You are currently viewing Jak mogę przygotować się do ciąży?

Jak mogę przygotować się do ciąży?

Jak przygotować się do ciąży?

Po pierwsze najlepiej jest ją zaplanować 🙂

Najbezpieczniej jest wdrożyć cały proces trzy miesiące przed planowaną ciążą.

Warto jest, zacząć od podstawowych badań. Aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości, czy wyrównać niedobory. Jednym z takich badań jest morfologia. Wykaże, czy nie masz anemii albo infekcji, albo zaburzeń krzepnięcia w postaci mało – lub nadpłytkowości. Jest to oczywiście badanie bardzo ogólne i jeśli wyjdą jakieś odchylenia, prawdopodobnie będzie trzeba rozszerzyć diagnostykę. Kolejne badanie to parametry wątrobowe (AST, ALT), ocena funkcji nerek (kreatynina, ewentualnie badanie ogólne moczu), cukier, elektrolity (sód, potas).

Jeśli w rodzinie występują jakieś choroby, które możesz odziedziczyć, również warto sprawdzić czy i Ty możesz je mieć. Podobnie ma się sprawa, gdy sama chorowałaś na coś w przeszłości, koniecznie sprawdź przed ciążą, czy wszystko jest w porządku. Mam tu na myśli na przykład nadciśnienie, problemy okulistyczne czy ginekologiczne.

Nawet jeśli na nic nie chorujesz, warto zgłosić się do ginekologa, wykonać cytologię, usg narządu rodnego, sprawdzić, czy jest owulacja, kiedy dokładnie są dni płodne (nie każda kobieta będzie je miała w 14 czy 15 dniu cyklu). Jest to także dobry moment na usg piersi (część radiologów woli wykonywać je w pierwszej fazie cyklu).

Jeśli przyjmujesz na stałe jakieś leki, koniecznie sprawdź, czy nie wymagają one korekty dawki lub zmiany czy nawet odstawienia przed planowaną ciążą.

Wreszcie, koniecznie zbadaj tarczycę!


Dlaczego to takie ważne? Otóż, dziecko na początku ciąży nie ma jeszcze swojej tarczycy, a hormony tarczycowe potrzebne są do jego prawidłowego rozwoju. Bazuje więc na tych od mamy. W konsekwencji ona musi być wyrównana idealnie. I to nie kiedyś tam, bo każdy dzień ma znaczenie. Piszę o tym z takim naciskiem, ponieważ wciąż dostaję pytania i prośby o poradę od kobiet planujących ciążę lub ciężarnych i widzę, że nadal jest to problem. Niedawno zgłosiła się do mnie skierowana przez czujnego ginekologa Pani w ciąży z TSH 30. Dobrze, że to sam początek i od razu wdrożyłyśmy terapię. Niejednokrotnie wspominałam, że jeśli ciężarna miała niewyrównaną niedoczynność tarczycy, to pewne rzeczy są już nieodwracalne. Myślę tu głównie o zaburzeniach neurologicznych i upośledzeniu umysłowym u dziecka.

Co to znaczy dobre wyrównanie hormonalne?


Nawet jeśli nie ma żadnych wcześniejszych chorób endokrynologicznych, sugeruję już trzy miesiące przed planowaną ciążą wykonać kontrolę parametrów tarczycowych, czyli przede wszystkim TSH. Ponieważ samo TSH nie daje pełnego obrazu funkcji tarczycy, ja zlecam moim pacjentkom wszystkie hormony tarczycy oraz przeciwciała, czyli FT3, FT4, ATPO i ATG, często także wykonanie USG tarczycy. Jeśli chodzi o obowiązujące zalecenia, to TSH musi być poniżej 2,5 lecz sugeruje się, aby było poniżej 2,0.

Jak mogę przygotować się do ciąży? Jakie brać suplementy?


Każdej kobiecie planującej ciążę zaleca się codzienną suplementację witaminy D3 (2000 jm), jodu (100 mcg lub więcej), kwasu foliowego (przynajmniej 0,4 mg, niektórym pacjentkom większe dawki tj. 5mg lub inną postać, metylowaną), sugeruje się również włączenie kwasów omega 3 (DHA). Tych ostatnich, najpóźniej już w ciąży, dawka 500mg lub więcej.
Są to dawki zalecane dla pań, które nie mają żadnych odchyleń w badaniach. Jeśli takowe istnieją, dawki te będą inne. Warto więc zgłosić się na konsultację do swojego ginekologa lub endokrynologa. Gdy już jesteś w ciąży, takie kontrole prawdopodobnie będą częste. Z mojej praktyki wynika, że bardzo duża grupa kobiet w ciąży nie ma parametrów tarczycowych na odpowiednim, zalecanym poziomie, bez stosownej suplementacji. Ponieważ w grę wchodzi dobro maluszka, szczególną opieką otaczamy przyszłe mamy. Badania kontrolne w ciąży są częstsze, a kryteria wyrównania ostrzejsze.
Wszystkim moim pacjentkom, które planują ciążę tłumaczę dokładnie co i dlaczego kontrolujemy oraz to, że w ciąży każdy dzień jest ważny. Umawiamy się, że od razu jak dowiedzą się o ciąży, kontrolują parametry tarczycowe, gdyż mogą one radykalnie się zmienić i wymagać modyfikacji leczenia.

Reasumując. Najlepiej jest ciążę zaplanować, kilka miesięcy wcześniej wykonać kontrolne badania, zacząć przyjmować odpowiednie suplementy we właściwych dawkach. Wtedy mamy największe szanse na powodzenie, czyli urodzenie zdrowego, donoszonego maluszka.

A na zdjęciu piękna Mama – zdjęcie autorstwa: Asia Bezdziek – naturalna fotografia ślubna

 

Zobacz też: Czy waga mamy w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka?

 

Ten post ma jeden komentarz

  1. Anonim

    Witam, od trzech miesięcy staramy się o dziecko, zrobiłam wszystkie badania niestety moje tsh wynosi 4,4 ft3 ft4 i anty-tpo w normie, nie ma żadnych rezultatów i nie ukrywam że trochę się obawiam że nie mogę zajść w ciążę przez tą tarczyce a wizytę u endo mam dopiero za 3 tygodnie a jestem przed owulacja. Czy mogę nadal się starać o dziecko w takiej sytuacji? Czy jednak się wstrzymać?

Dodaj komentarz