You are currently viewing Leki to nie cukierki- fajna akcja społeczna

Leki to nie cukierki- fajna akcja społeczna

 

Ponieważ znam autorkę akcji i uważam, że to co robi ma sens, z przyjemnością zostałam partnerem jej projektu. Poniżej informacje o kampanii edukacyjnej, którą prowadzi Magda (www.Farmaceuta-radzi.pl). Poczytajcie sami 🙂

Czy wiesz, że 9 na 10 osób dorosłych stosuje leki dostępne bez recepty lub suplementy diety? Część z nich nie zdaje sobie sprawy z ryzyka niekorzystnego oddziaływania leku na organizm człowieka. Co więcej co 4 ankietowana osoba przyznaje, że stosowała leki w sposób niewłaściwy np.: poprzez samodzielne zwiększenie dawki leku, skrócenie lub wydłużenie czasu farmakoterapii, lekceważenie działań niepożądanych czy przeciwwskazań.

Jeżeli dodamy do tego przypadki nadużywania leków bez recepty przez młodzież (niestety coraz częstsze), czy nierozsądne i nieodpowiednie podawanie dzieciom leków przez rodziców oraz atakujące ze wszystkich stron reklamy produktów, które w sposób „cudowny” pomagają na wszystkie dolegliwości to mamy sytuację niebezpieczną dla zdrowia nie tylko jednego pacjenta, ale dla zdrowia całego naszego społeczeństwa – społeczeństwa, które powoli staje się społeczeństwem lekomanów!

 

Zadbajmy o to, aby tak się nie stało!

 

Z roku na rok zwiększa się sprzedaż leków a co za tym idzie i ich spożycie. Niestety przyjmowanie leków przez pacjentów nie zawsze odbywa się zgodnie z zasadami bezpiecznego ich stosowania. Pacjenci kuszeni reklamami, w nadziei na poprawę zdrowia, kupują i przyjmują kolejne leki a to prowadzi do wielu niebezpieczeństw np.: przyjmowania zbyt dużych dawek, występowania interakcji czy pojawiania się działań niepożądanych. Aby temu zapobiec i/lub zminimalizować to ryzyko konieczne jest odpowiednie edukowanie i uświadamianie społeczeństwa. Ponieważ problem ten, wraz z rozwojem rynku farmaceutycznego będzie narastał, konieczne jest uświadamianie również dzieci tak aby od najmłodszych lat kształtować w nich prawidłowe nawyki bezpiecznego stosowania leków.

 

Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest kampania edukacyjna „Leki to NIE cukierki”. Ma ona na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa nt. odpowiedniego i właściwego stosowania leków oraz niebezpieczeństw jakie mogą wiązać się z ich niewłaściwym stosowaniem.

 

Kampania edukacyjna „Leki to NIE cukierki” to:

 • warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży (w różnych grupach wiekowych)
 • wykłady, warsztaty, konsultacje dla osób dorosłych
 • materiały edukacyjne (ulotki, broszury, foldery, książeczki edukacyjne, kolorowanki, naklejki, magnesy, torby itp.)

 

Kampania edukacyjna „Leki to NIE cukierki” startuje jesienią 2017 roku od warsztatów edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W trakcie zajęć, dzieci poprzez zabawę, rozmowę, materiały edukacyjne, proste eksperymenty i doświadczenia zapoznają się z podstawowymi zasadami bezpiecznego stosowania leków. Ponadto dowiedzą się:

 • Kim jest farmaceuta?
 • Co to są leki?
 • Jakie są rodzaje/postacie leków?
 • Gdzie kupuje się leki?
 • Gdzie i jak przechowuje się leki?
 • Kto może dzieciom podawać leki?
 • Czym należy popijać leki?
 • Co to są interakcje i działania niepożądane?
 • I gdzie szukać informacji na temat leku?

W zajęciach będzie uczestniczył miś LEKuś, który uprzyjemni dzieciom czas a dodatkowo będzie miał dla nich niespodzianki:)

W trakcie warsztatów dzieci poprzez zabawę nauczą się podstawowych zasad stosowania leków i zapamiętają je na kolejne lata swojego życia, co korzystnie wpłynie na ich zdrowie w przyszłości. Po zajęciach będą mogły podzielić się uzyskaną wiedzą z rodzicami a to korzystnie wpłynie na zdrowie ich rodzin i całego społeczeństwa.

Autorką kampanii edukacyjnej „Leki to NIE cukierki” jest dr n. farm. Magdalena Stolarczyk. Mama trójki dzieci, blogerka (www.farmaceuta-radzi.pl), autorka artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych, wykładowca na uczelniach wyższych i autorka szkoleń stacjonarnych i internetowych. Pisze i mówi o bezpieczeństwie stosowania leków u dzieci, dorosłych, w czasie ciąży i w okresie laktacji. Bo chce, aby każdy miał świadomość, że LEKI TO NIE CUKIERKI.

 

Więcej informacji:

Dr n. farm. Magdalena Stolarczyk

www.farmaceuta-radzi.pl, www.lekitoniecukierki.pl

farmaceutaradzi@op.pl

Dodaj komentarz