You are currently viewing Mycie rąk. Rękawiczki. Czy dobrze się zabezpieczasz?!
myj rece, mycie rąk, myj ręce, covid, covid-19, sars, sars-cov2, doktormagda, zdrowie, medycyna

Mycie rąk. Rękawiczki. Czy dobrze się zabezpieczasz?!

Dzisiaj obchodzimy światowy dzień higieny rąk. To dobra okazja by zgłębić temat 😉

Najpierw chcę przypomnieć Wam pewną książkę, na podstawie której powstał też film o tym samym tytule. Pamiętacie “Imię róży” Umberto Eco? Ile razy widzę teraz kogoś  śliniącego palec przy przekręcaniu kartki, przypominają mi się kadry z tego filmu. Pamiętacie, jak skończyło się dla nich lizanie palców?

Następnym razem jak najdzie Cię ochota, by dotknąć palcem do ust, przypomnij sobie mnichów z filmu ginących na nieznaną chorobę i zastanów się, czy możesz to bezpiecznie zrobić? Czy ręce masz czyste? Czego dotykałaś? Klamki? Kierownicy? Guzika windy? Kluczy? A może butów, pieniędzy, opakowań przyniesionych z zewnątrz? Czy potem umyłaś/zdezynfekowałaś dobrze dłonie?

Koronawirus przenosi się zarówno drogą kropelkową jak i pokarmową. Jest więc chorobą brudnych rąk.

“Noszenie maseczek nie chroni w pełni przed COVID19”. W 100% na pewno nie, ale przynajmniej zabezpiecza przed mimowolnym, nawykowym wkładaniem palców lub przedmiotów do ust. Trudno jest przygryźć końcówkę długopisu albo podłubać skażonym paluchem w nosie gdy ma się zakryte usta, nieprawdaż?

Część osób nosi rękawiczki. Czy to dobre zabezpieczenie?

To zależy. Jeśli nosisz jedną parę cały dzień, to nie. Chyba, że je często i dokładnie odkażasz. Jeśli zakładasz je na krótko, zdejmujesz w sposób kontrolowany i wyrzucasz to wtedy stanowią one dodatkowe zabezpieczenie. Jeśli po zdjęciu wkładasz do kieszeni i/lub używasz wielokrotnie to już nie. Musisz pamiętać, że na rękawiczkach również możesz przenosić drobnoustroje. Ich minusem jest też fakt, że będąc nieprzepuszczalne dla wilgoci zatrzymują pot. Ten gromadzi się na skórze i stanowi dogodne środowisko dla rozwoju wielu niepożądanych drobnoustrojów. To z kolei powoduje konieczność dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak widzisz stosowanie rękawiczek wymaga specjalnych nawyków. W przeciwnym razie może przynieść więcej problemów niż pożytku.

Właściwe i skuteczne będzie więc częste, dokładne mycie dłoni. Higiena rąk jest obecnie uważana za jeden z najważniejszych elementów kontrolujących zakażenia.

Badania wykazują, że poprawa higieny rąk pozwala na zmniejszenie ryzyka schorzeń żołądkowo-jelitowych o 31%, i chorób układu oddechowego o 21%. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nabrała ona szczególnego znaczenia. Otoczka lipidowa koronawirusa jest łatwo niszczona przez detergenty co wystarcza by go skutecznie inaktywować.

Co mogę robić, by czuć się bezpieczniej? Jak dobrze się chronić?

Oto kilka prostych wskazówek:

  1. Noś maskę, nie zakładaj jej wielokrotnie, upierz lub wyrzuć i zmień na nową.
  2. Noś nakrycie głowy. Myj twarz, szyję i włosy, bierz prysznic.
  3. Zostawiaj torby i ubranie wierzchnie w miejscu, które nie kontaktuje się z odzieżą noszoną w domu. Przebieraj się, często pierz.
  4. Odkażaj przedmioty przyniesione do domu. Zakupy możesz zwyczajnie umyć. Pieczywo włóż na 2 min do piekarnika o temperaturze 200 oC.
  5. Często odkażaj ręce, np. gdy wsiadasz do samochodu. Dokładnie myj dłonie po powrocie do domu i przed każdym posiłkiem.Zasady skutecznego mycia:
  • Spłucz ręce w czystej, bieżącej wodzie, już strumień zredukuje ilość drobnoustrojów
  • Nałóż mydło i dobrze spień
  • Pocieraj ręce energicznie przez min. 20 sekund. Pamiętaj, aby szorować wszystkie powierzchnie (grzbiety dłoni, nadgarstki, między palcami i pod paznokciami)
  • Dokładnie spłucz
  • Osusz ręce czystym ręcznikiem lub powietrzem

Proste?  Tak.  Skuteczne?  Tak!  Myj ręce!

Jeśli chcesz przekonać się jak skutecznie odkażanie skóry działa na mikroorganizmy zajrzyj tutaj – doświadczenie, hodowla na płytkach agarowych.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7100395/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3249958/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2446461/

Dodaj komentarz