You are currently viewing Ból tarczycy. Czym to grozi?

Ból tarczycy. Czym to grozi?

Przeważnie mówię swoim pacjentom, że tarczyca nie boli, że Hashimoto nie powinno dawać takich dolegliwości. I tak, i nie. Czyli jak zwykle w medycynie 😉 I nie mam tu na myśli bólu gardła, obecnego jak każdy wie przy infekcjach. Otóż może pojawić się ból szyi. Jaka jest tego przyczyna? Jak to w medycynie, powodów może być więcej niż jeden.

1.Tarczyca.

Przede wszystkim przyczyną może być podostre zapalenie tarczycy (inaczej deQuervain). Przyczyna będzie tutaj prawdopodobnie wirusowa, a choroba poza dolegliwościami sugerującymi infekcję wirusową często przebiega z gorączką i zaburzeniami pracy tarczycy. Tu bywa, że konieczna do rozpoznania jest biopsja.

Inny powód to ostre bakteryjne zapalenie gruczołu tarczowego. Występuje bardzo rzadko, a spowodowane jest dla odmiany bakteriami. Oczywiście wystąpi gorączka i ból, mamy przecież infekcję. Natomiast zaburzenia pracy tarczycy są rzadkie.

Kolejny podejrzany- możliwe, że doszło do wylewu (udaru krwotocznego) do istniejącego już guzka tarczycy. Mogło się to stać na przykład po większym wysiłku fizycznym, jak dźwignięcie ciężaru. Pacjent niemal od razu zauważa, ze coś się stało i wyraźnie wiąże ból z konkretną sytuacją.

Lekarz na wizycie zleci usg , badania laboratoryjne, zbada i rozróżni te schorzenia. Dlatego nie warto bagatelizować objawów. Ale warto nadmienić, że ból szyi to wcale nie musi być wina nieszczęsnej tarczycy. Przecież znajdują się tam inne narządy, a każdy może boleć!

2. Wspomniane narządy to ślinianki– mogą boleć na przykład w sytuacji kamicy (tak, istnieje kamica ślinianek), czy silnego stanu zapalnego lub guza.

3. Przełyk. Też może powodować dolegliwości, dyskomfort przy przełykaniu, uczucie przeszkody w gardle.

4. Węzły chłonne. Obecne w całym ciele, również na szyi. Przy wszelakich infekcjach będą powiększać się i boleć.

5. Kręgosłup szyjny. Niektóre patologie, zwyrodnienia kręgosłupa będą dawały bóle, z promieniowaniem, ciągnięcie, ograniczenie ruchomości szyi.

6. Mięśnie. Mamy ich na szyi trochę. Wystarczy, że któryś naciągniemy, sforsujemy, przećwiczymy się na siłowi, albo tachając siaty z zakupami albo tylko prześpimy się w złej pozycji . Będzie bolało.

7. Choroby zakaźne i układowe. Koci pazur, sarkoidoza, gruźlica, ropień …

8. I na koniec, z grubej rury. Nowotwory- rak lub chłoniak tarczycy albo wspomnianych już innych narządów szyi jak na przykład ślinianka. Pamiętajcie że nowotwory także potrafią boleć. Nie bagatelizujmy więc gdy “tylko boli szyja”.

Zobacz też: Tarczyca. Zbiór pytań i wątpliwości dla nowicjuszy.

źródło zdjęcia- pixabay

Dodaj komentarz