Kawa pogarsza wchłanianie leków tarczycowych- jak ją pić?

Ponieważ tematem witaminy C poruszyłam temat wchłaniania leków z przewodu pokarmowego, postanowiłam go kontynuować. Tym razem opowiem Wam jak na wchłanianie hormonów tarczycy wpływa jednoczesne spożycie kawy.

Zalecając moim pacjentom przyjmowanie leków tarczycowych na czczo niejednokrotnie spotkałam się z pytaniem “czy chociaż kawkę mogę wypić, bo rano bez tego nie funkcjonuję?”. Odpowiadam, że zależy jaką. Białą stanowczo odradzam bo mleko zdecydowanie pogarsza wchłanianie większości leków. Ale co w kwestii “małej czarnej”?

Oczywiście nic na wymysł. Trzeba posłużyć się wiarygodnym badaniem.

Pewien czas temu naukowcy postanowili sprawdzić jak typowy włoski sposób picia kawy może wpłynąć na wchłanianie hormonu. Wiecie, jak Włosi piją kawę? Otóż, jest to przeważnie mocne, czarne espresso i szklanka wody 😉

Jak to w badaniach bywa, podzielono pacjentów na grupy. Jedna przyjmowała hormon tarczycy popijając wodą, inna- kawą, jeszcze inna- najpierw popijała wodą, a po godzinie wypijała kawę. Napój ten oczywiście nie zawierał dodatkowo mleka, śmietanki czy substancji słodzących.

Analizując wyniki stwierdzono, że spożycie kawy nie miało wpływu na pH żołądka, czas jego opróżniania, czy pracę jelit. Natomiast wyraźnie zmniejszało wchłanianie leków. Za przyczynę uznano interakcje zachodzące pomiędzy samą kawą a hormonem.

Wiemy od dawna, że spożycie kawy zmniejsza wchłanianie żelaza. Udowodniono, że gdy zjemy hamburgera popijając go kawą, przyswoimy o 39% mniej jonów żelaza. Dla porównania popijając mięso herbatą stracimy aż 60% tego mikroelementu. Podobnie zmniejszało się wchłanianie tego pierwiastka gdy napar wypito godzinę po posiłku. Natomiast napój ten godzinę przed jedzeniem nie miał negatywnego wpływu na wchłanianie. Podobnie rzecz się miała z wapniem oraz cynkiem. Fakt ten posiada swoje implikacje kliniczne bo wpływa na zwiększenie ryzyka osteoporozy szczególnie u kobiet, które wypijają co najmniej dwie kawy dziennie.

Inne badanie wykazało, że można zastosować żelowe kapsułki z tyroksyną, by poprawić wchłanianie leków u namiętnych kawoszy. Jest więc dla nich światełko w tunelu o ile powszechnie dostępne będą takie preparaty 😉

Czarną wizję tu roztaczam? Spokojnie. Kawa nie jest jednak wcale taka zła wystarczy jej nie nadużywać . Ponadto wiemy, że zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego. Ale o tym zrobię dla Was oddzielny wpis.

No to w końcu pić czy nie pić?

Albo pić rano, godzinę przed lekiem, albo odczekiwać o leku dłuższy czas. Nie badano jaki, ale myślę, że dwie godziny powinny wystarczyć.

Jeśli natomiast kawa jest z mlekiem, to wchłanianie może jeszcze dodatkowo się pogorszyć, z powodu mleka…. Oj, chyba muszę napisać teraz o mleku…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18341376
http://online.liebertpub.com/doi/pdfplus/10.1089/thy.2007.0222
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12020-012-9772-2

 

12 comments

  1. iwona
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  Ok, ciekawe, ale…….to w końcu można czy nie? 🙂 Piję jedną dziennie, właśnie z mlekiem rano. Euthyrox zaraz po kawie, a czasem przed . Wyniki w normie.

   1. admin
   2. 9 miesięcy ago
   3. Odpowiedz

   można, najlepiej godzinę przed lekiem ale to mało realne, albo też już po leku, ale wtedy doczekanie godziny to za mało, nie sugerowali ile, ale myślę, że dwie powinny wystarczyć 😉 ps. z mlekiem, to gorzej 🙁

    1. Olena89
    2. 9 miesięcy ago
    3. Odpowiedz

    A jak to ma sie do mleka? Staram sie brac 30-45min przed jedzeniem rano euthyrox ale zawsze do sniadania pilam kawe z mlekiem albo na sniadanie jadlam owsianke na mleko! Fajnie by bylo jak bys rozszerzyla temat mleka a wchlaniania hormobow tarczycy… temat trudny 🙁

     1. admin
     2. 9 miesięcy ago
     3. Odpowiedz

     Taki jest plan 🙂

  1. Anna
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  Ja zawsze biorę Euthyrox co najmniej pół godziny przed posiłkiem natomiast kawę piję 2 godz po śniadaniu 🙂

  1. Ewelina
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  Mój endokrynolog mówił, że godzinę po zażyciu tabletki mogę wypić kawę z mlekiem i zazwyczaj tak robię, już od roku. Ciekawe, jakie teraz wyjdą mi wyniki…

  1. Lisi
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  A co z mlekiem? Jak długo po leku można spożywać mleko?

   1. admin
   2. 9 miesięcy ago
   3. Odpowiedz

   będzie i o mleku 🙂

    1. Iza
    2. 9 miesięcy ago
    3. Odpowiedz

    A uwzględni Pani również mleka roślinne?

  1. Ada
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  A ja od dłuższego już czasu euthyrox łykam na noc i jest super ?

  1. monika
  2. 9 miesięcy ago
  3. Odpowiedz

  No właśnie, można na noc łykać Euthyrox?
  Powiedzmy, że o 19:00 kolacja i o 23:00 Euthyrox, można tak?
  Rano kiepsko ogarnąć czasowo to wszystko, nie każdy może kawę wypić czy zjeść śniadanie w pracy. Staram się 30 min. przed śniadaniem połknąć tabl. i kawa obowiązkowo, bez mleka, czasem z cukrem.

   1. admin
   2. 9 miesięcy ago
   3. Odpowiedz

   Jasne, był cały wpis jak przyjmować leki 😉

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*