Czy sok z cytryny jest szkodliwy?
Popularnym zaleceniem przy wykonaniu tzw.OGTT (oral glucose tolerance test)- test obciążenia glukozą, jest dodawanie do wypijanej glukozy soku z połowy cytryny. To ma ułatwiać wypicie mikstury słodkiej jak ulepek. A nie dla każdego bywa to łatwe, zwłaszcza, że częstym wskazaniem do wykonywania tego testu jest ciąża a wtedy i tak nietrudno o nudności 😉 Część pacjentek nie jest w stanie wypić glukozy używanej w tym teście bez kwaśnego dodatku cytryny.
Pytanie tylko czy ten sok nie zaburzy wyniku testu?
W obowiązujących zaleceniach publikowanych co rok przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, nie ma mowy o dodawaniu soku z cytryny lub jego zakazie.
Po przeszukaniu literatury źródłowej znalazłam jedynie informacje, że jeśli chodzi o samą metodę wykonywania testu, to większość laboratoriów stosuje metody, na które cytryna ( a konkretnie zawarty w soku kwas askorbinowy) nie ma wpływu, a jeśli nawet ktoś ma jeszcze inne, “starsze” metody, taka ilość tej substancji nie wypływa na wynik oznaczeń glukozy.
Pozostaje kwestia ew.wpływu soku z cytryny na perystaltykę jelit (czy nie przyspiesza wchłaniania wypitej glukozy czyli nie zafałszowuje testu), wydaje się to być całkiem uzasadnione, ale nie znalazłam, żeby ktoś to badał. Gdybym miała sama o tym decydować, starałabym się jednak w miarę możliwości nie dodawać cytryny.
Prof.B.Solnica w wywiadzie dla Medycyny Praktycznej zezwala na tę formę “uprzyjemniania sobie” testu.
Jednym słowem…jak musisz, dodaj cytrynkę i do dna ;D
jeszcze lód uprzyjemnia wypicie tego drinka 🙂 parasolkę mozna dodać gratis 🙂
"glukoza – party" 😀