You are currently viewing UWAGA! zmieniony skład Euthyroxu

UWAGA! zmieniony skład Euthyroxu

Niedawno pisałam Wam tutaj o brakach Euthyroxu w aptekach i jak sobie z nimi radzić. Teraz znów jest o tym preparacie głośno, lecz z innego powodu…

Firma postanowiła zmienić skład preparatu.

Ilość substancji czynnej nie zmienia się. Podobnie rozpiętość dawek co jest zaletą w porównaniu z preparatami konkurencji.

To, co ulega modyfikacji, to masa tabletkowa. Zostanie z niej bowiem usunięta laktoza. Bywało, że własnie z powodu jej zawartości pacjenci rezygnowali z Euthyroxu na korzyść Letroxu- jego odpowiednika, który laktozy nie zawierał.

Co to jest masa tabletkowa? To substancja lub mieszanina będąca nośnikiem dla właściwego leku, czyli substancji czynnej. Masa ma za zadanie ułatwić jej wprowadzenie do organizmu.

Wiecie zapewne, czytając mój blog, że nie ma zaleceń, aby każdy pacjent z chorobą Hashimoto musiał odstawić laktozę. Pomimo to, oraz tego, iż jej zawartość w masie tabletkowej nie jest wielka i tak wiele osób rezygnowało z Euthyroxu. Fakt ten dotyczy nie tylko osób z nietolerancją tego cukru, ale i wielu innych przekonanych o zbawienności diety jego pozbawionej.

Producent postanowił dostosować się do trendów i wyjść pacjentom naprzeciw. Ogłosił, że zmienia skład masy tabletkowej usuwając a niej laktozę. I dobrze, skoro nie jest ona niezbędna do wytworzenia skutecznej tabletki a obniża sprzedaż… Przyznać trzeba, że taka zmiana nie jest łatwa ani szybka, gdyż lek musi od nowa przejść procedurę rejestracyjną. Obecnie proces dobiega końca- od września lek ma być już dostępny w nowej odsłonie- zmieniona masa tabletkowa oraz szata graficzna z dodatkowym kodem na opakowaniu. Ten ostatni ma ułatwić dostęp do dodatkowych informacji u leku.

Skład masy tabletkowej nowego preparatu Euthyrox:

skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian i mannitol

Poprzedni skład Euthyroxu:

skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, żelatyna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu

Dla porównania :
Skład preparatu Letrox: 

wodny wodorofosforan wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetoloskrobia, dekstryna, glicerydy częściowe długołańcuchowe

Skład Eltroxin:

celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu

Co to zmienia dla pacjentów?

Wbrew pozorom, wiele. Zdarzało mi się, że zmieniając preparat tyroksyny musiałam jednak nieco modyfikować jego dawkę. Miałam także przypadek, że pacjenci mieszkający na stałe w innym kraju Unii, ale kontrolujący się u mnie mieli kłopoty z wyrównaniem swoich hormonów. Przyczyną byłą nie zmiana preparatu lecz zmiana własnie samej masy tabletkowej. Producent uprzedził wówczas pacjentów, ze masa tabletkowa ulega zmianie, i że ich wyniki i dawki również mogą się zmienić. Tak też się stało. Co ciekawe, jedno z nich pozostało na tej samej dawce, a drugie z powodu przedawkowania, musiało zredukować… To tylko kolejny dowód, że każdy z nas jest inny i każdy musi być traktowany indywidualnie.

Ojej! Co mam zrobić, zmienia się skład Euthyroxu?

Możliwe, że wiele osób nie będzie musiało robić nic. Niemniej jednak, każdemu po takiej zmianie, zalecałabym kontrolę hormonów tarczycy.

Kiedy skontrolować hormony po zmianie leku?

Ponieważ poziom TSH może zmieniać się nawet przez czas do 3 miesięcy, oznaczamy ją najdalej po 3 miesiącach.

Jeśli pojawią się niepokojące objawy czy nowe dolegliwości, już po 6 tygodniach pewne zmiany w badaniach powinny być widoczne.

Jakie badania wykonać po zmianie preparatu tyroksyny?

Niezależnie czy to zmiana preparatu na inny czy jedynie masy tabletkowej, zalecałabym oznaczyć wszystkie hormony: TSH, FT3 i FT4 . TSH zmienia się najwolniej. Badania wykonujemy oczywiście na czczo, przed połknięciem tabletki.

Jak zmienić preparat hormonu tarczycy?

Po prostu jednego dnia zażywany jeden, następnego, o zwyczajowej porze, przyjmujemy ten nowy. Nie bierzemy leków “na zmianę” np.jedno opakowanie tego, drugie tamtego itd. Możemy natomiast nadal tabletki dzielić lub łączyć (w ramach tego samego produktu), tu nic się nie zmienia. W sytuacjach, gdy leków brakuje tak, jak jeszcze kilka tygodni temu, bierzemy ten, który mamy, ale koniecznie informujemy lekarza, że taka sytuacja miała miejsce. Miejmy nadzieję, że braki, o których mówię, już nas nie dotkną…

 

 

O składach leków też już kiedyś Wam pisałam, jeśli nie czytaliście, tutaj:

https://doktormagda.pl/2015/03/czy-wszystkie-tyroksyny-sa-takie-same.html

 

zdjęcie opakowań z oficjalnej strony producenta Merck: http://www.urpl.gov.pl/sites/default/files/Euthyrox_DHPC%20i%20materia%C5%82%20informacyjny%20dla%20pacjenta_0.pdf

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Silka

  wywalili laktozę a dodali mannitol…
  Jako osobie na low FODMAPie ta zmiana lata mi koło nosa, bo zastąpili jeden cukier którego nie mogę innym którego nie mogę 😉

 2. Aga

  Jako wegance mi to odpowiada, choć mam spore zapasy Euthyroxu, więc zobaczymy za jakieś pół roku…

 3. Katarzyna

  dzień dobry,
  chciałam zapytać , dlaczego mam badać poziom tsh bez tabletki, na czczo?
  skoro , po pierwsze poziom tsh bardzo powoli ulega zmianieto co zrobi jedna tabletka nieprzyjęta? Wydaje isę, zę będzie bez wpływu na poziom tsh w TYM dniu. po drugie, (nawet gdyby poziom tsh ruszał się w jednodobowym okienku ) mam przecież zbadać poziom tego hormonu po wprowadzeniu wlaśnie nowej dawki i to po trzech miesiącach, to dlaczego akurat tego dnia, dnia badania, mam nie zazywać euthyrox?
  bede wdzięczna za wyjaśnienie.

  1. admin

   przy tsh nie ma wielkiej różnicy, ale wykonując ft3 i ft4 różnica będzie zdecydowania, stad zalecenie badań hormonalnych rano, na czczo

 4. Haber

  Witam,
  Od kilku lat cierpiac na hashimoto jestem na tym leku. Po zmianie molekuly bralam grzecznie nowa wersje przez dwa lata. Zaczely sie regularnie pojawiac skutki uboczne: ogromne zmeczenie(mimo w miare korzystnych wynikow krwi) bardzo bolesne skurcze miesni, zawroty to tylko kilka objawow ubocznych. Prawie “zmusilam” lekarza do przepisania starej wersji i po 10 dniach stanelam na nogi jak za dotknieciem magicznej rozdzki.
  Moj lekarz twierdzil, ze nowa i stara wersja to ten sam lek bo podstawowa molekula nie zostala zmieniona. Nawet posunal sie do tego zeby powiedziec ze skutki uboczne sa tylko w mojej glowie przez sugestie ze zmiana leku jest niekorzystna! Po niecalych 6ciu tygodniach zazywania starej wersji badania krwi wykazaly znaczna poprawe, wiec jak sie okazuje nie jestem lekarz sie myli. Byloby lepiej gdyby lekarze uwazniej sluchali pacjentow a nie opierali sie jedynie na protokolach chcialoby sie powiedziec “medice cura te ipsum”!
  Dodam tylko, ze we Francji gdzie mieszkam od lat, laboratorium MERCK produkujace ten lek zostalo juz skazany dwukrotnie prawem w pierwszej i drugiej instancji z oskarzenia pacjentow o liczne skutki uboczne zwiazane ze zmiana wersji!
  Krotkie podsumowanie: to nieprawda ze MERCK zmienil formule na zyczenie pacjentow! Powodem bylo:
  1)znaczne podniesienie cen nowej wersji (placone wiecej przez ubezbieczenie spoleczne)
  2) chec labo MERCK wejscia na rynki azjatyckie, rozszerzenie rynku sprzedazy i powiekszenie zyskow laboratorium!
  Rynek azjatycki nie akceptowal leku z laktoza wiec trzeba bylo zmienic formule.
  Tak wiec nie chodzi tu absolutnie o dobro pacjenta tylko o zwiekszenie dochodow laboratorium.

  Naturalnie wszystki podane przeze mnie informacje sa do sprawdzenia bez problemu, dostepne dla kazdego na internecie.
  Chcialam dodac, ze w moim otoczeniu mam dwoje znajomych cierpiacych na hashimoto, ktorzy rowniez doznali wielu skutkow ubocznych z nowa wersja leku.
  Przepraszam za ortografie ale dysponuje jedynie francuska klawiatura wiec pisownia nie jet taka sama.

  Pozdrawiam i zycze zdrowia

Dodaj komentarz