You are currently viewing Brak leku w aptekach. Czy jest się czym martwić? Jak sobie radzić?

Brak leku w aptekach. Czy jest się czym martwić? Jak sobie radzić?

Od około trzech miesięcy pojawiły się poważne kłopoty z dostępnością kilku leków. Ponieważ są to preparaty, które często przepisuję, pacjenci pytają mnie, co w takiej sytuacji robić i dlaczego w ogóle taka sytuacja ma miejsce?

Tutaj muszę przytoczyć konkretne nazwy preparatów o których mowa. Są to: Euthyrox N, Glucophage, oraz Vigantol (ten ostatni dostępny bez recepty).

Co zrobić gdy w aptece nie ma leku? Jest kilka możliwości.

EUTHYROX

1. Najłatwiejsza, to zamiana na odpowiednik. (Tyroksyna opowiedniki).

Odpowiedniki Euhtyroxu to Letrox oraz Eltroxin. Farmaceuta może zamienić na tą samą dawkę innego preparatu na podstawie recepty na Euthyrox. Nie trzeba więc wracać do lekarza po przepisanie recepty. Natomiast wchłanianie preparatu może się nieznacznie różnić (inny skład masy tabletkowej), więc należy poinformować na wizycie lekarza prowadzącego, że wyniki badań wykonywane były w trakcie przyjmowania innego leku. Generalnie zamieniamy 1 : 1. O składach preparatów pisałam już kiedyś tutaj. Może niestety okazać się, że idealnego odpowiednika nie będzie (na przykład Euthyrox w dawkach 112, 88, czy 137 mcg nie posiada swojego wymiennika).

2. Łączenie i dzielenie.

Część osób posiada w domu inne dawki, które stosowała w przeszłości. Można je teraz wykorzystać komponując sobie należną dawkę z posiadanych w domu innych tabletek, na przykład 50 mcg + 25 mcg da nam 75 mcg. Tabletki można dzielić więc półtorej 50 -tki da nam 75 mcg, tak samo pół 100 + 25 i tak dalej.

3. Kombinacja dawek.

Co jeśli nie istnieje zamiennik mojej dawki Euthyroxu? Tu już nie jest tak łatwo, ale też się da. Posłużę się tu przykładem 112 mcg. Nie ma jej odpowiednika, ale jeśli dysponujecie na przykład Letroxem, to przyjmując go naprzemiennie to znaczy jednego dnia tabletkę zawierającą 100 mcg a drugiego 125 mcg uzyskujecie matematycznie odpowiednik 112 mcg średniej dziennej. Ponieważ tyroksyna ma kilkudniowy czas półtrwania, można ją przyjmować naprzemiennie. Niestety ta opcja wymaga przeważnie wycieczki do lekarza po receptę- farmaceuta nie wyda innej dawki “na ładne oczy”.

4. Wyszukiwarki.

Istnieją wyszukiwarki leków np. ktomalek, gdziepolek, gdzie można wpisać miejscowość oraz nazwę i pojawiają się apteki, które deklarowały, że go mają. Nie ma tam ilości opakowań i dane mogą być niezaktualizowane, lub lek zarezerwowany, więc stanowczo doradzam najpierw zadzwonić (i najlepiej od razu zarezerwować). Można tez próbować z aptekami zagranicznymi (np. niemieckimi), ale nawet jeśli się uda, to trzeba będzie trochę poczekać na przesyłkę.

5. Informacja u producenta. 

Leki sprzedaje firma Merck, więc można próbować dowiadywać się też u nich, pod specjalnym numerem +48 22 535 03 40 (w dni robocze w godzinach 8-16) lub sprawdzać aktualności na stronie www.merckgroup.co/pl

GLUCOPHAGE

Tu jest i lepiej i gorzej. Istnieje kilka dawek tego preparatu, w dwóch formach- krótko oraz długodziałającej (oznaczone XR). O ile odpowiedników krótkodziałających jest dużo, to już tak zwanych XR-ek zdecydowanie mniej. Zwróćcie także uwagę, że nie wszystkie tabletki są podzielne! (XR-ki nie są). Te podzielne będą miały “kreseczkę”. Możliwości leczenia opiszę tak jak przy Euthyroxie, w punktach.

1. Zamiana na odpowiednik. (Metformina odpowiedniki).

W przypadku Glucophage krótkodziałającego będą to: Siofor, Metformax, Avamina, Formetic, Etform, Metfogamma, Metifor (przyznam, że trzech ostatnich nigdy nie stosowałam).

Glucophage XR to już większy problem- dysponujemy jedynie zamiennikiem o nazwie Symformin XR w takich samych dawkach, czyli 500, 750 oraz 1000 mg. Natomiast mam sygnały od Was, że i z jego dostępnością powoli robi się krucho.

2. Łączenie i dzielenie.

Można połączyć dwie tabletki XR 500 mg uzyskując XR 1000 mg, choć w tym przypadku może się okazać, że lek z dwóch tabletek będzie uwalniał się nieco szybciej niż z jednej. Preparaty krótkodziałające są podzielne, więc można zrobić sobie mniejsze dawki. Może to jednak wymagać wizyty u lekarza i wypisania nowych recept.

3. Kombinacja dawek.

Warto wiedzieć, że można stosować jednocześnie dwa różne preparaty na przykład Siofor do posiłków a Symformin XR na noc.

4. Wyszukiwarki.

Tutaj przebiega to tak samo jak w przypadku Euthyroxu 😉

5. Informacja u producenta.

Firma nie przewidziała infolinii na temat tego preparatu, natomiast jest jeszcze inna opcja: wizyta u swojego lekarza prowadzącego i zamiana dawkowania, jeśli to możliwe, na przykład z pominięciem postaci aktualnie trudno dostępnej.

VIGANTOL

Tutaj opisywać szczegółowo nie będę, gdyż postaci witaminy D3 jest mnóstwo, również tej w kroplach, niektóre są jednak na receptę. Warto zwrócić uwagę na skład i producenta, oraz na ewentualną dawkę witaminy K, którą część preparatów może zawierać. Nie dla każdego i nie każda jej ilość będzie bowiem zalecana i bezpieczna. Natomiast dobra informacja jest taka, że z Vigantolem powoli kryzys się już kończy 😉

Jeśli macie wątpliwości jak przyjmować czy zamieniać leki, spytajcie farmaceutę albo swojego lekarza prowadzącego!

Ponieważ wiem, że macie problemy z lekami, zrobiłam szerszy wywiad wśród farmaceutów i napisałam także do producenta z prośbą o wyjaśnienie przyczyn zaistniałej sytuacji. Szybko otrzymałam odpowiedź co dobrze świadczy o firmie. Zapraszam na kolejny wpis z informacjami, które udało mi się zebrać!

zdjęcie- pixabay by Ronny K

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ida

    Tabletek z tyroksyna nie wolno dzielic. Nawet minimalna roznica w dawce moze spowodowac straszna burze w organizmie.

    1. admin

      To nie jest prawda. Skąd takie dane?

Dodaj komentarz