Pierwsza Wasza myśl, to zapewne “musi mieć, skoro jest o tym cały artykuł” 😉
Zgadza się i pewnie się już domyślacie jaki…
Wysokie BMI będzie niekorzystne?
Otóż, najnowsze badania wskazują, że wysokie BMI (body mass index) matki w czasie ciąży wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wielu problemów ze zdrowiem fizycznym, poznawczym i psychicznym u dziecka w ciągu jego całego życia. Możliwe, że podwyższony BMI matki w okresie prenatalnym wpływa na rozwijający się mózg jeszcze przed urodzeniem.
Wykazano związek między narażeniem w okresie prenatalnym, okołoporodowym i wczesnym okresie poporodowym na niektóre czynniki środowiskowe a późniejszym rozwojem otyłości i innych chorób.
Czym grozi otyłość u matki?
Potwierdzono, że otyłość i nadmierny przyrost masy ciała podczas ciąży, będzie skutkował nadmiernym odżywianiem płodu, a następnie sprzyjał otyłości i zaburzeniom metabolicznym u dziecka.
Dowody sugerują, że nadwaga matek przed ciążą jest związana z większą otyłością potomstwa. Nadwaga lub otyłość już przed ciążą zwiększają ryzyko LGA (large for gestational ag), HBW (high body weight), makrosomii i późniejszej nadwagi lub otyłości u potomstwa.
Kobiety otyłe nie powinny przybywać w ciąży więcej niż 7kg. Natomiast u ciężarnych z BMI>40kg/m2 zalecana jest wręcz redukcja masy ciała.
W innym badaniu oceniono, że czynniki takie jak otyłość matek, większa masa ciążowa i liczba porodów wpływają na otyłość potomstwa.
Co możesz zrobić?
Pocieszające jest, że zmiana stylu życia matki podczas ciąży może przynosić korzyści zdrowotne dziecku.
Tak, te wiadomości nie są przyjemne. Zastanówmy się jednak jak możemy wykorzystać je w praktyce? Skoro już nadwaga lub otyłość, a co być może za nimi idzie, również współistniejąca insulinooporność, będą tak niekorzystne dla dziecka, warto tym bardziej postarać się unormować masę ciała jeszcze przed zajściem w ciążę. Słyszeliście komentarze “po co się teraz odchudzasz, zajdź w ciążę, odchudzać się będziesz później!” ? Otóż przytoczone badania sugerują, że takie myślenie jest szkodliwe. Proponuję zastąpić je innym:
Starasz się o ciążę? Zadbaj o prawidłową masę ciała już przed ciążą.
Jesteś w ciąży i ważysz zbyt dużo, tyjesz zbyt szybko? Skontaktuj się z dietetykiem, ustalcie zalecenia żywieniowe, spytaj lekarza czy nie powinnaś wykonać dodatkowych badań (wcześniejsze OGTT, lub glikemia na czczo hormony tarczycy) – być może coś w Twoim organizmie wpływa na wyższą masę ciała i można to będzie leczyć?
Nie odkładaj kontroli i zmiany stylu życia “na kiedyś”. Zrób to dla siebie swoich dzieci !
A jeśli jeszcze Was nie przekonałam, opiszę teraz jeszcze kilka faktów o otyłości w ciąży w kontekście jej bezpieczeństwa:
1.kobiety z BMI >35kg (otyłe) częściej, niż kobiety bez otyłości mają problemy z samym zajściem w ciążę
2.otyłość u ciężarnych jest czynnikiem ryzyka wystąpienia powikłań takich jak:
- poronienie
- cukrzyca ciążowa
- nadciśnienie indukowane ciążą
- stan przedrzucawkowy
- powikłania zakrzepowo-zatorowe
- makrosomia płodu (zbyt duża masa ciała, czyli powyżej 4000-45000g zależnie od źródeł granica ta nieco się różni)
- porody operacyjne
- krwotok okołoporodowy
- obumarcie wewnątrzmaciczne płodu w drugiej połowie ciąży
- wady wrodzone
- zwiększona zachorowalność i umieralność noworodków
Nie czekaj ze zdrowiem ani z dietą. Starasz się o ciążę? Przygotuj się do niej!
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.