You are currently viewing Biotyna a wyniki badań hormonalnych. Uwaga!

Biotyna a wyniki badań hormonalnych. Uwaga!

Biotyna, sporo osób o nią pyta. Czy wpływa na wyniki badań krwi? Jaką dawkę stosować i czy ma ona duże znaczenie? Na ile czasu trzeba ją odstawić?
Wątpliwości pojawiły się w roku 2016. Pierwsze badanie pod sensacyjnym tytułem “uważajcie na biotynę” zasugerowało istnienie problemu.

Czym jest biotyna?

To witamina z grupy B, inaczej B7 lub witamina H.
Dawki sugerowane do suplementacji to 30 mcg dziennie, co powinno podwyższyć stężenie tego składnika we krwi od 0,12 do 0,36 nmol/l. Niemniej jednak spora grupa osób przyjmuje ilości znacznie większe. Szczególnie są to pacjenci z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi, np. niedoborem biotynidazy czy też chorzy żywieni pozajelitowo. Wówczas sugeruje się dzienne spożycie od 10 do nawet 40 mg na dzień.
Często bywa suplementowana w celu poprawy jakości włosów i paznokci. Dostępna bez recepty. Przeważnie przyjmowana wówczas w ilościach 5-20 tysięcy mcg (5-20mg). W wysokich dawkach (100-300mg/dziennie) bywa także stosowana w schorzeniach neurologicznych aby wspomóc produkcję mieliny (w stwardnieniu rozsianym, SM). Znajduje się również w preparatach kompleksowych “na włosy” lub “witaminach z grupy B”.

Czy biotyna wpływa na wyniki badań krwi?

Tak się składa, że biotyna może, poprzez wiązanie się z używanym w technice laboratoryjnej kompleksem streptawidyna/awidyna-biotyna, zafałszowywać wyniki badań. Biotyna ma bowiem powinowactwo do awidyny i streptawidyny.
Przykładowo: stężenie TSH zostaje zaniżone (metody niekompetycyjne) a stężenie FT4 i FT3 zawyżone (metody kompetycyjne). Ponadto zawyżone mogą być wyniki przeciwciał przeciwko receptorom TSH , inaczej TRAb (metody kompetycyjne). Może to sugerować nadczynność w przebiegu choroby Gravesa-Basedowa u osoby, która wcale nie cierpi na to schorzenie.
Nieprawidłowe wyniki badań mogą pojawiać się także w przypadku oznaczania innych parametrów, np. w metodach immunochemicznych, w których stosowany jest układ streptawidyna-biotyna. Dotyczy to parathormonu ( PTH), ferrytyny, estradiolu, testosteronu oraz DHEAS.
W przypadku hormonów tarczycy najsilniejszy efekt obserwowano 24-48 godzin od przyjęcia suplementu, natomiast oznaczenia testosteronu, estradiolu, ferrytyny i DHEAS już po około 5 godzinach stawały się wiarygodne. Przeciwciała tarczycowe normalizowały się zaś dopiero po około tygodniu!

Jak wykonywać badania hormonalne przyjmując biotynę? Na ile odstawić biotynę przed badaniami?

Sugeruje się, aby wyniki hormonów tarczycy były wiarygodne, należy odstawić preparat biotyny na dwa dni przed pobraniem próbki. Oczywiście, można też na dłużej 😉 Jedna z prac sugerowała nawet przerwę około 5 dni- co pewnością uzasadnione jest u osoby, która przyjmuje wspomniane wyżej wysokie dawki.

Parametry, które mogą być zafałszowane:

Zaniżone:
TSH, przeciwciała tarczycowe, ACTH, LH, FSH, IGF1, GH, BHCG (pomimo ciąży), insulina, C-peptyd, PRL, PTH.

Zawyżone:
FT3, FT4, kortyzol, testosteron, estradiol, witamina D3
Jak można łatwo przewidzieć, nie tylko nadczynność tarczycy wykazana w takich badaniach może okazać się nie być prawdą. Zafałszowane wyniki mogą sugerować też niedoczynność przysadki, zatrucie witaminą D, podejrzenie cukrzycy czy hiperkortyzolemię.
Sprawa jest więc istotna. To nie jest taka sobie witaminka, którą możesz łykać dowolnie.

Co zaburza biotyna?
Aby było bardziej czytelnie, zamieściłam wszystko w poniższej tabeli.

Co mam na myśli wspominając o konsekwencjach nierozpoznanej ciąży? Na przykład sytuację, gdy chora nie wiedząc, że jest w ciąży uda się na Rtg albo tomografię, lub też będzie przyjmować leki albo inne substancje niedozwolone w ciąży. Nie wiedząc o ciąży można niestety bardzo zaszkodzić. Przykładów można mnożyć bez liku- operacja u nieświadomej ciąży pacjentki, założenie wkładki wewnątrzmacicznej, wykonanie HSG, niektóre zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej…

Zobacz też: Piękne, zdrowe i zadbane włosy? mogą należeć do Ciebie

Ten post ma 10 komentarzy

 1. Karolina

  A czy biotyna w dawce 5mg dziennie ma realny wpływ na wymienione hormony?

 2. Kasia

  W artykule najpierw podane jest, że biotyna ZANIŻA wyniki witaminy D3, a następnie, że ZAWYŻA. Badanie Witaminy D3 następuje z zastosowaniem metody kompetycyjnej, więc myślę, że wyniki będą zawyżone, a powyższa rzecz to tylko mała pomyłka. Pozdrawiam 🙂

  1. admin

   tak, tak jest właśnie, a to moje przeoczenie , już zaktualizowane 😉

 3. Dorota Ucherek

  A przed badaniem prolaktyny jaka powinna być przerwa od podania wysokiej dawki biotyny (50 mg), żeby wynik był wiarygodny?

 4. Dorota

  A jaka musi być przerwa od podania biotyny (50 mg) przed badaniem prolaktyny, żeby było ono wiarygodne?

  1. admin

   Wtedy dla bezpieczeństwa można 5 dni, jak wspomniano powyżej

   1. Dorota

    Powyżej o 5 dniach była mowa w kontekście hormonów tarczycy, dlatego dopytałam. Badanie PRL było robione ok. 40 godzin od przyjęcia 50 mg biotyny (był to dopiero drugi dzień suplementacji). Przy wyniku jest napisane: „Badanie wykonano testem firmy Roche, metodą elektrochemiluminescencji, na aparacie Cobas. Od osób leczonych wysokimi dawkami biotyny (tj. > 5mg/dzień) materiał do oznaczenia należy pobierać dopiero co najmniej po 8 godz. od ostatniego
    podania biotyny”. Czy taki wynik można więc potraktować jako miarodajny, czy raczej nie?

    1. admin

     Myślę, ze skoro to była tak krótka suplementacja i taka przerwa, można go uznać 😉

 5. Kamilla

  W artykule podano że PTH może być podwyższony po biotynie a w tabeli jest strzałka w dół przy PTH…. niedoczynność czy nadczynność można by podejrzewać?

  1. admin

   Słuszna uwaga- w tabeli było prawidłowo 🙂

Dodaj komentarz