You are currently viewing Jak się uchronić przed nefropatią (uszkodzeniem nerek) po podaniu kontrastu jodowego?

Jak się uchronić przed nefropatią (uszkodzeniem nerek) po podaniu kontrastu jodowego?

Co to jest nefropatia kontrastowa i kto jest na nią narażony pisałam w poście o tomografii komputerowej i kontraście. Dziś o tym jak jej przeciwdziałać.

Jak się zabezpieczyć przed nefropatią kontrastową?

Czynnikiem ryzyka jest odwodnienie, więc oczywistym działaniem zapobiegawczym będzie prawidłowe nawodnienie. Podręczniki wspominają głównie o dożylnej podaży płynów. O efektach doustnego nie ma zbyt wielu informacji, może dlatego, że można je zastosować dopiero po badaniu. Myślę, że spokojne wypicie około litra wody niskozmineralizowanej zaraz po badaniu jest dobrym pomysłem, pomagającym nerkom szybciej pozbyć się kontrastu.

Warto zadbać o dobre nawodnienie. Pij wodę!

Przed badaniem nie należy zażywać tak zwanych NLPZ-tów czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak diklofenak, ketoprofen, ibuprofen, naproksen, czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna, polopiryna). Mogą one bowiem pogarszać dodatkowo funkcje nerek (zwężają naczynia nerkowe).

W miarę możliwości nie przyjmuj przed badaniem leków przeciwbólowych /przeciwzapalnych.

ACC. (N-ACC). Acetylocysteina. To preparat, który zaleca się jako zabezpieczenie szczególnie u pacjentów z niewydolnością nerek lub obarczonych dużym ryzykiem. Podawane dawki to dwa razy po 600 mg doustnie w przeddzień i w dniu badania. Lek ten ma poprawiać funkcje śródbłonka naczyń i usuwać wolne rodniki. Jednym słowem, zmniejsza stres oksydacyjny, poprawia unaczynienie nerek, dzięki czemu lepiej pracują.

Jeśli masz ryzyko niewydolności nerek, albo po prostu chcesz się zabezpieczyć, wypij ACC 2x600mg przed badaniem i w dniu badania.

Jak zmniejszyć ryzyko zapaści po kontraście?

Należy zastosować sterydy. Zmniejszają one prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na kontrast. Można je zastosować prewencyjnie, przed badaniem u osób z wątpliwym, niejednoznacznym wywiadem w kierunku wcześniejszego wystąpienia tego uczulenia. O ich podaniu zdecyduje lekarz. Nie zaryzykuje jednak w sytuacji, gdy podczas poprzedniego podania kontrastu u pacjenta na pewno wystąpiła ciężka zapaść krążeniowa. Jest to bezwzględne przeciwwskazanie bo stanowi ona zagrożenie życia.

Jakie jeszcze są możliwości by zmniejszyć ryzyko? Radiolog podaje jak najmniejszą możliwą dawkę kontrastu, używamy środka izoosmolarnego, ostatecznie rezygnuje z badania na poczet rezonansu magnetycznego czy ultrasonografii lub przeprowadza mniej dokładne badanie CT bez kontrastu.

A tutaj zrobiłam dla Was ściągę jak się przygotować:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Joanna

    A jak to się ma do rezonansu magnetycznego i ewentualnego podania kontrastu? Podczas zapisywania na badanie lekarz nie wspomniał nic na temat tego czy kontrast zostanie podany czy nie, przy zapisie na badanie polecono mi oznaczenie kreatyniny i eGFR (czyli chyba badanie wymaga kontrastu), ale nikt nie wspomniał o tarczycy i TSH. Mam niedoczynność ustabilizowaną lekami.

    1. admin

      Rezonans i kontrast przy nim, to zupełnie co innego (nie ma w nim jodu)

Dodaj komentarz