You are currently viewing Awaria elektrowni- co robić? Czy pić płyn Lugola i ile?

Awaria elektrowni- co robić? Czy pić płyn Lugola i ile?

 

Moi drodzy. Dostaję ostatnio pytania od zaniepokojonych mam dotyczące ewentualnego zagrożenia katastrofą jądrową, spowodowaną wybuchem/awarią elektrowni w Belgii w Tihange. Jakiś czas temu dostawałam podobne pytania, tylko elektrownia była inna (bodajże Fukushima). Jak to jest z tymi katastrofami i naszą ochroną? Czy powinniśmy zabezpieczyć się pijąc płyn Lugola? I ile? Kiedy pić?

W sytuacji, gdy docierają do nas sygnały o katastrofach tego typu warto samemu skontrolować sytuację. Pierwszym krokiem może być sprawdzenie informacji na stronie Państwowej Agencji Atomistyki. To już nie są czasy PRL-u, gdzie zatajono przed nami prawdziwe informacje o katastrofie w Czarnobylu, zaś Rosjanie negowali fakt jakiegokolwiek skażenia. Wspomniana Agencja prowadzi stały monitoring sytuacji w kraju, tzn. 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Na swojej stronie wystosowali już dwa komunikaty dementujące wybuch, katastrofę, chmurę radioaktywną i zagrożenie dla Polski.

Podają też informacje o pomiarach.

Poniżej na zdjęciu pomiar z dnia dzisiejszego. Natomiast na początku wpisu dane z JRC. Widać na obu, że jest OK.

A co by było gdyby jednak czarny schemat kiedyś się potwierdził?

Co robić w przypadku zagrożenia katastrofą jądrową? Jak się zabezpieczyć przed promieniowaniem?

Przede wszystkim, warto mieć wcześniej wiarygodne informacje. Na przykład czy doszło do katastrofy, czy skażenie dotrze do Polski, kiedy się to stało?

Bardzo ważny jest czas. Możemy, teoretycznie, próbować w sytuacji rzeczywistego (!) zagrożenia, zabezpieczyć się jednorazowym wypiciem płynu Lugola. Ale! Pamiętajmy, że w przypadku Czarnobyla ostatecznie (cytując “Seksmisję”) “promieniowanie okazało się nie tak mocne jak przypuszczaliśmy”. Post factum stwierdzono, że podawanie wówczas masowo płynu Lugola nie było potrzebne. Ale w tamtej sytuacji, gdy Rosjanie się wypierali i nikt nie znał skali zagrożenia, lepiej było go podać, niż tego nie zrobić. Obecnie takiego postępowania się nie zaleca.

Jakie dawki płynu Lugola zabezpieczają i przed czym?

Duże dawki mogą zablokować tarczycę, co miałoby zapobiec wychwytowi przez nią szkodliwego promieniowania i zapobiec wystąpieniu raka tarczycy. Największe ryzyko występuje u dzieci. to naturalne, że trzeba je chronić, ale:  nie warto robić tego na zapas! Efekt ochronny trwa jedynie do 48 godzin. Po tym czasie działanie to całkowicie wygasa. Taka jest fizjologia człowieka, że broni się przed nadmiarem jodu 😉 Ponadto złym pomysłem byłoby też samowolne przyjmowanie kolejnej dawki (chyba, że tak zalecą lekarze ze względu na dłuższe utrzymywanie się skażenia) albo, jak gdzieś widziałam, smarowanie się nim po skórze.

Przed czym chroni płyn Lugola przyjmowany w razie skażenia promieniotwórczego?

Przed rakiem tarczycy, która jest gruczołem wyjątkowo wrażliwym na działanie promieniowania. Tylko przed tym i przed żadnymi innymi następstwami ekspozycji więcej. Nie jest to absolutnie antidotum na chorobę popromienną, ani nie zapobiega nowotworzeniu w innych tkankach.

Dawkowanie płynu Lugola w zagrożeniu skażeniem.

Przyjęto, że 1%-owy płyn Lugola,  osoby dorosłe (w tym ciężarne i karmiące) przyjmują jednorazowo po 120 kropli, dzieci 3-18 lat 60 kropli, niemowlęta 30 kropli, maluszki młodsze niż miesiąc 15 kropli.

Dawkowanie jodku potasu w zagrożeniach.

Jeśli chodzi o jodek potasu, to dostępny jest w tabletkach (po 130mg). Wtedy dawkowanie jest nieco inne- dorośli- 130mg, dzieci 3-18lat 65mg, mniejsze maluchy odpowiednio, 32 i 16.

Gdyby ktoś chciał trzymać w domu preparaty jodu by mieć je “w razie jakby co” to może sobie teraz obliczyć potrzebną dla jego rodziny ilość.

Przedawkowanie może być niebezpieczne?

Przestrzegam przed stosowaniem jodu w takich ilościach na własną rękę, tym bardziej w sytuacjach wątpliwego zagrożenia! Tu chodzi przecież o zdrowie Wasze i Waszych dzieci. Koniecznie porozumcie się z lekarzem zanim zaaplikujecie sobie lub komuś taką dawkę! Nadmiar jodu może być dla organizmu szkodliwy, szczególnie dla naszej tarczycy. Poza tym pojawić się mogą reakcje alergiczne, wysypka, obrzęk narządów limfatycznych, biegunka, objawy grypopodobne, duszność…

Kiedy przyjąć jod?

Najszybciej jak się da, ale dopiero gdy chmura radioaktywna zbliży się wyraźnie do naszego obszaru (najlepiej do 2h od narażenia). Maksymalna ochrona trwa około 24 godziny, potem stopniowo maleje w ciągu kolejnej doby aż do zera (czas nie jest taki sam u wszystkich, pewność możemy mieć jedynie przez pierwszą dobę), czyli zabezpiecza do 48h. Zbyt późne przyjęcie go nie ma żadnego sensu. Zbyt wczesne, również nie ochroni “na zapas”.

Przelicznik:

1% płyn Lugola zawiera w 1g roztworu 25mg jodu a w kropli 0,825mg jodu.

Mam nadzieję, że nigdy nikt z nas nie będzie musiał korzystać w praktyce z tych informacji.

Zdjęcie pochodzi właśnie ze strony PAA . Według tych danych, zagrożenia nie ma.

 

https://rem.jrc.ec.europa.eu/RemWeb/Activities.aspx?id=Eurdep
http://www.paa.gov.pl/monitoring.html
http://receptura.farmacja.pl/rec-act-drukuj-id-11.html
https://www.fda.gov/Drugs/EmergencyPreparedness/BioterrorismandDrugPreparedness/ucm072265.htm#What dosages

Ten post ma 32 komentarzy

 1. Amelia

  Szanowna Pani, moja mama (ku mojej rozpaczy bo ja sama studiuję medycynę) w tajemnicy przede mną kupiła sobie preparat z jodem pojemności 1 l i go wypiła do końca, niedługo później pojawiła się u niej nadczynność tarczycy, czy może mieć to jakiś związek? Dodam że moja mam już kiedy miała problemy z tarczycą więc może to po prostu zbieg okoliczności, bedę bardzo wdzieczna za opowiedź, pozdrawiam serdecznie 🙂

  1. Amelia

   Serdecznie dziękuję za odpowiedź, kolejny przykład że cudowna alternatywna medycyna “profesora” Zięby robi ludziom sieczkę z mózgu. Mama na wizytę już umówiona! Mam nadzieję że da jej to do myślenia,

 2. admin

  Witam, niestety może. Proszę umówić ją szybko do endokrynologa, bo to poważna sprawa. pozdrawiam

 3. nauka plywania warszawa

  superowy tekst gratuluje

 4. Ania

  Dzień dobry. Dzisiaj chyba zyjemy juz w trochę innej rzeczywistosci. Czy moze Pani napisac co robić, jak stosować plyn lugola czy inne preparaty, gdzie je kupic na wypadek ataju jadrowego? Wobec ataku na ukraine przez Rosje 24.02.22 rtzyko uzycia broni jadrowej jest realne. Podawac wtedy dzieciom? Oczywiscie jesli przezyjy taki wybuch…

  1. Mona

   Czy dobrze rozumiem że w razie zagrozenia trzeba przyjmowac kolejna dawke po 24 godzinach? Z gory dziekuje za odpowiedz

   1. admin

    Nie, zdecydowanie nie podaje się kolejnej dawki. A i samo przyjęcie płynu Lugola jest obecnie dość dyskusyjne.

 5. Paweł

  Dzień dobry,
  chciałem się dopytać o pewną wątpliwość w zastosowanym przeliczniku. W tekście wskazuje on, że:
  “1% płyn Lugola zawiera w 1g roztworu 25mg jodu a w kropli 0,825mg jodu.”
  Natomiast patrząc na logikę to w 1 gramie w 1% procentowym roztworze jodu aktywnego tego jodu powinno być około 0,1grama czyli 10mg, a nie 25 mg. W przypadku jodku, przy założeniu jego dwukrotności w roztworze będzie to 20mg. Czyli przyjmując, że:
  1 gram zawiera 10mg jodku, to 1 kropla ( zakładając, że 20 kropli to 1 g) wychodzi około 0,5mg.
  Różnica w przyjęciu 120 kropli 0,5mg a 120 kropli 0,825mg roztworu jest dość znacząca:
  60mg a 99mg = około 39mg różnicy w spożyciu u dorosłej osoby.

  1. admin

   1 g płynu zawiera dwie substancje czynne tj. 10 mg jodu i 20 mg jodku potasu. Stad ta wyliczona łączna ilość 😉

 6. Kinga

  Mamy pytanie o tabletki. Patrząc na opakowanie Jodid 200, 1 tabletka ma 200 mikrogramów, Jodid 100 – 1 tabletka ma 100 mikrogramów jodu (130,8 mikrogramów KJ) a nie 100 miligramów. Czy w takim razie należy połknąć jednorazowo 1000 tabletek Jodid 100?

  1. admin

   Nie podaje się jodidu w takiej sytuacji, właśnie dlatego, że tam są jedynie mikrogramy 🙂

 7. Prep

  130 mg na jedną dorosłą osobę.pozdrawiam.

 8. Marta

  Jakie dawkowanie w przypadku płynu Lugola 5% w razie zagrożenia skażeniem?

  1. admin

   Proszę samodzielnie nic nie przyjmować. Natomiast o dawkowaniu napisałam w tekście.

 9. Jacek

  Napisała Pani cytuję: “Jeśli chodzi o jodek potasu, to dostępny jest w tabletkach (po 130mg). Wtedy dawkowanie jest nieco inne- dorośli- 130mg, dzieci 3-18lat 65mg, mniejsze maluchy odpowiednio, 32 i 16.”

  Dla formalności. Jodek potasu w Polsce jest dostępny w tabletkach po 130, 150 i 260 mikrogramów, a nie miligramów. Czyli 0,13mg, 0,15mg, 0,26mg jodku potasu w jednej tabletce.

  Leki na receptę w tabletkach to Jodid 100 – 0,1308 mg jodku potasu jest odpowiednikiem = 0,1 mg jodu, Jodid 200 – 0,2616 mg jodku potasu = 0,2 mg jodu oraz suplement diety Kelp dostępny bez recepty gdzie w 1 tabletce znajduje się 0,15mg jodku potasu

  Gdyby osoba dorosła miała zastosować 130mg jodku potasu musiałaby zażyć 1000 tabletek leku jodid 100 czyli 10 opakowań.

  Pozdrawiam

  1. admin

   Jod jest produkowany także w miligramach, ale nie do celów leczniczych (do leczenia są mikrogramy o których Pan pisze, a do blokowania tarczycy miligramy)- wszystko się tu zgadza 🙂 Nie mówimy właśnie o jodidzie czy kelpie 😉

 10. Ewa

  Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czyli w przypadku wybuchu bomby powinnam przyjac 4 tabletki kelp? ( 30g , 150ug)
  dziękuję , pozdrawiam

  1. admin

   nie. tam sa mikrogramy, a podaje się miligramy.

 11. Anna

  Gdyby doszło, odpukać, do jakiegoś wybuchu, promieniowania, to ja na zaś kupiłam sobie suplement diety z jodkiem potasu w kroplach. Nie biorę go, ale gdyby coś, to zamierzam go użyć. Jeżeli 1 kropla zawiera 150 mcg ( mikrogram) jodu. To ile muszę wtedy go przyjąć, skoro 150 mcg to 100% dziennej dawki, to ile muszę dawek przyjąć? A może to trzeba przeliczyć na mg (miligramy) ? Wyżej w artykule Pani pisze, że dorośli muszą przyjąć 130 mg, to ja muszę sobie przeliczyć mcg na mg?

 12. Justyna

  Pani doktor-jak sprawa przyjmowania Płynu Lugola wygląda u pacjentów przyjmujących Letrox?Mam córkę z niedoczynnością tarczycy,na Letroxie.Nigdzie nie ma takich infotmacji.Proszę o pomoc

  1. admin

   Tak samo jak u innych

 13. Andrzej

  Dzień dobry, posiadam w domu tabletki jodid 200 kalii iodidum 200 ug . Czy w razie komunikatów rządowych o potrzebie przyjęcia jodu tabletki mogą być użyte przez dzieci , jeżeli tak to w jakich dawkach ? Dzieci 4 i 10 lat.

  1. admin

   Dzień dobry, jak wspominam powyżej, tam są wtedy podawane miligramy a Wy macie mikrogramy, to nie ten rząd wielkości

 14. Marcin

  Dzień dobry.
  Mam pytanie odnośnie wątpliwości dawkowania.
  Mianowicie jest informacja:

  1/2 tabletki zawiera: Jod (jako jodek potasu) 200 µg (133% RWS*).

  Czyli 400 µg w 1 tab. Czyli 0.4 mg
  130mg/0.4 = 325 tabletek?
  Chyba coś pokręciłem?

  1. admin

   Tabletka np.Jodidu zawiera 100 ug lub 200ug (są dwie dostępne), więc w jego przypadku przelicznik byłby jak najbardziej OK, ale nie stosuje sie tych leków jako zabezpieczenie. Ten jod, który stosuje się jako zabezpieczenie jest już w miligramach, więc wtedy wystarcza 1-2tabletki (zależy ile ma mg)

 15. Kamila

  A jak to się ma odnośnie 5% płynu lugola? W jakich proporcjach należy go rozcieńczyć? Czy wystarczy wtedy podać tylko 24 krople bez rozcieńczania czy jak to podać osobie doroslej? Skoro dzisiaj w filmie mówiła Pani o dawce 120 kropli w przypadku 1% płynu

  1. admin

   W najnowszym wpisie jest przelicznik 5% i 1%

Dodaj komentarz