You are currently viewing ferrytyna- co powinnaś o niej wiedzieć?

ferrytyna- co powinnaś o niej wiedzieć?

Skoro czytasz o ferrytynie, to już pewnie wiesz wszystko o żelazie 😉 Ferrytyna to magazyn żelaza. W całym organizmie jest jej 1-1,5g.  Stężenie ferrytyny 1 ug/l odpowiada 8 mg zapasowego żelaza.
Normy tego białka (ferrytyna jest białkiem), są różne zależnie od płci. Dla mężczyzn wynoszą one 25-400 ug/l, dla kobiet 10-200 ug/l.
Kiedy jest za niska?
Oczywiście, przy niedoborze żelaza w organizmie.

A kiedy za wysoka?
To już nie jest takie proste. Jej wysokie stężenie wcale nie musi świadczyć o nadmiarze żelaza. Podwyższona jest również w stanach zapalnych (jest tzw. białkiem ostrej fazy i jego ilość zwiększa się przy każdym zapaleniu, infekcji i to do trzech razy w stosunku do normy). Także w tzw. niedokrwistości chorób przewlekłych* jej stężenie może być wysokie, co bywa mylące. Wówczas problemem jest nie nadmiar żelaza lecz jego złe przyswajanie (w tej sytuacji żelazo będzie niskie!).

Kiedy ją oznaczać?
W przypadku gdy poszukujemy przyczyny niedokrwistości albo niedoboru żelaza, oraz w monitorowaniu terapii preparatami żelaza (suplementacji).

Czy nie wystarczy tylko sprawdzić żelazo?
Otóż, nie. W początkowej fazie niedoboru żelaza po samej morfologii krwi czy też po samym stężeniu żelaza nie będzie można jeszcze nic powiedzieć, gdyż mogą być w normie, natomiast ferrytyna będzie niska. Podobnie w suplementacji żelazem- żelazo i morfologia mogą być już zadowalające, ale niska ferrytyna będzie świadczyć o tym, że zapasy się jeszcze nie odbudowały.

Czy może sprawdzać tylko ferrytynę?
Też nie. Są takie sytuacje, że będzie fałszywie wysoka (patrz *).

*Co to jest niedokrwistość chorób przewlekłych– to niedokrwistość występująca w chorobach zakaźnych, nowotworowych, chorobach autoimmunologicznych. Stwierdza się tam niskie stężenie żelaza i transferyny (białka transportującego żelazo) ale wysokie ferrytyny.

Zawsze gdy masz jakiekolwiek wątpliwości- poradź się lekarza! Internet nie zastąpi wiedzy i doświadczenia nabytych przez lata, a do tego każdy organizm jest inny…


Ten post ma 12 komentarzy

 1. Anonimowy

  jestem w ciąży i hemoglobinę oraz żelazo mam cały czas w normie, a ferrytynę poniżej normy. We wcześniejszych ciążach hemoglobinę też zawsze miałam w normie ale ze szpitala wychodziłam z anemią, dlatego teraz zaczęłam suplementację żelazem i przed porodem sprawdzę raz jeszcze mój magazyn żelaza 🙂

 2. Kamila Ziel

  A co w sytuacji kiedy ferrytyna jest niska a żelazo powyżej normy (potwierdziły to 3 badania w dwu miesięcznych odstępach).

 3. To zależy od "całokształtu"- czy jest tak po terapii preparatami żelaza (wtedy jest to początkowy efekt leczenia), czy zupełnie niezależnie; jaka jest morfologia; być może wymagana jest szersza diagnostyka, a może problemem jest jakaś choroba ogólnoustrojowa…

 4. Kamila Ziel

  Niezależnie, leczenie nie było włączanie.

 5. Anonimowy

  odchudzalam sie przez pol roku 🙁 zrobilam badania i morfologia ok a zelazo 33 i troszke lekarz kazal trzymac diete zebi zbic zelazo. morfologia na dol a zelazo 40 🙁 ferrytyna za to 20. do hematologa ide w sierpniu nie wiem co sie dzieje ?

 6. Anonimowy

  Poszukuje odpowiedzi na to samo pytanie: Zelazo 2x takie jak norma, ferrytyna OK, brak suplementacji ani innych objawow. Bardziej przemeczenie co sugerowaloby niski poziom zelaza. Na diecie tez nie jestem. Pomocy!

 7. Irena Tybulczuk

  A co jak ferytyna bardzo wysoka a wszystko inne w normie, czuje sie swietniw, jestem po operacji gastric bypass po 6 m-c schudlam 20 kilogramow i wtedy wykazało

 8. Irena Tybulczuk

  Ten komentarz został usunięty przez autora.

 9. agata kamińska

  Niska ferytyna i zelazo u 7 latka ?

 10. Anonimowy

  Witam, jestem w ciąży (pierwszy trymestr). Morfologia super, żelazo ponad normę, ferrytyna ledwo ponad dolną granicę – jak te wyniki zobaczył mój lekarz zirytował się, że w ogóle takie wg niego zbędne badania robię – powiedział mi, że o anemii i podobnych chorobach świadczy tylko i wyłącznie poziom hemoglobiny a w żadnym przypadku nie robi się ferrytyny. Zwariowałam!

 11. monika

  dzień dobry, mam do Pani ogromną prośbę – a raczej pytanie – już tłumaczę o co chodzi. Ostatnie dwa dni spędziłam na przeszukiwaniu internetu szukając odpowiedzi na pytanie które mnie nurtuje – odnośnie ferrytyny – ostatecznie udało mi się znaleźć jakąś szczątkową odpowiedź w Pani wpisie na blogu odnośnie ferrytyny właśnie, a raczej w komentarzach pod wpisem. Ktoś spytał co oznacza że ferrytyne ma niską a żelazo powyżej normy – gdzie Pani odpisała : “To zależy od “całokształtu”- czy jest tak po terapii preparatami żelaza (wtedy jest to początkowy efekt leczenia), czy zupełnie niezależnie”. Pisze do Pani aby upewnić się czy faktycznie tak jest bo właśnie na tym polega mój problem i pytanie – stosuję teraz żelazo – miesiąc temu moja hemoglobina była w normie – 13 – żelazo 30 a ferrytyna 1. po miesiącu łykania tabletek ferrytyna wynosi 16 a żelazo 150. tu zaczyna się moje zamartwianie bo zastanawiam się czy mogę dalej łykać żelazo skoro już mam prawie powyżej normy? z drugiej strony Pani wpis świadczyłby o tym że jest to normalne przy suplementacji. Bardzo liczę na Pani odpowiedź, choćby i w jednym słowie;) pozdrawiam

 12. sklep elektroniczny

  Bardzo fascynujący artykuł. Oczywiście zamierzam sprawdzać tę stronę przy każdym nowym wpisie.

Dodaj komentarz