You are currently viewing Wasze pytania do fizjoterapeuty

Wasze pytania do fizjoterapeuty

Nasza konsultantka to Agnieszka Mieteń– fizjoterapeutka prowadząca blog @agamamafizjo. W pracy zawodowej zajmuje się rehabilitacją kobiet w ciąży, po porodach naturalnych oraz cesarskich cięciach, osobami po operacji całkowitego usunięciu tarczycy lub płatu tarczycy (strumektomii), porażeniu fałdów głosowych, pacjentami po zabiegach chirurgicznych, bólami kręgosłupa. Przyjmuje zarówno osoby dorosłe jak i dzieci.

A tu, całkowicie do Waszej dyspozycji..

Odpowiedziała bardzo obszernie na trudne i łatwe pytania.

Teraz szykuję kolejnych dwóch (w właściwie, to dwie..) specjalistki, ale na razie pssst..

 

1.Jakie ćwiczenia po rozejściu się kresy białej?

Wszystko uzależnione jest od tego czy rozejście kresy białej mięśnia prostego brzucha jest fizjologiczne czy też nie. Istotnym również czynnikiem  jest  wielkości rozejścia. Nie w każdym przypadku rozejście można „zamknąć” ćwiczeniami. Niekiedy konieczna jest interwencja chirurgiczna. Zdarza się to stosunkowo rzadko. Warto by tej oceny dokonał fizjoterapeuta/osteopata oraz  lekarz. Lekarz  oceni stopień rozejścia przy pomocy USG powłok brzusznych. Najlepiej nie rozpoczynać ćwiczeń na własną rękę, gdyż można przysporzyć sobie więcej kłopotów niż pożytku. Ćwiczenia powinny być dostosowane pod konkretną osobę i pod konkretną dolegliwość. Wszystko uzależnione jest od stanu pacjentki/pacjenta czy też dziecka. Inaczej dobieramy ćwiczenia dla kobiet aktywnych przed ciążą, w ciąży, inaczej po cesarskim cięciu/porodzie naturalnym, pierwszym porodzie/kolejnym porodzie inaczej u niemowlaka. Warto też zaznaczyć iż podczas ciąży, kiedy podejrzewamy rozejście można zastosować określone ćwiczenia, terapię manualną oraz taping.

Poród naturalny. Czy wskazana jest konsultacja przed lub po porodzie? Kiedy dokładnie? Dla każdego czy w przypadku wystąpienia jakichś objawów? Jakich?

Jak najbardziej polecam już w ciąży opiekę fizjoterapeutyczną. Warto poprzez ćwiczenia przygotować się do porodu naturalnego. Niekiedy poród naturalny porównywany jest do przebiegnięcia maratonu:) Najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę czy istnieje jakiekolwiek przeciwwskazanie do aktywności fizycznej czy też rehabilitacji. Jeśli kobieta nie ma przeciwwskazań już nawet w I trymestrze może udać się na taką konsultację. Nawet jeśli nie występują objawy bólowe na danym etapie ciąży nie wykluczone, że podczas jej trwania się to nie zmieni. Na sutek zwiększającej się masy ciała, zmieniającej się sylwetki, a co za tym idzie przesunięcia środka ciężkości przez rosnący brzuszek mogą pojawić (chociaż nie zawsze) objawy później. Nawet jeśli nie wstępują warto by fizjoterapeuta zbadał ciężarną. Ocenił napięcie mięsni, czy nie występuje wada postawy, może  przed ciążą pojawiały się dolegliwości bólowe? Podpowie, które grupy mięśniowe, wzmacniać, które rozluźnić, aktualnie/przed samym porodem.

Niestety procent ćwiczących ciężarnych jest bardzo mały bo tylko 23% wg. badań.

 • Warto do porodu przygotować się od względem kondycyjnym pod kontrolą fachowca. Ćwiczenia mają pozytywny wpływ na samopoczucie, można przez to zmniejszyć stres, można zapobiec zaburzeniom snu.
 • Dzięki ćwiczeniom ma się większą kontrolę na przyrost masy ciała.
 • U ciężarnych ćwiczących zmniejsza się ryzyko występowania obrzęków czy żylaków.
 • Mięśnie stają się silniejsze- mniejsze zmęczenie w ciągu dnia
 • Jeśli ćwiczy się przed porodem jest większa szansa, że czas porodu się skróci.

Szyjka macicy szybciej będzie się rozwierała.

 • Zmniejsza się lęk przed porodem.
 • Poprawia się praca układu krążenia i oddechowego. Mniejsza zadyszka podczas porodu.
 • Ćwiczenia zmniejszają ryzyko występowania cukrzycy ciężarnych oraz nadciśnienia.
 • Zwiększa się przepływ w obrębie macicy, a także łożysku większe dotlenienie dla dzidziusia:)

Po porodzie oczywiście warto się udać również w celu oceny krocza ( jeśli było nacinane), rozejścia kresy białej mięśnia prostego brzucha, ocena kręgosłupa itp.

Szerzej odpowiedziałam na to pytanie poniżej.

Gdzie można się z Panią skonsultować 😊 oraz pytanie odn. blizny po operacji tarczycy: czy można jakoś pracowac nad przywróceniem czucia w miejscu dookoła blizny pooperacyjnej? I nad “sztywnością” szyi?

Można umówić się w:

 • http://poradnia-karmel.pl/
 • Napisać do mnie na messenger jeśli są jakiekolwiek wątpliwości na stronie: https://www.facebook.com/agamamafizjo/

Oczywiście praca nad blizną pooperacyjną, a mianowicie jej mobilizacja powinna zostać zastosowana. Należy pamiętać, że nie chodzi tylko o wygląd zewnętrzny, ale również zadbać o ruchomość tkanek podskórnych. Niestety zdarza się tak iż czucie może nie wrócić jest to jedno z powikłań pooperacyjnych.

Jeśli chodzi o wspomnianą „sztywność” szyi jak najbardziej tak. Warto, a nawet jest konieczne porozluźniać mięśnie w obrębie szyi. Ocenić należy ustawienie głowy, barków, pracę krtani, pracę przepony, mięsni brzucha. Tak dobrze Pani czyta pracę przepony należy również „wyregulować”- oddech. Pomimo, że leży daleko od miejsca operowanego jest bardzo istotna w terapii.

Czy zawsze po porodzie naturalnym warto udać się do fizjoterapeuty? Czy tylko jeśli dzieje się coś niepokojącego? A jeśli tak to co np? 

Moim zdaniem każda kobieta czy po  porodzie naturalnym czy też po cesarskim cięciu powinna udać się na konsultację do fizjoterapeuty.

 • Podczas takiego badania warto ocenić bliznę krocza jeśli było nacinane.
 • Ocenić czy nie nastąpiło niefizjologiczne rozejście kresy białej mięśnia prostego uda
 • Ocenić pracę mięśni dna miednicy. ( objaw jaki może zaniepokoić to nietrzymanie moczu)

Jakie ćwiczenia wykonywać na rozejście mięśnia prostego brzucha?

Odpowiedź jest już powyżej

Czy kobieta po cc z rozejściem mięśnia prostego brzucha może skakać na skakance?

To wszystko zależy… Jak dawno było cesarskie cięcie? Czy jest pod opieką fizjoterapeuty? Jak duże jest rozejście? Ile czasu po cesarskim cięciu? Czy rozejście jest „zamknięte”? Jest wiele niewiadomych. Należy pamiętać, aby na początku zadbać o wzmocnienie mięśni głębokich brzucha dopiero aplikować bardziej złożone aktywności.

W jakim okresie po cięciu cesarskim kobieta powinna zgłosić się do fizjoterapeuty? Co powinno się robić a czego absolutnie nie zaraz po cięciu?

Na konsultację można udać się już około 2 tygodni po cesarskim cięciu. Najlepiej po zdjęciu szwów. Jeśli jeszcze nie będzie możliwa terapia na bliźnie ( sytuacje oceni fizjoterapeuta) to popracuję na tkankach w obrębie blizny.

Po cesarskim cięciu absolutnie nie zaleca się dźwigania. Powinno się w sposób kontrolowany kichać i kaszleć. Przytrzymać bliznę, wykonać skłon w przód i dopiero kaszlnąć czy też kichnąć. Zaleca się by wstawać bokiem z łóżka. Jest to również pożądany nawyk w codziennym funkcjonowaniu dbamy wtedy o kręgosłup. Na blogu umieściłam zdjęcia w jaki sposób to wykonać: https://www.facebook.com/agamamafizjo/photos/a.227464277960068/506489693390857/?type=3&theater    Oczywiście dbamy o higienę w obrębie blizny.

Jak wygląda rehabilitacja osoby po wycięciu tarczycy?

Na początku pytanie czy po operacji wystąpiły powikłania/jakieś dolegliwości? Mianowicie problemy z oddechem, mową, porażeniem nerwu krtaniowego wstecznego, porażenie fałdów głosowych. Głównym zadaniem rehabilitacji jest usprawnienie pacjenta, aby jego komfort życia był możliwie zbliżony do tego  sprzed operacji. Fizjoterapeuta „pracuję” m.in. w obrębie szyi, krtani, blizny oraz przepony. Warto wprowadzić terapię manualną połączoną z praca w domu w celu podtrzymania efektów terapii. W zależności od dolegliwości terapia dopierana jest indywidualnie oraz w zależności od chorób współtowarzyszących.  Rehabilitacja może być również wspomagana fizykoterapią m.in. prądami.

Może to trochę banalne pytanie, ale po co tudzież w jakim celu po cesarce iść do fizjoterapeuty? Jakie są wskazania?

Metody fizjoterapeutyczne oferują szeroki wachlarz metod pracy z blizną wspomagając prawidłowy jej tworzenia oraz przeciwdziałaniu negatywnym skutkom jej formuowania.

Po  cesarskim cięciu mogą tworzyć się zrosty które mogą powodować między innymi:

 • ból w obrębie miednicy mniejszej
 • obstrukcję
 • dyspareunie
 • bezpłodność
 • niespecyficzne objawy z układu pokarmowego czy moczowego
 • ból kręgosłupa

Dlatego warto udać się do terapeuty.

Fizjoterapeuta między innymi poinstruuje jak mobilizować bliznę, jakie ćwiczenia należy wykonywać w domu. Udzieli odpowiednich informacji co do dalszego postępowania i ewentualnie jak przygotować się do kolejnej ciąży.

Endometrioza i przewlekły ból pleców w odcinku lędźwiowym. Można coś z tym zrobić?

Oczywiście fizjoterapeuci uroginekologiczni zajmują się tego typu problemami.

Należy znaleźć przyczynę bólu w dolnym odcinku kręgosłupa i wdrążyć odpowiednią terapię.

W jaki konkretnie sposób należy dbać o bliznę po CC (np. jak często i w jaki sposób masować, jakich kosmetyków/ maści używać), jak długo może trwać brak czucia w okolicy blizny.

Podczas wizyty  u fizjoterapeuty/osteopaty zostanie udzielony instruktaż jak mobilizować bliznę. Jeśli chodzi o preparaty stosowane w pracy z blizną. Mają postać maści lub żelu mają kilka składników aktywnych.

Posłużę się cytatem z artykułu: Chochowska M., Marcinkowski JT., Klimberg A.,”Terapia manualna w pracy z blizną po operacji cięcia cesarskiego”s.155

„Do najczęściej spotykanych
należą: wyciąg z cebuli morskiej (posiadający działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe) [21, 22]; heparyna (o działaniu antyproliferacyjnym, przeciwza-
palnym oraz poprawiająca uwodnienie i rozluźnienie
struktury kolagenu) [21-23];

alantoina (stymuluje ziarninowanie rany, usprawnia jej oczyszczanie, wyka-
zuje działanie keratolityczne oraz pobudza regenerację
naskórka, co przyspiesza proces gojenia) [21-23];
silikon (zapewnia odpowiednie nawilżenie rany, dzięki
czemu goi się ona w bardziej uporządkowany sposób)
[24, 25];

kwas hialuronowy (umożliwia swobodny przepływ osocza, jonów oraz tworzy ochronny bio-
film) [26];

kortykosteroidy (posiadające działanie
przeciwzapalne – np. triamcynolon) [27];

witamina E (jest silnym przeciwutleniaczem oraz bierze udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, utrzymaniu odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych
i zmniejszeniu agregacji płytek krwi) [28];

witamina A (poprawia elastyczność skóry oraz pobudza syntezę
kolagenu [29] – i wydaje się, że z tego powodu powinna
być ona stosowana raczej na dojrzałe blizny).
Należy podkreślić, że skuteczność poszczególnych
preparatów jest bardzo trudna w ocenie z uwagi na
fakt, że istnieje niewielka liczba badań o wysokim
stopniu rzetelności naukowej [26]. Dobór preparatu powinien być skonsultowany z lekarzem.

Czy mozna jakos popracowac nad blizną po usunięciu tarczycy?

Oczywiście można, a nawet warto!

Zadaniem terapii jest między innymi przeciwdziałanie tworzeniu się zrostów, oczywiście nie tylko.Należy pamiętać, że korzystny zewnętrzny wygląd blizny ma na pewno dla kobiety duże znaczenie lecz ważniejsza praca jest na tkankach głębiej położonych.

Czy możliwa jest rehabilitacja blizny po cc po kilkunastu latach?

Bardziej w tym przypadku należy objąć rehabilitacją  te struktury, które ze względu na przebyta operację mogą powodować różne niepożądane objawy.

Czy mozna przygotować się na operacje tarczycy zadbac o skórę i kiedy i jak poradzic sobie z blizna.? Czy mo operacjj tarczycy moge chodxic na basen, szybki spacer na biezni..kiedy aktywnosc fizyczna. Czy moge praktykowac joge?

O skórę zawsze warto dbać dodatkowo można wspomagać się tzw. „suchym szczotkowaniem” o nim również rozpisałam się na blogu. Jeśli chodzi o bardziej złożoną aktywność wszystko oczywiście zależne jest od tego czy wystąpiły powikłania operacyjne (problemy z oddechem/mową/zanikiem mowy/słabszym głosem/zadyszka).

Z basenem ze względu na gojenie się blizny wstrzymałabym się na początku. Bieżnia i Joga zależne są od tego czy powyższe objawy występują i jaki czas po operacji pani/pan jest.

 

Dodaj komentarz