You are currently viewing Toczeń. Na to cierpi Selena Gomez.

Toczeń. Na to cierpi Selena Gomez.

Toczeń jest przyczyną zmiany wyglądu.

Selena Gomez. Znana z wielu filmów m.in. produkcji Disneya, piosenek, charytatywnej działalności jako ambasadorka UNICEF, ale też prężnie działająca bizneswoman, właścicielka m.in rarebeauty. W ostatnim czasie kojarzona jest również w prasie kolorowej jako była partnerka Justina Biebera, konkurentka Hailey Bieber (Baldwin). Jednak nie tylko dlatego. Ponieważ jej wygląd uległ znacznej zmianie, tabloidy rozpisują się wciąż właśnie na ten temat. Te zmiany wyglądu spowodowała choroba, która ma wpływ nie tylko na wygląd lecz również samopoczucie i karierę. I właśnie temat tego schorzenia chciałabym Wam przybliżyć. Selena cierpi bowiem na toczeń rumieniowaty układowy (systemic lupus erythematosus – SLE). To jedna z układowych chorób tkanki łącznej (tak zwanych kolagenoz), o podłożu autoimmunologicznym. Objawy tocznia dotyczą skóry, ale również narządów wewnętrznych, szczególnie nerek i stawów. W przypadku Seleny schorzenie doprowadziło do niewydolności nerek i piosenkarka musiała poddać się przeszczepowi nerki, już na zawsze będzie też musiała z tego powodu stosować specjalistyczną terapię. Nie tylko choroba lecz również wspomniane leki znacząco wpływaja na wygląd aktorki.

Toczeń- kto może zachorować?

Kobiety chorują około osiem razy częściej niż mężczyźni! Toczeń zaczyna się przeważnie w wieku 16- 55 lat. Choroba przebiega na przemian z zaostrzeniami i wycofywaniem się objawów.

Objawy tocznia mogą być nieswoiste, jak stany podgorączkowe, czy zmęczenie, a początek podstępny. Jednak zawsze warto takie objawy diagnozować, szukając ich przyczyny.

Toczeń. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić:

zmęczenie

uczucie rozbicia

brak apetytu

chudnięcie

stany podgorączkowe lub gorączka

bóle i obrzęki stawów

rumień w kształcie motyla na twarzy

nadżerki w jamie ustnej i nosie

wędrujący ból i zaniki mięśni

zapalenie nerek

inne zmiany skórne

zapalenie wsierdzia, płuc, naczyń

zaburzenia nastroju

niedokrwistość

bóle brzucha

zespół suchości oka

Toczeń i badania diagnostyczne.

W trakcie diagnostyki wykonujemy morfologię, ocenę krzepnięcia, funkcji nerek i wątroby, kontrolujemy parametry zapalne, przeciwciała przeciwjądrowe i antyfosfolipidowe. Zależnie od konkretnego przypadku diagnostykę się rozszerza.

Toczeń i jak go leczyć?

Terapia, podobnie jak diagnostyka, zależy od konkretnego przypadku i tego, jakie objawy i nieprawidłowości stwierdzane są u danej osoby. Niestety, całkowite wyleczenie niestety w chwili obecnej nie jest możliwe, ale celem jest uzyskanie remisji.

Konieczna jest stała kontrola reumatologiczna pacjenta, szczególnie w okresach zaostrzeń choroby.

W leczeniu stosowane są zarówno preparaty miejscowe, na skórę, jak i kortykosteroidy, leki przeciwmalaryczne, metotreksat, immunosupresja, leki biologiczne. Wciąż trwają badania nad nowymi substancjami.

Co dalej będzie z Seleną? Niewątpliwie ma dostęp do wszelkich terapii. Jest pod kontrola medyczną. Miejmy nadzieję, że choroba nie będzie silniej dawała się we znaki i nie będą konieczne tak radykalne rozwiązania jak przeszczep nerki, który przebyła. Zresztą, na przeszczepie nerki sprawa się nie skończyła, musi być pod stałą opieką medyczną, kontrolować stan nerek, przyjmować leki zapobiegając odrzuceniu przeszczepu, stosować odpowiednią dietę. Z pewnością życie z tym schorzeniem jest trochę jak siedzenie na beczce prochu. Nigdy nie masz pewności, że to już koniec, że teraz będzie dobrze. Ale ponieważ medycyna wciąż się rozwija, mam nadzieję, że pacjencie z SLE będą mieli dostęp do coraz nowszych, lepszych leków i nie będą musieli podporządkowywać całego swojego życia chorobie.

Dodaj komentarz