeza.

Maska okulistyczna

Powyższe dolegliwości rzadko bywają mocno nasilone. Przeważnie są odczuwane jako ogólny dyskomfort w życiu codziennym, słynne “uczucie zmęczonych oczu”, które znaczna część chorych powiąże z nadużywaniem monitorów . Na tego typu dolegliwości, gdy po badaniu nie stwierdza się ewidentnej przyczyny, okuliści prawdopodobnie przepiszą krople nawilżające z kwasem hialuronowym. I bardzo dobrze, bo u większości pacjentów odniosą one dobry skutek. Jednak konieczność ich długotrwałego stosowania powinna skłonić specjalistę do poszukiwania innych powodów tego stanu, niż tylko przesiadywanie przed ekranem w domu i pracy.

U części z tych osób można zdiagnozować poważniejsze schorzenie: zespół suchości, czyli inaczej zespół Sjoegrena. Jest to choroba autoimmunologiczna mogąca towarzyszyć Hashimoto, upośledzająca funkcję ślinianek i gruczołów łzowych. Oczywistym objawem będzie wówczas suchość oka. Na objawy składają się podrażnienie, pieczenie, świąd i zaczerwienienie spojówek, nadwrażliwość na światło i dym z papierosów, uczucie piasku pod powieką, skłonność do podrażnień i uszkodzeń oka. Często występuje także suchość śluzówek jamy ustnej, problemy z żuciem, połykaniem, trawieniem, zaburzenia czucia i węchu, skłonność do infekcji w jamie ustnej, w tym próchnicy.

Podsumowując, jak w każdym przypadku, gdy piszę o maskach- gdy masz wątpliwości, nietypowe albo niewyleczone objawy- pomyśl o badaniu tarczycy!

Poprzednie maski.

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz