You are currently viewing Cynk- gdzie jest, czy go brać i co Ci to da?

Cynk- gdzie jest, czy go brać i co Ci to da?

Lek na padaczkę. Potrzebny jest do metabolizmu witaminy A.  Może być skuteczny w terapii schizofrenii. Razem z witaminą C uznany za cudowny środek na katar i infekcje wirusowe. Ma poprawiać inteligencję. Wpływa na urodę. Leczy trądzik. I zapalenie prostaty. I jeszcze demencję.


Cynk.Zn. Mikroelement niezbędny do życia i zdrowia człowieka. Pytania i odpowiedzi z cynkiem w roli główniej.

Ile mamy cynku w organizmie?
Średnio mamy dwa do czterech gram cynku w organizmie. Większość, bo prawie 80% znajduje się w kościach, skórze i mięśniach. Stanowią one magazyn cynku.

Ile powinniśmy spożywać cynku?
Dobowe zapotrzebowanie (ZDD- zalecana dawka dzienna) to 15-20 mg. Sporo.

U kogo możemy podejrzewać niedobór cynku?

Przede wszystkim u dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży (stąd wynikać mogą zmiany odczuwania zapachów i smaków u ciężarnych). Ponadto szczególne grupy osób jak wegetarianie, alergicy oraz osoby chore przewlekle.

Gdzie znajdę cynk? 
Produkty z dużą zawartością cynku to: mięso, owoce morza, grzyby, produkty z pełnego ziarna, żółtko jajka, nabiał, warzywa (fasola, soczewica), kasze.

Jaki jest metabolizm cynku?
Gorzej absorbujemy go z warzyw, stąd niedobory u wegetarian. Najlepiej wchłania się w postaci glukonianu cynku (lepiej tolerowany) lub asparaginianu cynku. Tracimy go w dużych ilościach z powodu leków (moczopędnych, reumatologicznych), w trakcie dializ i przy nadmiernym poceniu (również wysiłek fizyczny), przy uszkodzeniach skóry (silne łuszczenie, rany, oparzenia), oraz w chorobach nerek.

Czy muszę suplementować miedź gdy przyjmuję cynk?

Jeśli stosowane są duże dawki (30-50mg) wówczas zaleca się także przyjmowanie niewielkiej ilości miedzi. Przyczyną jest gorsze wchłanianie tego minerału przy dużej ilości cynku.

Do czego potrzebujemy cynk?
Jest niezbędny do gojenia ran i tworzenia się kości, a także w okulistyce– poprawia kondycję siatkówki. Sprawia, że mamy lepszy nastrój, węch, wzrok, skórę i włosy. Z tego powodu każda z nas powinna rozważyć go w swojej diecie. Ponadto znacznie poprawia naszą odporność. Jest również przeciwutleniaczem oraz jednym z regulatorów wydzielania insuliny. Wiemy także o jego korzystnym wpływie na płodność– to jeden z minerałów zalecanych przyszłym tatusiom. Pojawiają się od pewnego czasu sugestie, że jego podawanie wpływa korzystnie na dysleksję. Oczywiście również onkologia ma tu coś do powiedzenia- cynk miałby ograniczać rozwój chorób nowotworowych.

Kiedy można podejrzewać niedobór cynku?
We wszystkich chorobach przewlekłych, czy nietypowych dietach. Tak więc: marskości wątroby, nowotworach, alkoholizmie, dużych uszkodzeniach skóry, chorobach kardiologicznych. Także wegetarianie powinni stosować suplementację tego mikroelementu.

Cynk w chorobie Hashimoto.
Bywa zalecany i stosowany. Ma zmniejszać reakcję autoimmunologiczną, spowalniać przebieg choroby, usprawniać pracę tarczycy i poprawiać samopoczucie chorych.

Ciekawostki o cynku.
Już Egipcjanie stosowali maść cynkową do gojenia ran – było to 5 tysięcy lat temu!
Cynk jest jednym z mikroskładników zawartych w “surówce piękności” zalecanej przez Helenę Rubinstein (przepis wg.Ireny Gumowskiej).

I na koniec…
Wszystkie leki ale też i suplementy – ich dawki, czas stosowania- warto skonsultować z lekarzem. Nie wszystko jest dla każdego, nie na stałe i nie w każdej dawce.

Dodaj komentarz