You are currently viewing Kawa pogarsza wchłanianie leków tarczycowych- jak ją pić?

Kawa pogarsza wchłanianie leków tarczycowych- jak ją pić?

Kawa. Ponieważ tematem witaminy C poruszyłam temat wchłaniania leków z przewodu pokarmowego, postanowiłam go kontynuować. Tym razem opowiem Wam jak na wchłanianie hormonów tarczycy wpływa jednoczesne spożycie kawy.

Zalecając moim pacjentom przyjmowanie leków tarczycowych na czczo niejednokrotnie spotkałam się z pytaniem “czy chociaż kawkę mogę wypić, bo rano bez tego nie funkcjonuję?”. Odpowiadam, że zależy jaką. Białą stanowczo odradzam bo mleko zdecydowanie pogarsza wchłanianie większości leków. Ale co w kwestii “małej czarnej”?

Oczywiście nic na wymysł. Trzeba posłużyć się wiarygodnym badaniem.

Pewien czas temu naukowcy postanowili sprawdzić jak typowy włoski sposób picia kawy może wpłynąć na wchłanianie hormonu. Wiecie, jak Włosi piją kawę? Otóż, jest to przeważnie mocne, czarne espresso i szklanka wody 😉

Jak to w badaniach bywa, podzielono pacjentów na grupy. Jedna przyjmowała hormon tarczycy popijając wodą, inna- kawą, jeszcze inna- najpierw popijała wodą, a po godzinie wypijała kawę. Napój ten oczywiście nie zawierał dodatkowo mleka, śmietanki czy substancji słodzących.

Analizując wyniki stwierdzono, że spożycie kawy nie miało wpływu na pH żołądka, czas jego opróżniania, czy pracę jelit. Natomiast wyraźnie zmniejszało wchłanianie leków. Za przyczynę uznano interakcje zachodzące pomiędzy samą kawą a hormonem.

Wiemy od dawna, że spożycie kawy zmniejsza wchłanianie żelaza. Udowodniono, że gdy zjemy hamburgera popijając go kawą, przyswoimy o 39% mniej jonów żelaza. Dla porównania popijając mięso herbatą stracimy aż 60% tego mikroelementu. Podobnie zmniejszało się wchłanianie tego pierwiastka gdy napar wypito godzinę po posiłku. Natomiast napój ten godzinę przed jedzeniem nie miał negatywnego wpływu na wchłanianie. Podobnie rzecz się miała z wapniem oraz cynkiem. Fakt ten posiada swoje implikacje kliniczne bo wpływa na zwiększenie ryzyka osteoporozy szczególnie u kobiet, które wypijają co najmniej dwie kawy dziennie.

Inne badanie wykazało, że można zastosować żelowe kapsułki z tyroksyną, by poprawić wchłanianie leków u namiętnych kawoszy. Jest więc dla nich światełko w tunelu o ile powszechnie dostępne będą takie preparaty 😉

Czarną wizję tu roztaczam? Spokojnie. Kawa nie jest jednak wcale taka zła wystarczy jej nie nadużywać . Ponadto wiemy, że zmniejsza ryzyko cukrzycy typu drugiego. Ale o tym zrobię dla Was oddzielny wpis.

No to w końcu pić czy nie pić?

Albo pić rano, godzinę przed lekiem, albo odczekiwać o leku dłuższy czas. Nie badano jaki, ale myślę, że dwie godziny powinny wystarczyć.

Jeśli natomiast kawa jest z mlekiem, to wchłanianie może jeszcze dodatkowo się pogorszyć, z powodu mleka…. Oj, chyba muszę napisać teraz o mleku…

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18341376
http://online.liebertpub.com/doi/pdfplus/10.1089/thy.2007.0222
https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12020-012-9772-2

Ten post ma 18 komentarzy

 1. iwona

  Ok, ciekawe, ale…….to w końcu można czy nie? 🙂 Piję jedną dziennie, właśnie z mlekiem rano. Euthyrox zaraz po kawie, a czasem przed . Wyniki w normie.

  1. admin

   można, najlepiej godzinę przed lekiem ale to mało realne, albo też już po leku, ale wtedy doczekanie godziny to za mało, nie sugerowali ile, ale myślę, że dwie powinny wystarczyć 😉 ps. z mlekiem, to gorzej 🙁

   1. Olena89

    A jak to ma sie do mleka? Staram sie brac 30-45min przed jedzeniem rano euthyrox ale zawsze do sniadania pilam kawe z mlekiem albo na sniadanie jadlam owsianke na mleko! Fajnie by bylo jak bys rozszerzyla temat mleka a wchlaniania hormobow tarczycy… temat trudny 🙁

    1. admin

     Taki jest plan 🙂

 2. Anna

  Ja zawsze biorę Euthyrox co najmniej pół godziny przed posiłkiem natomiast kawę piję 2 godz po śniadaniu 🙂

 3. Ewelina

  Mój endokrynolog mówił, że godzinę po zażyciu tabletki mogę wypić kawę z mlekiem i zazwyczaj tak robię, już od roku. Ciekawe, jakie teraz wyjdą mi wyniki…

 4. Lisi

  A co z mlekiem? Jak długo po leku można spożywać mleko?

  1. admin

   będzie i o mleku 🙂

   1. Iza

    A uwzględni Pani również mleka roślinne?

 5. Ada

  A ja od dłuższego już czasu euthyrox łykam na noc i jest super ?

 6. monika

  No właśnie, można na noc łykać Euthyrox?
  Powiedzmy, że o 19:00 kolacja i o 23:00 Euthyrox, można tak?
  Rano kiepsko ogarnąć czasowo to wszystko, nie każdy może kawę wypić czy zjeść śniadanie w pracy. Staram się 30 min. przed śniadaniem połknąć tabl. i kawa obowiązkowo, bez mleka, czasem z cukrem.

  1. admin

   Jasne, był cały wpis jak przyjmować leki 😉

 7. Angelika

  Cześć, lecze niedoczynność tarczycy od marca 2018, zawsze popijam tabletkę kawą, w dodatku rozpuszczalna z mlekiem (ups) wyniki mam świetne więc chyba muszą jeszcze popracować nad wynikami tych badań:) pozdrawiam

  1. admin

   Po postu łykasz większa dawkę, niż zapewne byś potrzebowała biorąc “właściwie” 😉

 8. Dominika

  Hej. Czyli jeśli chce wypić białą kawę i zrobię to jakieś 3h po spożyciu leku a 2h po zjedzeniu śniadania to będzie wszystko ok?

  1. admin

   powinno być 😀

 9. Joanna

  Jak powinno wyglądać przejście na wersję płynną? Od razu i w tej samej dawce?

  1. admin

   Tak. zamienia się 1:1 i robi sie to “z dnia na dzień” oczywiście potem dobrze byłoby skontroowac troche szybciej niż zwykle i uczulić pacjenta aby obserwował swoje samopoczucie 🙂 (Jak zawsze przy zmianie leku).

Dodaj komentarz