Jak zminimalizować ukąszenie przez komara? Czy są na to jakieś sposoby? Dlaczego niektórych komary kąsają częściej?
Samice komarów wykorzystują chemiczne i fizyczne wskazówki, w tym wzrok, zapach, ciepło i wilgotność, aby znaleźć sobie apetyczny kąsek, czyli inaczej mówiąc, żywiciela. Zapachy ciała są wytwarzane przez bakterie zamieszkujące skórę, które przekształcają metabolity wydzielane z potem w substancje zapachowe nadające charakterystyczny zapach ciała. Komary wykrywają te związki za pomocą receptorów węchowych w swoich antenowych neuronach receptorów węchowych. Takie informacje są dalej integrowane ze zmysłami temperatury i wilgotności, a także ze wzrokiem. Następnie są przetwarzane w mózgu na wyjście behawioralne, co prowadzi do znalezienia żywiciela. Znajomość składników zapachowych człowieka ujawnia różnorodne substancje zapachowe, które są atrakcyjne dla komarów, ale także odstraszające zapachy.
Komary- co je przyciąga?
- Grupa krwi. Tak, to niestety nie mit. W doświadczeniach z komarem tygrysim (Aedes albopictus) i egipskim A.aegypti, wykazano także, że osoby z grupą krwi 0 przyciągały więcej niż inne grupy krwi !
- Dwutlenek węgla. Podczas oddychania wydychasz dwutlenek węgla, który wzbudza zainteresowanie komarów i przyciąga je do miejsc, gdzie wyczuwają jego większe stężenie.
- Temperatura. Oprócz dwutlenku węgla, samice komarów wyczuwają także źródła ciepła i podążają w ich kierunku. Ciepło Twojego ciała to wabik na komary. Stwierdzono, że samice nie rozróżniają źródeł ciepła o różnych rozmiarach, ale aktywnie kierują się w stronę bliższych źródeł w temperaturze żywiciela.
- Kolor odzieży. Zaobserwowano, że ciemne kolory bardziej przyciągają komary, Twój strój będzie więc odgrywał istotną rolę.
- Zapach. Na to także wrażliwe są komary. Niektóre zapachy są dla nich bardziej atrakcyjne niż inne. A zapach Twojego ciała zależy od genów oraz bakterii na Twojej skórze (ich rodzaju i ilości, im większa ilość a mniejsza różnorodność tym jesteś bardziej atrakcyjny). Także obecność na niej niektórych substancji, jak kwas mlekowy czy amoniak. Inne, również istotne związki, to kwasy karboksylowe, czy aceton. Rola mikroflory naszej skóry okazuje się mieć istotną rolę w ochronie przed ukąszeniami. Wiemy, że bakterie skórne Bacillus cereus , Bacillus subtilis , Brevibacterium epidermidis , Corynebacterium minutissimum i Staphylococcus epidermidis wytwarzają wiele środków wabiących komary.
- Spożycie alkoholu. Potwierdzono, że osoby po spożyciu alkoholu stanowiły bardziej interesującą grupę potencjalnych ofiar, niż te, które go nie piły. Badanie przeprowadzono wśród osób po spożyciu niewielkiej ilości piwa. Zmierzono zawartość etanolu w pocie, wydzielanie potu i temperaturę skóry przed i po spożyciu 350 ml piwa (stężenie etanolu 5,5%). Już taka, wydawałoby się niewielka ilość przyciągała komary.
- Ciąża. Ciężarne okazały się być łakomym kąskiem dla komarów, co być może wiąże się z ich większym uciepleniem ciała oraz wyższymi stężeniami uwalnianego dwutlenku węgla.
- Dieta. Nie potwierdzono, aby spożycie witamin z grupy B ani czosnku zniechęcało do ukąszeń Natomiast już w przypadku bananów okazało się, że zwiększają atrakcyjność dla komarów.
Komary- jak je zniechęcić?
Nie wszystkie wspomniane powyżej parametry jesteśmy w stanie zmodyfikować. Jednak mamy kilka możliwości ochrony. Jeśli chcesz zminimalizować ukąszenie przez komara:
1.unikaj ciemnych ubrań.
2.nie spożywaj alkoholu
3.stosuj substancje odstraszające komary
- naturalne- olejek cytronelowy, tymiankowy, neem (bez indyjski)
- sztuczne- DEET, pikarydyna, 2-undekanon, IR3535, OLE (ekstrakt z eukaliptusa cytrynowego wzbogacony o para-menthane-3,8-diol)
4.ogranicz przebywanie na powietrzu w okresie ich największej aktywności (zmierzch i świt)
5.chroń pomieszczenia przed dostępem komarów np.za pomocą siatek ochronnych, moskitier
6.unikaj stojącej wody. Nie tylko staw czy oczko wodne lecz również woda stojąca w podstawce pod doniczką czy w dziecięcym baseniku będzie dla komarów wabikiem.
.
.
.
Unikaj ukąszeń i korzystaj z uroków lata!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
źródła
Blood Feeding Preference of Female <i>Aedes aegypti</i> Mosquitoes for Human Blood Group Types and Its Impact on Their Fecundity: Implications for Vector Control
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8906108/
NCBI – WWW Error Blocked Diagnostic
Mosquito Blood Type: Do Some Blood Types Get Bitten More?
NCBI – WWW Error Blocked Diagnostic
NCBI – WWW Error Blocked Diagnostic
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12083361/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28479122/
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0028991
https://www.cell.com/current-biology/fulltext/S0960-9822(15)01426-8?