You are currently viewing Witamina C poprawia wchłanianie hormonów

Witamina C poprawia wchłanianie hormonów

Od pewnego czasu modna jest suplementacja wysokimi dawkami witaminy C. Mam pewne zastrzeżenia do bezkrytycznego przyjmowania bardzo wysokich dawek tego preparatu, ale nie o tym dziś chciałam Wam opowiedzieć. Samej roli witaminy C nie kwestionuję, jest miedzy innymi dobrym i łatwo dostępnym antyoksydantem. Okazuje się, że w pewnych sytuacjach witamina C może być szczególnie przydatna…

Niejeden pacjent przyjmujący hormony tarczycy skarży się, że mu “skacze” TSH, że wartości hormonów są za każdym razem różne, pomimo niezmienionej dawki leków. Albo, że dawka jest zwiększona, lecz wyniki badań krwi nie odzwierciedlają tej zmiany. Zdarza się, czasem z kilku powodów. Dziś o jednym.

Przyczyną tego zjawiska może być zmienione pH w żołądku. Może ono wpływać na zmianę jonizacji leku i pogorszenie jego dyfuzji a tym samym wchłaniania leku z przewodu pokarmowego do krwi.

Postanowiono zbadać wpływ witaminy C (czyli kwasu askorbinowego) na wchłanianie hormonów tarczycy u osób z zapaleniem żołądka (i zmienionym pH).

Do badania zakwalifikowano osoby, które w przeszłości miały zapalenie śluzówki żołądka, część z nich także infekcję Helicobacter pylori. W czasie badania nie zgłaszali oni żadnych objawów choroby. Natomiast cała grupa badana miała kłopoty z wyrównaniem istniejącej choroby tarczycy. Byli to tak zwani pacjenci “trudni do ustawienia”.

Badanie podzielono na trzy dwumiesięczne okresy. Pierwszy i ostatni to czas, gdy chorzy otrzymywali jedynie hormon tarczycy, miały one służyć kontroli. Natomiast środkowe dwa miesiące wszystkim podawano taką samą dawkę hormonu ale łącznie z napojem zawierającym 500mg witaminy C.

Okazało się, że stosowana w taki sposób witamina znacznie poprawia wyniki badań- obniżało się TSH, podwyższało T3 oraz T4. Okazało się, że uzyskano średni spadek TSH o prawie 70%.

W innym badaniu sprawdzano wpływ większej dawki witaminy C (jeden gram). Grupa badanych była inna- wykluczono osoby u których wchłanianie mogło być zaburzone z powodu równoczesnego przyjmowania niektórych leków, czy stanów zapalnych żołądka. Do testów zakwalifikowano osoby, które w celu wyrównania metabolicznego musiały stosować szczególnie wysokie dawki leków. Po 6-8 tygodniach stwierdzono znaczący spadek TSH oraz wzrost T4. W tym badaniu TSH również obniżyło się o około 70%.

Dlaczego witamina C poprawia wchłanianie?

Tego na razie nie wykazano na pewno. Wiadomo, że nieprawidłowe pH w żołądku pogarsza wchłanianie hormonów tarczycy. Prawdopodobnie witamina C poprawia rozpuszczalność tyroksyny w żołądku, być może właśnie poprzez zakwaszenie soku żołądkowego, czyli obniżenie jego pH, co ułatwia jej przechodzenie do krwi.

Kto powinien przyjmować preparaty tyroksyny popijając witaminę C?

Z całą pewnością osoby z zaburzeniami wchłaniania, zapaleniem śluzówki żołądka, a także pacjenci u których stosowane są szczególnie wysokie dawki tych leków. Natomiast, jeśli nie ma przeciwwskazań, spróbować może każdy chory stosujący tego typu terapię.

 
 

 

 

https://academic.oup.com/jcem/article/99/6/E1031/2537305

http://www.scielo.org.ar/pdf/raem/v48n1/v48n1a03.pdf

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Monika

  Łoł!! Fajny artykuł?? A teraz kilka pytań… w jaki sposób zaleca Pani przyjmowanie wit. C (np. w postaci tabletek rozkruszac i rozpuszczac w wodzie)?? W artykule napisane jest że rozpuszczać w wodzie i popijać np. Euthyrox. ??Rozumiem że jeśli tsh “poprawia się” to wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego w celu ponownego ustawienia dawki?? ?? czy wogule przyjmowanie Euthyroxu łącznie z wit. C wskazane jest dopiero po konsultacji z lekarzem prowadzacym??

  1. admin

   Zdecydowanie porozumieć się z prowadzącym byłoby najbezpieczniej

 2. Marta

  A jak się ma to do nadczynności tarczycy? Czy również można spodziewać się poprawy, czy jeszcze gorszych efektów (jeszcze większego obniżenia poziomu tsh)?

  1. admin

   Nie badano wchłaniania leków przeciwtarczycowych, ale niewykluczone, ze też będą się lepiej wchłaniać. witamina poprawia wchłanianie przyjmowanych hormonów tarczycy i w tym mechanizmie obniża TSH

 3. Natalia

  Witam, mam pytanie dotyczące ewentualnej dalszej diagnostyki, otóż mam 22 lata i TSH wyszło mi 4,57, FT3 2,49 i FT4 0,92 a anty-TPO 33,96, dodam jeszcze że choruję na cukrzycę typu I. Zastanawiam się czy na taki wynik przeciwciał wpłynęła cukrzyca i czy udać się z tym do endokrynologa czy wyniki są raczej w porządku?

  1. admin

   WItam, cukrzyca typu 1 sprzyja niestety innym chorobom, w tym hashimoto- sugeruję endokrynologa a jeśli termin byłby daleki- najpierw skonsultować to wstępnie ze swoim diabetologiem . zapraszam też na wpis o normach. pozdrawiam

Dodaj komentarz