You are currently viewing Czy witamina D3 będzie remedium na Hashimoto?

Czy witamina D3 będzie remedium na Hashimoto?

Witamina D3 a Hashimoto. Czy mają jakiś związek ze sobą? Czy poziom tej witaminy wpływa na wyrównanie autoimmunologicznej choroby tarczycy? Brać ją? Czy warto? A teraz, gdy świeci słońce?  A może o tylko taka moda?

Z uwagi na rosnące zainteresowanie pozytywnymi efektami zdrowotnymi witaminy D3 naukowcy postanowili zbadać jej wpływ na chorobę Hashimoto.

Grupa objęła stosunkowo młode osoby z rozpoznaną i wyrównaną chorobą Hashimoto żyjące w regionie o dużym nasłonecznieniu, na Krecie. Okazało się, że pomimo klimatu, ponad 85% badanych miała niedobór badanej witaminy! Tym osobom podawano suplementację doustną przez 4 miesiące do uzyskania prawidłowych stężeń D3.

Na początku i na końcu badania kontrolowano wagę, wzrost, obwód talii, ciśnienie, stężenie witaminy D3, TSH, FT4, ATPO, ATG, wapnia, fosforu, a także oceniano ultrasonograficznie tarczycę i nerki.

ATPO i ATG to przeciwciała oznaczane we krwi, typowe dla choroby Hashimoto, czyli autoimmunologicznego zapalenia tarczycy. Natomiast TSH i FT4 to hormony, odpowiednio- przysadkowy i tarczycowy.

U osób z niedoborem D3 wykazano wyższe stężenia przeciwciał ATPO niż u tych bez niedoboru. Ponadto, po wyrównaniu stężeń D3 poziomy ATPO obniżały się. Zaobserwowano również, że nieznacznie obniżały się BMI (Body Mass Index), TSH a także ATG.

Podsumowując, wydaje się, że niedobór witaminy D3 może mieć bezpośredni związek z patogenezą choroby Hashimoto a jej suplementacja jest istotnym elementem terapii. Ba, być może ma on znaczenie również w innych chorobach autoimmunologicznych? Ciekawy temat do dalszych badań !

Jakie praktyczne wnioski dla nas?

W Polsce dane podają, że 9 na 10 osób ma niedobory witaminy D3. Rośnie też zachorowalność na Hashimoto. Trzeba więc koniecznie badać poziom witaminy D3 i w przypadku jego niedoboru obowiązkowo uzupełniać. Radzę to wszystkim swoim pacjentom, nie tylko tym z już rozwiniętą chorobą Hashimoto.

Zdjęcia Krety ilustrujące artykuł, dzięki uprzejmości P.Żanety. Dziękuję jeszcze raz!

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26637501

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Ewelina

  Super artykuł, dużo fajny informacji

 2. Ainagirl

  Biorę po 20-25 kropli przepisanego mi Vigantolu raz w tyg, a poziom witaminy D mam prawie taki sam jak rok temu badając po raz pierwszy bez jakiejkolwiek suplementacji. Czy moja tarczyca wszystko zżera, czy to kwestia źle dobranego leku?

 3. Magdalena Jagiełło

  20 kropli to 10tys tygodniowo, czyli nawet nie 2tys dziennie, nie jest to specjalnie duża dawka…

 4. Ewa Krawczyk

  Bardzo dobry artykuł. Dziękuję!

 5. Unknown

  Bardzo dobry artykuł. Dziękuję!

Dodaj komentarz