You are currently viewing Leki zawierające jod

Leki zawierające jod

Jak wynika z rozmów z moimi pacjentami i tego co widzę w mediach, temat jodu nadal “gorący”. Postanowiłam więc zebrać dostępne preparaty z jodem, z przeliczeniem czego ile w czym 🙂 Taki praktyczny wpis. Myślę, że wielu z Was może się przydać …

tężnia z kryształami soli

Jodid

Jodek potasu. Dwie dawki 100mcg i 200mcg. Masa tabletkowa- stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia kukurydziana, celuloza w proszku i laktoza jednowodna.

Jodavit

Jod w postaci płynnej- skład-woda, jodek potasu, jodan potasu, jodek sodu i jodan sodu. W 5ml zawiera on 150mcg jodu.


Jodoral

jedna tabletka zawiera w sumie 12,5mg jodu. Ponadto- celuloza mikrokrystaliczna, stearyniany roślinne i krzemionka, oraz glazura farmaceutyczna i opatentowana substancja o nieznanym mi składzie- Micosolle.


Jodotyrox


100mcg tyroksyny oraz 130,8 mcg jodku potasu (czyli 100mcg jodu). Ponadto- celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa.


Viterolent

krople do oczu z jodkiem potasu i jodkiem sodu (po 3mg każdego w 1ml). Stosowane w leczeniu zaćmy.

kryształ soli

Płyn Lugola
  •  solutio iodi c.glycerini. Skład- jod, jodek potasu, gliceryna, woda oczyszczona. Preparat bakteriobójczy i antyseptyczny, stosowany do odkażania skóry i jej uszkodzeń.
  •  solutio iodi aquosa. Skład- jod, jodek potasu, woda destylowana. Stosowany jak wyżej, zewnętrznie.


Betadine– maść i roztwór oraz globulki dopochwowe.W składzie jodowany powidon. Stosowany do dezynfekcji skóry, oraz w leczeniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Skład 100mg/g lub 10% roztwór lub 200mg w globulce.

Braunovidon– maść do dezynfekcji skóry z jodowanym powidonem.

Jodi Gel– żel odkażający z 10 jodu z poliwinylopirolidonem.

PV Jod 10%– roztwór na skórę z jodowanym powidonem. Zawartość jodu 1%.


Produkty wielowitaminowe

Większość witamin dla kobiet ciężarnych i karmiących zawiera 150mcg lub 200mcg jodu, podobnie suplementy na “włosy i paznokcie” – przeważnie 50mcg, lub 75mcg czasem więcej.

Wielokrotnie zgłaszali się do mnie pacjenci nieświadomie przyjmujący preparaty zwierające jod. Często dodatkowo przyjmowali jakiś preparat jodu (głównie jodid), tym samym przekraczając znacznie zalecane ilości tego pierwiastka. Bywało, ze przychodzili już ze znacznie zaburzoną funkcją tarczycy,dużą nadczynnością i silnymi objawami. Wiem, truizmem jest pisać – czytajcie ulotki. Dlatego zawsze pytam szczegółowo chorych co dokładnie zażywają. Niestety, wszystko w nadmiarze może zaszkodzić …

A o zalecanych dawkach w suplementacji jodem możesz przeczytać tu.

kawałek solnego kryształu- sam dostał się w nasze ręce 😉

Ten post ma 2 komentarzy

  1. mamaiza

    Mamy okazję zobaczyć Pani bloga po raz pierwszy, będziemy zaglądać częściej! ❤️ Zapraszamy Panią i czytelników do wzięcia w udziału w konkursie walentynkowym, w którym można wygrać perfumy Carolina Herrera Good Girl, Armani Acqua Di Gio Profumo oraz voucher. Pozdrawiamy! http://wisebears.pl/konkurs-walentynkowy/

  2. Aron25

    I niech mi Pani powie skąd zwykli ludzie mają wiedzieć o takich rzeczach.. te informacje powinny być jawne.

Dodaj komentarz