You are currently viewing Wrodzona niedoczynność tarczycy- jakie objawy powinny zaniepokoić?
Tarczyca

Wrodzona niedoczynność tarczycy- jakie objawy powinny zaniepokoić?

Jakie są objawy wrodzonej niedoczynności tarczycy? To już trzeci wpis o najmłodszych obywatelach świata. Niedoczynność tarczycy u najmłodszych. Jakie są objawy?

Syndromy podzieliłam na grupy, zależnie od narządu i czasu występowania.

Objawy niepokojące jeszcze w czasie ciąży.

W USG lekarz może stwierdzić leniwe ruchy płodu. Albo Ty zauważysz, że maluszek jest “leniwy”. Jego wymiary (szacowana masa ciała) będą większe niż aktualny tydzień ciąży to sugeruje. Sam czas trwania ciąży może być też dłuższy- powyżej 42 tygodni.

Nieprawidłowości po porodzie.

Dziecko prawdopodobnie urodzi się duże, ale będzie miało problemy ze ssaniem, oddychaniem (nawet bezdech). Może wystąpić chrypka czy niższy tembr głosu (20%). Maluszek będzie mniej ruchliwy, jego ruchy niezborne, rozwój opóźniony. Lekarze mogą stwierdzić przedłużającą się żółtaczkę (33%) oraz hipotermię (niska temperatura ciała). Może mieć także powiększony język (27%), obrzękniętą twarz, łącznie z powiekami, duży, rozlany brzuch (co 5 dziecko), często z przepukliną pępkową (co 3 dziecko). Jego skóra będzie zimna, blada, łuszcząca się (co 3 przypadek), włosy matowe. Prawdopodobnie pojawią się też zaparcia.

Nieprawidłowości w badaniach.

Wykazać mogą powiększone serce z wolna akcją, niskie ciśnienie, zmiany w EKG, opóźniony rozwój kostny, późne zarastanie ciemiączka tylnego (25%) i późno wyrastające zęby oraz zniekształcenie kręgosłupa.

Dalszy rozwój dziecka.

U większych dzieci zwraca uwagę nieproporcjonalna budowa ciała (duża głowa, krótkie kończyny, duży brzuch). Ponadto charakterystyczne są zaburzenia, nazwijmy je, neurologiczne. A będą to spowolniałe reakcje, kaczkowaty chód, opóźnienie umysłowe (problemy z zapamiętywaniem, zaburzenia zachowania i równowagi), również dotyczy ono mowy i słuchu. Wzrost będzie niski, a masa ciała duża.

Ponadto często mogą współistnieć również wady serca, zespół Downa, zespół Turnera, dysplazja stawów biodrowych.

Wiem, że to wszystko brzmi bardzo nieprzyjemnie i nikt absolutnie nie życzyłby sobie, żeby jego dziecko miało którąkolwiek z wymienionych przypadłości. Na szczęście, wrodzona niedoczynność tarczycy jest bardzo rzadka a co więcej, jak już pisałam, jest wcześnie wykrywana i skutecznie leczona. Można więc powiedzieć, że nie trzeba się bać, co jednak nie zwalnia z czujności. Natomiast jeśli zauważasz u swojego dziecka któreś z objawów, też nie musi to od razu sugerować tej choroby. Ale warto sprawdzić 😉
A na zdjęciu przepiękna, zdrowa, Mała Kobietka – Tosiaczek ;), za zgodą jej Mamy.

Ten post ma 6 komentarzy

 1. Mama Kubusia

  Ja mam problem z hashimoto, ale w życiu nie podejrzewałabym, że z niedoczynnością można się urodzić! :O

 2. LOla

  Ja mam wrodzoną niedoczynność tarczycy.Mam w tej chwili 42 lata.
  Chorobę zdiagnozowali u mnie gdy miałam ok. roczku.
  Mój organizm “nie przerabiał” karotenu. (pomarańczowa skóra po wypiciu soczków z marchwi). Były długie problemy z nauką chodzenia (opóźniony wiek kostny)….
  Lekarka zawsze powtarzała że dzięki trosce rodziców zostałam wyprowadzona na prostą.
  Skończyłam studia, mam jednak problemy z pamięcią oraz wagą, Nigdy nie zaszłam w ciążę…..

 3. maria

  Można można -mój córcia właśnie tak ma 10 msc,a my zdrowi

 4. para

  cóż, pocieszające jest to, że na dzień dzisiejszy występują odpowiednie medykamenty, które pozwalają na w miarę normalne funkcjonowanie organizmu. Ale rzeczywiście im szybciej wykryta choroba, tym bardziej skuteczne leczenie

 5. xxx

  Hеllo superb blog! Ⅾoes rᥙnnіng a blog such
  as this take a lot of ᴡork? I have very little expertise
  in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow,
  if you havе any recommendations or techniques for new blog
  ownerѕ please share. I know this is off sսbјect but I
  ѕimply wanted to ask. Kudos!

Dodaj komentarz