You are currently viewing Terapia kolagenem- kiedy się sprawdzi?
nogi, skóra, stawy, kolagen, picie kolagenu, leczenie kolagenem, zdrowie, uroda, hormony, doktormagda, naturoterapia, dieta, nutriceutyk, antiaging, zdrowe nawyki, dobry nawyk, moje zdrowie, cellulit, zapalenie, antiaging

Terapia kolagenem- kiedy się sprawdzi?

Terapia kolagenem. W jakich sytuacjach można pomyśleć o takim wsparciu zdrowia? O rodzajach kolagenu i dawkowaniu szczegółowe informacje znajdziesz w moim wcześniejszym wpisie. Teraz postanowiłam zająć się poszczególnymi aspektami zdrowotnymi.

Obecnie kolagen można wyekstrahować z naturalnych źródeł zwierzęcych i roślinnych lub uzyskać z białek rekombinowanych przy użyciu bakterii, drożdży, owadów lub roślin, komórek ssaków lub sztucznych składników. Najczęstszymi źródłami kolagenu zwierzęcego są kolagen bydlęcy, wieprzowy i organizmy morskie. W suplementach stosowane są trzy kolagenu- I, II i III. Kolagen typu I występuje głównie w kolagenie morskim. Kolagen typu II jest oryginalnym kolagenem drobiowym i bydlęcym. Natomiast mieszaninę kolagenu typu I i typu III można otrzymać z kolagenu wieprzowego i bydlęcego. 

Terapia kolagenem a skóra.

Głównym składnikiem skóry jest kolagen typu I (85–90%) i kolagenu typu III (10–15%). W procesie starzenia włókna kolagenowe ulegają uszkodzeniu. Skóra starzeje się, gęstość kolagenu ulega zmniejszeniu, zmniejsza się synteza ważnych białek strukturalnych.

Suplementacja kolagenu wspomaga:

  • redukcję zmarszczek
  • odmłodzenie skóry
  • odwrócenie procesu starzenia się skóry

Kolagen znajduje zastosowanie zarówno w kosmetykach ( najczęściej kolagen typu I), jak i w formie suplementacji doustnej.

Testowano suplement kolagenowy (mieszankę 2,5 g peptydu kolagenowego, biotyny, witaminy C, ekstraktu z aceroli, cynku i naturalnego kompleksu witaminy E) przez dwanaście tygodni.

W efekcie:

  • poprawił nawilżenie skóry
  • zmniejszył jej szorstkość
  • wspomógł elastyczność
  • poprawił gęstość 

W innym badaniu, kolagen w formie doustnej zmniejszy zmarszczki, poprawił elastyczność i nawilżenie skóry. Udowodniono także, że doustne preparaty kolagenu mogą zmniejszać uszkodzenia skóry wywołane promieniowaniem UV.

Terapia kolagenem a kości i mięśnie.

Starzenie się prowadzi do ubytku masy mięśniowej, oraz kostnej. W efekcie tej ostatniej dochodzić może do osteopenii a później, do osteoporozy. Kolagen I może stanowić tworzywo, z którego produkowane są rusztowania, czy implanty do naprawy ubytków kostnych. Znajduje zastosowanie także w stomatologii, np.po ekstrakcjach zębów.

Potwierdzono, że dodatek hydrolizatu kolagenu w połączeniu z aktywnością ruchową (ćwiczenia oporowe) wspomagał wzrost masy i siły mięśniowej.

Wiemy, że kolagen wykazuje dobroczynny wpływ na stany zapalne stawów i kości. Potwierdzono, że  doustne spożycie hydrolizowanego kolagenu typu 1 może złagodzić ból w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawów u ludzi.

Terapia kolagenem a gojenie ran.

Od bardzo dawna kolagen stosowany jest do opatrunków na rany, odleżyny czy oparzenia. Udowodniono, że doustne podawanie kolagenu I i II może być również skutecznym sposobem leczenia ran. Wykazuje działanie przeciwzapalne i ochronne na chrząstkę, pomaga również w redukcji objawów bólowych. Prowadzone są także badania nad użyciem kolagenu w leczeniu rzs (reumatoidalnego zapalenia stawów).

Kolagen typu III może odgrywać ważną rolę w modulowaniu procesu naprawy złamania. W urazach spowodowanych wypadkiem samochodowym, upadkiem lub sportem często dochodzi do złamań i kontuzji. 

Doustne podawanie kolagenu jest skutecznym sposobem leczenia ran. 

W rezultacie kolagen może być bardzo ważnym suplementem diety dla osób, które doznały złamań i kontuzji w urazach spowodowanych wypadkami.

.

.

.

.

..

.

.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8620403/

Dodaj komentarz