Dotychczas mówiliśmy o kropelkowej drodze zakażenia wirusem z Wuhan (inaczej COVID-19, inaczej SARS-CoV-2) i ostrzegaliśmy przed osobami kaszlącymi czy kichającymi, ale też przed przebywaniem w pomieszczeniach gdzie w wydychanym powietrzu może być znaczna ilość wirusa. Są to szczególnie miejsca o dużym przepływie ludności (dworce, lotniska, sale wykładowe, centra handlowe, kina, teatry, kościoły) lub pomieszczenia małe z dużymi skupiskami osób jak np.poczekalnie, siłownia. Ostatnio wykazano jednak, że nie jest to prawdopodobnie jedyna droga przenoszenia wirusa.
Około 10% osób wykazuje objawy żołądkowo-jelitowe, biegunkę , nudności, wymioty i bóle brzucha. Co więcej, poprzedzają one dolegliwości typowe takie jak charakterystyczna gorączka, suchy kaszel i duszność.
Ponieważ wirus wnika poprzez komórki zawierające receptory ACE2, a one znajdują się nie tylko w układzie oddechowym, lecz także enterocytach (komórkach jelita krętego i okrężnicy), naukowcy podejrzewają, że możliwa jest także droga zakażenia poprzez przewód pokarmowy. Szczególnie, że stwierdzono już obecność wirusa w kale. Na razie nie udowodniono jeszcze, że jest on zakaźny, ale w tej sytuacji tym większą wagę zyskują podstawowe zasady higieny. Szczególnie mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Warto zadbać o skrócenie paznokci, bo pod nimi potrafi gromadzić się wiele trudnych do usunięcia drobnoustrojów. Zauważcie, że nawet podczas nacierania rąk spirytusem, czy innym odkażaczem, może on nie docierać w te regiony. Warto również przemyśleć zakupy pod kątem unikania produktów spożywczych bez opakowań, na których mogą osiadać drobiny zanifekowanego powietrza albo które mogą mieć kontakt z nieodpowiednio oczyszczonymi dłońmi. Warto także rozważyć obróbkę termiczną jedzenia, z tego wiemy, temperatura 60 stopni jest już dla niego zabójcza.
Praktyczne porady w punktach:
- Uważajcie więc w toaletach, dokładnie myjcie ręce po skorzystaniu z toalety, ale też powrocie do domu, czy rozpakowywaniu przyniesionych z zewnątrz rzeczy.
- Uważajcie na klucze, telefony, piloty, klamki, kierownice, guziki w windzie, sznurowadła.
- Nie płaćcie gotówką.
- Kupujcie produkty spożywcze w opakowaniu lub bardzo dokładnie je myjcie.
- Jeśli to możliwe- poddawajcie obróbce cieplnej (pieczenie, gotowanie itp).
- Dbajcie o to, by sztućce w barach czy restauracjach były czyste, nie np.wyciągane z pojemnika w którym ktoś wcześniej już grzebał, anie bezpośrednio ze stołu. Nie wiecie, czy osoby, które były tam przed przed Wami nie były chore.
- Nie kładźcie opakowań zewnętrznych żywności (słoiki, kartony, puszki) ani toreb na stole, z którego potem będziecie jeść.
- Nie wnoście okryć wierzchnich ani butów do mieszkań, zostawcie wszystko co się da w korytarzu, przedsionku.
- Kiedy tylko jest okazja wystawiajcie te rzeczy na słońce, promienie UV powodują sanityzację. Kurtki, szaliki często perzcie.
- Nie siadajcie w ubraniach z zewnątrz (spodnie itp) na łóżku.
- Wietrzcie pomieszczenia.
- Unikajcie skupisk ludzkich- lepszy jest mały sklepik, albo nietypowe godziny, jeśli musicie iść na zakupy.
- Zachowajcie dystans 1,5-2 m od innych osób w miarę możliwości.
- Wychodź z domu tylko jeśli to konieczne, najlepiej tam, gdzie nie ma ludzi (np.na spacer do lasu, czy do ogródka).
- Nie chodź do restauracji czy klubów, jeśli masz na coś ochotę, zamów online.
https://www.medscape.com/viewarticle/926682?nlid=134466_3901&src=wnl_newsalrt_200313_MSCPEDIT&uac=79023CR&impID=2309619&faf=1
https://www.medscape.com/viewarticle/928234?nlid=134936_2049&src=WNL_mdplsnews_200410_mscpedit_imed&uac=79023CR&spon=18&impID=2342293&faf=1
Czyszczenie ubrań i rzeczy przyniesionych z zewnątrz szczotka parową też wydaje się skuteczne, prawda?
Jeśli osiąga 60 stopni
Pingback: Jak zapobiegać zakażeniu COVID-19? Kto jest szczególnie zagrożony koronawirusem? - DoktorMagda