You are currently viewing Diety w chorobie Hashimoto- czy można leczyć Hashimoto suplementami?

Diety w chorobie Hashimoto- czy można leczyć Hashimoto suplementami?

Czy chorobę Hashimoto można leczyć suplementami?


Ponieważ choroba Hashimoto wydaje się występować coraz częściej i u młodych osób, naturalne jest, że szukają one informacji na jej temat. Jak leczyć Hashimoto? Czy można jakość wspomóc terapię tej choroby? Jak funkcjonować na co dzień? Co jeść? Jak ćwiczyć? Tworzą się grupy wsparcia osób chorych, oraz liczne profesjonalne i amatorskie strony internetowe.

Jak grzyby po deszczu wyrastają także różni cudotwórcy, autorzy wspaniałych metod leczących to schorzenie “na zawsze”, albo służących wspaniałymi środkami terapeutycznymi jak na przykład picie lub smarowanie się płynem Lugola. Na szczęście pojawiają się również udokumentowane publikacje medyczne.

Jasne, byłoby świetnie, gdyby nagle okazało się, że wystarczy łyknąć kilka witaminek albo jakichś cudownych kropelek i choroba znika raz na zawsze. Niestety, ze schorzeniami autoimmunologicznymi nie jest tak łatwo…

Ostatnio opublikowano badanie obejmujące pacjentów z Hashimoto leczonych hormonami tarczycy i suplementami diety. Badaną grupę podzielono na trzy mniejsze. Jedna, to osoby otrzymujące wyłącznie suplementy, druga- jedynie hormony, trzecia- jedno i drugie.

Celem terapii jest wyrównanie niedoborów hormonalnych, leczenie objawów oraz redukcja zapalenia. We wszystkich grupach poza parametrami morfologicznymi i badaniami krwi, oceniano także subiektywne odczucia badanych osób. Okazało się, że najlepsze efekty uzyskano w grupie trzeciej, która leczona była hormonami oraz suplementami, zarówno w kwestii wyników badań laboratoryjnych jak i samopoczucia badanych. Ponadto, przy okazji, udowodniono bezpieczeństwo wspomnianego postępowania.

Jestem bardzo zadowolona z wyników uzyskanych w tej pracy naukowej. Potwierdza ona bowiem słuszność mojego holistycznego podejścia do terapii tej choroby.

Należy pamiętać, że leczymy “całego pacjenta”, z jego objawami, odczuciami i bolączkami a nie jedynie wyniki badań. Dlatego cieszę się, że naukowcy uwzględnili również subiektywne odczucia pacjentów, nie zaś wyłącznie tabelki i wykresy obrazujące “twarde” dane.


http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25864745

Ten post ma jeden komentarz

  1. Anonimowy

    Witam. Czy przy Hashimoto należy wykluczyć gluten? A co jeśli chodzi o nie tolerancje pokarmowe? Poleca Pani jakieś badania, które można wykonać?

Dodaj komentarz