You are currently viewing Porady farmaceuty ciąg dalszy- suplementy w ciąży.

Porady farmaceuty ciąg dalszy- suplementy w ciąży.

 Jestem w ciąży czy powinnam przyjmować jakieś leki czy suplementy diety?

Suplementy w ciąży ? O stosowaniu leków lub suplementów diety w czasie ciąży decyduje lekarz i to najlepiej z nim skonsultować i ustalić te kwestie. Warto jednak pamiętać, że w czasie ciąży, zwiększa się zapotrzebowanie organizmu kobiety na związki odżywcze, witaminy i składniki mineralne. Odpowiednie ich podaż warunkuje prawidłowy rozwój dziecka. Wpływa na właściwy przebieg ciąży i porodu oraz na zdrowie dziecka i mamy. Zgodnie z Rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego szczególne znaczenie w czasie ciąży ma suplementacja kwasu foliowego, jodu, witaminy D, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i żelaza.

Kwas foliowy.

Kwas foliowy wpływa na metabolizm aminokwasów. Uczestniczy w metabolizmie kwasów nukleinowych i jest niezbędny do powstawania i wzrostu komórek dziecka. Odpowiedzialny jest za prawidłowy rozwój i funkcjonowanie układu krwiotwórczego i nerwowego dziecka. Niedobór tego związku w czasie ciąży może powodować wady OUN. Niedorozwój łożyska, ryzyko jego odklejania, poronienia, niską masę urodzeniową oraz niedokrwistość megaloblastyczną. Właściwa podaż tego związku zmniejsza ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej u dziecka. Redukuje ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń mowy, autyzmu i wad wrodzonych u dziecka. Kwas foliowy powinien być przyjmowany w dawce 0,4 mg/dobę na 3 miesiące przed planowaną ciążą i do 12 tygodnia ciąży. (MJ- w niektórych przypadkach zaleca się większe dawki lub jego inną postać, ale tak czy owak, kwas foliowy we wspomnianym okresie to konieczność).

Jod.

Jod jest głównym składnikiem hormonów tarczycy, które uczestniczą w dojrzewaniu układu nerwowego, sercowo-naczyniowego i pokarmowego. Co więcej jod utrzymuje prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową i zapewnia prawidłowy rozwój płciowy. Niedobór jodu w czasie ciąży może utrudniać jej donoszenie. Może też powodować zaburzenia okołoporodowe oraz zwiększać ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, upośledzenia rozwoju OUN i występowanie kretynizmu u dzieci. Aby temu zapobiec należy w czasie ciąży przyjmować 150 µg jodu na dobę. (MJ- często zaleca się nawet nieco większe dawki, ale minimum to właśnie 150 ug).

DHA. Kwasy omega-3.

W czasie ciąży konieczne jest dostarczanie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (LC-PUFA). Spośród nich największe znaczenie ma kwas dokozaheksaenowy (DHA). Spożywany w czasie ciąży wpływa na prawidłowy rozwój układu nerwowego dziecka, rozwój narządu wzroku oraz właściwy rozwój psychomotoryczny dziecka. Zmniejsza on ryzyko porodu przedwczesnego. Stanu przedrzucawkowego oraz wystąpienia depresji. Niedobór DHA może powodować skrócenie czasu trwania ciąży i niską masę urodzeniową dzieci. Zaleca się suplementowanie DHA w ilości 200 mg dziennie. Jeżeli jednak podaż ryb w diecie jest mała konieczne jest zwiększenie suplementacji DHA do 600 mg/dobę. W przypadku ryzyka wystąpienia porodu przedwczesnego należy zwiększyć dawkę DHA do 1000 mg/dobę.

Witamina D3.

Witamina D wpływa na gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu oraz mineralizację tkanki kostnej. Warunkuje prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, nerwowego, immunologicznego i endokrynnego. W czasie ciąży, niedobór tej witaminy może wpływać niekorzystnie na wzrost płodu oraz może zwiększać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, niskiej masy urodzeniowej dziecka a także może prowadzić do opóźnionego rozwoju, krzywicy i astmy u dziecka. Zgodnie z rekomendacjami kobiety w ciąży powinny przyjmować 1500-2000IU witaminy D na dobę.

Żelazo.

W czasie ciąży zwiększa się również zapotrzebowanie organizmu na żelazo. Niedobór żelaza powoduje niedokrwistość, która może prowadzić do hipotrofii płodu, wystąpienia porodu przedwczesnego oraz zaburzenia czynności skurczowej macicy w trakcie porodu. Dieta pokrywa zapotrzebowanie ciężarnych tylko w 40-80%. Dlatego też konieczna jest dodatkowa suplementacja tego pierwiastka.

Nasz ekspert:

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk – mama 3 dzieci, farmaceutka, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, blogerka www.farmaceuta-radzi.pl, Promotorka Karmienia Piersią, autorka artykułów, szkoleń i wykładów, organizatorka konferencji i warsztatów, wykładowca na uczelniach wyższych i autorka ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Leki to nie cukierki”. Farmaceutom pomaga zdobywać nową wiedzę i umiejętności a rodzicom tłumaczy zawiłości farmacji oraz mówi jak bezpiecznie stosować leki u siebie i swoich dzieci. Pisze i mówi o bezpieczeństwie stosowania leków u dzieci, dorosłych, w czasie ciąży i w okresie laktację. Bo chce, aby wszyscy wiedzieli i pamiętali, że leki to nie cukierki.

Wiem, że już o tym pisałam, ale:

Artykuł ma charakter informacyjny zgodny z aktualnym stanem wiedzy. Ze względu na stały postęp w naukach farmaceutycznych i medycznych przed zastosowaniem każdego leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się ze swoim lekarzem lub farmaceutą – którzy posiadają wiedzę na temat zdrowia, schorzeń i innych leków stosowanych przez Państwa. Autorka nie ponosi odpowiedzialności za nieprawidłowe stosowanie preparatów leczniczych i skutki wynikające z takiego działania.

Zobacz też: Jak mogę przygotować się do ciąży?

Ten post ma 3 komentarzy

 1. Zdrowie w modzie

  Świetny artykuł! Muszę zwrócić szczególną uwagę na żelazo, nie widziałam, że jest aż takie ważne.

 2. maja

  cala ciążę brałam tylko mama dha premium, ze wszystkimi tymi witaminami oprócz żelaza, wyniki miałam bardzo dobre, krwinki ok i lekarz nie zalecal dodatkowej suplementacji, mówi łże nawet może to zaszkodzić i spowodowac cukrzycę ciążową

  1. admin

   Nie ma badań by mogło zaszkodzić, natomiast są, że działają korzystnie i dlatego się zaleca 😉

Dodaj komentarz