You are currently viewing zaczyna się sezon ogórkowy na krew

zaczyna się sezon ogórkowy na krew

Nadchodzą letnie miesiące. Pogoda, słońce, wyjazdy, działka, ogródek, rzeczka, morze, plaża, jeziora… Myślami jesteś wtedy dość daleko od prozy życia… Ponieważ mamy dziś Światowy Dzień Krwiodawcy, a do tego zaczynają się zaraz wakacje ze wspomnianymi powyżej atrakcjami, poczytajcie o krwiodawstwie!

W miesiącach wakacyjnych zmniejsza się ilość oddawanej krwi, co ma oczywiście swoje przełożenie w praktyce szpitalnej. Fakt ten jest bardzo dobrze znany wszystkim zabiegowcom, anestezjologom, lekarzom zajmującym się krwiolecznictwem, a przede wszystkim, potrzebującym pacjentom. Sezon ogórkowy wiąże się nie tylko ze zmniejszoną dostępnością rzadkich grup krwi (np.AB Rh minus czy B Rh minus), ale również tych najbardziej “popularnych”, takich jak A Rh plus. Sytuacja ta jest oczywiście związana z wyjazdami wakacyjnymi, gdzie krwiodawcy “nie mają głowy” albo możliwości oddania krwi. Drastycznie zmniejsza się wtedy ilość “przypadkowych” krwiodawców, czyli tych, którzy oddają krew pod wpływem impulsu, przeprowadzonej akcji propagandowej itp. Z drugiej strony zmniejsza się też działalność instytucji medycznych, ilość akcji propagujących krwiodawstwo. Jak by nie było, medycy to też ludzie i też wyjeżdżają na wakacje…

Cóż..takie życie….

Krwiodawco (czynny lub potencjalny 😉 , jeśli chcesz pomóc, pamiętaj także o tym tzw.martwym okresie- krew potrzebna jest cały czas!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Wikiandmarta.blogspot.com

    Super blog, śiczne zdjęcia i wystrój.

    Zapraszam na mojego: wikiandmarta.blogspot.com

Dodaj komentarz