Bądźmy w kontakcie! Zapisz się i poczytaj :)

Uwaga! Facebook losowo ogranicza dostęp swoim użytkownikom. Oznacza to, że nie każdy opublikowany przeze mnie post trafi do Ciebie... Proponuję: zapisz się do newslettera! Dołącz do team'u u doktor Magdy by otrzymywać ciekawe informacje i powiadomienia z bloga. Nie będę zawracać Ci głowy innymi sprawami ;)
Dodatkowo otrzymujesz kod zniżkowy na planer matkiprawnik!
Email address
Secure and Spam free...

Mysimba- lek na całe zło? Cudowna tabletka odchudzająca? Nowy lek odchudzający na receptę

Ci z Was, którzy są tu już długo, zapewne pamiętają mój wpis o Naltreksonie. Wspominam o tym ponownie, gdyż od pewnego czasu pojawił się w pewnym sensie w nowej odsłonie, mianowicie, jako lek na odchudzanie.

Mysimba. To połączenie Naltreksonu i bupropionu. Opisywałam go wcześniej, gdy nie był dostępny w Polsce, jako Contrave.

 

Skład preparatu Mysimba.

8mg chlorowodorku Naltreksonu  i 90mg chlorowodorku bupropionu. Masa tabletkowa zawiera laktozę.

Preparat o przedłużonym uwalnianiu.

Wskazania do stosowania leku Mysimba.

Jako uzupełnienie diety o obniżonej wartości kalorycznej, połączonej z aktywnością fizyczną. Celem leczenia ma być obniżenie masy ciała, BMI. Preparat jest zarejestrowany dla osób dorosłych.

Od jakiego BMI można stosować Mysimbę?

Zaleca się przede wszystkim dla pacjentów z BMI 30 lub powyżej. Natomiast jeśli chory ma więcej problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, dyslipidemia, nadciśnienie tętnicze, wówczas można go zastosować już przy od BMI 27.

Jak stosować Mysimbę?

Początkowo jedna tabletkę dziennie, co tydzień zwiększając dawkę aż do czterech tabletek na dobę.

Jak długo stosować Mysimbę?

Po 16 tygodniach terapii weryfikujemy jej skuteczność. Jeśli pacjent nie schudł co najmniej 5% wagi wyjściowej, lek odstawiamy. Producent dopuszcza kontynuację terapii jeśli skuteczność będzie udowodniona lecz przynajmniej raz w roku musi odbywać się kolejna ocena czy lek można stosować nadal czy też należy zakończyć leczenie.

Przeciwwskazania do terapii Mysimbą.

Nadwrażliwość na któryś ze składników, niewyrównane nadciśnienie, padaczka, nowotwór układu nerwowego, choroba afektywna dwubiegunowa, jadłowstręt lub żarłoczność psychiczna, uzależnienie od opioidów, przyjmowanie inhibitorów MAO, ciężkie zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Bardzo ostrożnie postępować należy w przypadku pacjentów w wieku podeszłym (za takowy producent uznaje 65 lat) lub z ciężką niewydolnością serca. Również osoby z nietolerancją laktozy nie powinny przyjmować powyższego preparatu.

Działania niepożądane Mysimby.

Część wynika z jednego ze składników, niektóre z połączenia obu. Wymieniam tylko częste i najczęstsze: obniżona wartość limfocytów we krwi, reakcje alergiczne, drażliwość, zaburzenia nastroju, lęki, bezsenność, depresja, bóle i zawroty głowy, drżenia, zaburzenia odczuwania smaku, ospałość, kłopoty z koncentracją, łzawienie, szumy uszne, , kołatania serca, zmiany w EKG, uderzenia gorąca, , ból w klatce piersiowej, bóle brzucha, nudności, zaparcia, wymioty, suchość jamy ustnej, biegunka, potliwość, świąd, łysienie, wysypka, bóle mięśniowe i stawowe, opóźniony wytrysk, , dreszcze , gorączka, uczucie roztrzęsienia lub przypływu energii. Ponadto wiemy o negatywnym wpływie samego naltreksonu na rozrodczość, jednak badania wykonywano u zwierząt i na wyższych niż w omawianym preparacie dawkach. Niemniej jednak, gdybym planowała ciążę, absolutnie nie zdecydowałabym się na przyjmowania tego preparatu bo solidnych danych brak. Podobnie w sytuacji karmienia piersią.

Kiedy przerwać terapię Mysimbą?

Przede wszystkim, gdy jest nieskuteczna. Ponadto, gdy występują poważne działania niepożądane, takie jak: nasilenie depresji, próby lub myśli samobójcze, napady drgawkowe, alergie, klinicznie istotny wzrost ciśnienia tętniczego, podwyższanie się istotne parametrów wątrobowych lub inne istotne działania niepożądane.

Czy można łączyć Mysimbę i metforminę?

Duża grupa osób z otyłością zanim zastosuje omawiany lek, będzie miała już za sobą mniej lub bardziej skuteczną terapię metforminą z powodu insulinooporności albo cukrzycy typu drugiego. Jeśli chodzi o połączenie tych leków, nie ma przeciwwskazań i nie stwierdzono aby konieczna była modyfikacja ich dawek lub zastosowanie innych środków ostrożności.

Reasumując.

Lek jest skuteczny ale ma dużo potencjalnych efektów ubocznych i przeciwwskazań oraz wymaga regularnej kontroli lekarskiej. Nie jest to z pewnością preparat dla każdego ani wspaniała pigułka na chudnięcie. Pamiętajcie, że takich “cudownych” leków nie ma. Natomiast pewna grupa chorych z otyłością z pewnością skorzysta z nowej możliwości leczenia.

I jeszcze jedno- nie należy do najtańszych- prawie 500 złotych kosztuje jedno opakowanie, które przy pełnej dawce terapeutycznej wystarczy jedynie na miesiąc.

 

 

 

3 comments

  1. Granivera
  2. 2 miesiące ago
  3. Odpowiedz

  To już na pewno lepiej i taniej zainwestować w dietetyka i karnet na siłownie. W tej cenie starczy nam nawet na jedzenie… ja jestem dowodem,że da się schudnąć 🙂

   1. Zuza
   2. 2 miesiące ago
   3. Odpowiedz

   Dokładnie. Ja dostałam RP. na ten lek.czytałam o nim, zspytalam w aptece i zdecydowałam umówić wizytę u dietetyka. Przy okazji moja rodzina tez zyska na tym a kasa podobna 300zl wizyta plus dieta…. Zastanawiam się nad efektem JoJo…ten lek MSX.bierze się przez 3 mies.potem musi być przerwa…. I co wtedy? Blokady umysłu nie będzie ale apetyt powróci….. Cóż wolę powalczyć z dieta w kuchni i pocwiczyc niż sonie zaszkodzić

  1. Ewa
  2. 2 miesiące ago
  3. Odpowiedz

  Czy w takim razie Mysimba może również pomóc z Hashimoto, ja posiadam cały zestaw chorób z autoagresji – Hashimoto, sarkoidoza i atopowe zapalenie, no i niestety nadwagę. Do tej pory brałam euthyrox, a pozostałe schorzenia są w remisji (niedawno skończyłam karmić młodszego synka) a w ciąży i w czasie karmienia choroby wyciszyły się.

What do you think?

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się i poczytaj :)

Uwaga! Facebook losowo ogranicza dostęp swoim użytkownikom. Oznacza to, że nie każdy opublikowany przeze mnie post trafi do Ciebie... Proponuję: zapisz się do newslettera! Dołącz do team'u u doktor Magdy by otrzymywać ciekawe informacje i powiadomienia z bloga. Nie będę zawracać Ci głowy innymi sprawami ;)
Dodatkowo otrzymujesz kod zniżkowy na planer matkiprawnik!
Email address
Secure and Spam free...