You are currently viewing Wy pytacie- farmaceuta odpowiada. Popularne pytania o leki i karmienie piersią.

Wy pytacie- farmaceuta odpowiada. Popularne pytania o leki i karmienie piersią.

Ciąg dalszy Waszych pytań do naszego Eksperta. Tym razem wątpliwości dotyczące farmakoterapii i karmienia piersią. Odpowiada dr n.farm. Magdalena Stolarczyk, autorka bloga www.farmaceuta-radzi.pl.

Czy w czasie karmienia piersią można bezpiecznie stosować lek zawierający tiamazol? Muszę zacząć przyjmować ten lek ale nie wiem czy mogę karmic dalej czy jednak powinnam odstawić dziecko od piersi – co nie ukrywam jest problemem.

 Tiamazol to substancja lecznicza stosowana w przypadku nadczynności tarczycy. Tiamazol zaliczany jest do kategorii L2 – leków bezpiecznych w czasie laktacji, prawdopodobnie kompatybilnych z karmieniem piersią (wg kategorii ryzyka laktacyjnego Prof. Hale’a). Ponadto określany jest jako kompatybilny/zgodny z karmieniem piersią.

Tiamazol przenika do mleka mamy, stężenie w pokarmie zależne jest od dawki leku, którą przyjmuje mama karmiąca. Niemniej jednak uznaje się, że ilości te są zbyt małe, aby mogły wywołać efekt kliniczny u dziecka karmionego piersią. Co więcej dotychczas nie zgłoszono, nie zarejestrowano i nie udokumentowano działań niepożądanych u dziecka, którego mama przyjmowała tiamazol. W związku z tym, uznaje się, że ryzyko dla dziecka, związane ze stosowaniem tego leku przez mamę jest niewielkie (przy dawkach do ok 20-30 mg na dobę, przyjmowanych przez mamę). Przy większych dawkach jest zbyt mało danych, które mogłyby jednoznacznie wskazywać na bezpieczeństwo tego leku w czasie laktacji. Tiamazol, przyjmowany przez mamę karmiącą, nie wpływa na czynność tarczycy (TSH, FT4, FT3) i rozwój intelektualny dziecka. Niemniej jednak należy obserwować dziecko. Niektórzy autorzy sugerują, aby w trakcie terapii mamy tym lekiem, monitorować TSH, FT3 i FT4 dziecka, ale ze względu na brak udokumentowanych informacji, o ewentualnym wpływie leku przyjmowanego przez mamę na funkcjonowanie tarczycy u dziecka część autorów nie widzi takiej potrzeby. W tej kwestii należy zdać się na lekarza prowadzącego.

Lek zawierający tiamazol należy przyjmować natychmiast, bezpośrednio po karmieniu dziecka, wtedy minimalizuje się wpływ leku na dziecko karmione piersią. Z następnym karmieniem najlepiej odczekać 1-2 godziny (wg niektórych źródeł 3-4h). – bowiem stężenie maksymalne lek ten uzyskuje w czasie 1-2h od podania. Oprócz tego w trakcie przyjmowania tiamazolu w okresie karmienia piersią należy bacznie obserwować dziecko.

Podsumowując – tiamazol uznawany jest za kompatybilny/zgodny z karmieniem piersią i może być stosowany u mam karmiących bez konieczności przerywania laktacji – po konsultacji z lekarzem, w odpowiednich, rekomendowanych dawkach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Lekarz zdecydował, że powinnam zacząć przyjmować lek zawierający metforminę. Ja karmię dziecko i nie wiem co teraz?

 Metformina to subtancja lecznicza o działaniu przeciwcukrzycowym. Zmniejsza stężenie glukozy we krwi, nie pobudza wydzielania insuliny i nie wywołuje hipoglikemii.

Metformina zaliczana jest do kategorii L1- leków najbezpieczniejszych w czasie laktacji, kompatybilnych/zgodnych z karmieniem piersią (wg kategorii ryzyka laktacyjnego Prof. Hale’a). Ponadto określana jest jako zgodna/kompatybilna z karmieniem piersią, której stosowanie nie stanowi ryzyka dla dziecka karmionego piersią i dla procesu laktacji.

Metformina może przenikać do mleka mamy, niemniej jednak, jak wykazano w badaniach klinicznych ilości jej jakie przenikają do mleka mamy są bardzo małe, a w niektórych badaniach nawet nie udało się ich oznaczyć. Uznaje się, że ilości te nie stanowią ryzyka dla dziecka karmionego piersią, którego mama przyjmuje metforminę. Dotychczas nie zgłoszono i nie zarejestrowano działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią, którego mama przyjmuje metforminę.

W przypadku przyjmowania metforminy w czasie laktacji (tak jak i innych leków), należy bacznie obserwować dziecko i w przypadku zaobserwowania u dziecka wymiotów, biegunki czy objawów hipoglikemii należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym i/lub pediatrą.

Zawsze przyjmując jakikolwiek lek w czasie laktacji należy synchronizować jego przyjmowanie z przystawianiem dziecka do piersi. Lek należy przyjmować bezpośrednio po karmieniu piersią, przed najdłuższą przerwą w karmieniu (nocną lub popołudniową).

Podsumowując – stosowanie metforminy w czasie laktacji jest możliwe i jest bezpieczne po konsultacji z lekarzem, w rekomendowanych dawkach i przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.

Karmię piersią 3-miesięczną córeczkę – czuję że „coś mnie rozbiera”. Czy będąc przeziębiona mogę karmić dziecko piersią czy powinnam odstawić na czas choroby? Co mogę stosować na gorączkę i ból gardła?

 Przeziębiona mama karmiąca może a nawet powinna nadal karmić swoje dziecko piersią. Organizm mamy w momencie infekcji wytwarza przeciwciała, które pomagają jej w zwalczaniu choroby. Przeciwciała te przenikają do mleka mamy i stanowią doskonałą ochronę dziecka przed infekcją i dodatkowo sprawiają, że ewentualny przebieg choroby u dziecka jest lżejszy i mniej nasilony. Co więcej wyjątkowy i bogaty skład mleka mamy, czyli obecność w nim czynników bioaktywnych (związków immunologicznych) takich jak czynniki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i stymulujące układ immunologiczny, probiotyków i prebiotyków, sprawia, że ochrona przed infekcją jest w takim momencie najlepsza dla dziecka.

W przypadku przeziębienia mama karmiąca może zastosować domowe, babcine metody na walkę z przeziębieniem takie jak: herbata z cytryną, miodem i maliną, mleko z miodem i czosnkiem, syrop z czosnku i cebuli itp. Jeżeli jednak objawy są ciężkie i nasilają się a naturalne sposoby nie przynoszą poprawy, warto udać się do lekarza.  W czasie karmienia piersią można bezpiecznie stosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak paracetamol lub ibuprofen. Można też bezpiecznie stosować leki w postaci tabletek czy pastylek do ssania (np. z flurbiprofenem) lub aerozole na ból gardła zawierające chlorowodorek benzydaminy.

 Jakie antybiotyki mogą być stosowane przez kobietę w okresie laktacji?

 Antybiotyki, obok leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, stanowią jedną z najczęściej przepisywanych przez lekarzy i stosowanych przez mamy karmiące grup leków.

Wiele antybiotyków ma bardzo dobrze udokumentowane bezpieczeństwo stosowania w czasie laktacji i wiele z nich może być bezpiecznie stosowane w tym okresie (np.: amoksycylina, amoksycylina z kwasem klawulanowym, cefadroksyl, cefuroksym, cefaklor, ceftibuten, trimetoprim, klindamycyna, azytromycyna, klarytromycyna, ofloksacyna, lewofloksacyna). W związku z tym nie ma konieczności przerywania karmienia piersią lub rezygnacji z farmakoterapii. Co prawda u niemowląt może dochodzić do zaburzeń flory jelitowej, wystąpienia wymiotów, biegunki czy wysypki. Niemniej jednak objawy te mają charakter raczej łagodny i nie ma potrzeby przerywania karmienia piersią czy całkowitego odstawiania dziecka od piersi. Należy jednak bacznie obserwować dziecko i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem.

Część antybiotyków jest przeciwwskazanych w okresie laktacji i do nich zalicza się między innymi: Chloramfenikol, Ryfampicynę, Tetracykliny i Ciprofloksacynę.

Warto pamiętać, że antybiotyki są lekami wydawanymi na zlecenie lekarza i to on decyduje o ich stosowaniu!

 Nasz ekspert:

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, farmaceutka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka www.farmaceuta-radzi.pl, Promotorka Karmienia Piersią, autorka artykułów, szkoleń i wykładów, organizatorka konferencji i warsztatów, wykładowca na uczelniach wyższych i autorka ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”. Farmaceutom pomaga zdobywać nową wiedzę i umiejętności a rodzicom tłumaczy zawiłości farmacji oraz mówi jak bezpiecznie stosować leki u siebie i swoich dzieci. Pisze i mówi o bezpieczeństwie stosowania leków u dzieci, dorosłych, w czasie ciąży i w okresie laktację. Bo chce, aby wszyscy wiedzieli i pamiętali, że leki to nie cukierki.

Wiem, że już o tym pisałam, ale muszę :

Artykuł ma charakter informacyjny zgodny z aktualnym stanem wiedzy. Ze względu na stały postęp w naukach farmaceutycznych i medycznych przed zastosowaniem każdego leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą – którzy posiadają wiedzę na temat zdrowia, schorzeń i innych leków stosowanych przez Państwa. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie preparatów leczniczych i skutki wynikające z takiego działania.

Dodaj komentarz