You are currently viewing Czy dieta ma znaczenie ? Co to jest nietolerancja laktozy?

Czy dieta ma znaczenie ? Co to jest nietolerancja laktozy?

Wielu pacjentów pyta mnie o laktozę- czy w chorobie Hashimoto konieczne jest jej wykluczenie, czy szkodzi, czy to są tylko mity… Ponieważ temat jest dość szeroki, postanowiłam go podzielić. Dziś część pierwsza. Fakty na temat laktozy.

Co to jest laktoza?

Jest to dwucukier, występujący w mleku i jego produktach. Obecny również w mleku ludzkim. Rozkładany do glukozy i galaktozy.

Co to jest nietolerancja laktozy?

Inaczej hipolaktazja czyli niedobór laktazy. Laktaza to enzym wytwarzany w nabłonku jelita cienkiego, rozkładający laktozę na monocukry glukozę i galaktozę. Jej niedobór może być pierwotny lub wtórny, a więc albo ma się go od zawsze, albo pojawia się z czasem. Stać się tak może z powodu choroby (uszkodzenia) jelit, albo też z … z wydoroślenia. Poziom tego enzymu spada bowiem z wiekiem. Jesteśmy ssakami i mlekiem żywimy się głównie jako dzieci, potem, przynajmniej natura tak uważa, jemy co innego i laktaza nie jest już tak bardzo potrzebna.

Czy nietolerancja laktozy i mleka to to samo?

Nie. W mleku, oprócz laktozy znajdują się również różne potencjalne alergeny takie jak kazeina czy albuminy. Uczulenie na któryś z nich powoduje niemożność spożywania produktów mlecznych. Ten rodzaj nietolerancji zdarza się głównie u małych dzieci lub osób ciężko chorych.

Jak częsta jest nietolerancja laktozy? Czy mogę ją mieć?

Wśród osób dorosłych jest bardzo częsta. Statystyki światowe są różne, ale w Polsce co 4-5 osoba ją ma. Jeśli masz bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, zastanów się, czy nie warto się w tym kierunku przebadać.


Gdzie znajduje się laktoza?

Największe stężenie osiąga w sproszkowanym mleku krowim, bo nawet 50%. Obecna jest również w mleku kozim czy owczym. Jeśli chodzi o przetwory mleka, to najmniej jest jej w żółtych serach. Bywa również dodawana do różnych powszechnie stosowanych produktów spożywczych jak margaryna czy chleb.

Mleko wielbłądzie- czy to dobry ekwiwalent?

Bywa, że jest polecane osobom (dzieciom) z nietolerancją mleka krowiego, ale… jednak laktozę zawiera. I to w porównywalnej ilości bo około 5g w 100ml (dla porównania- krowie maksymalnie 5,1g a ludzkie 6,5g, kozie nieco mniej, a owcze- więcej). Także może być dobrym zamiennikiem w przypadku uczulenia na białka mleka krowiego, ale przy nietolerancji laktozy już nie.

Co mam robić? Odstawić mleko? Czy również jego przetwory?

Leczeniem u dorosłych, czyli mówimy tu o postaci nabytej, jest odstawienie mleka i jego przetworów. Można kupować produkty bezlaktozowe albo zażywać dodatkowo laktazę. Część przetworów mlecznych będzie tolerowana dobrze, na przykład kefiry czy jogurty, niektóre sery (Cheddar jest tu typowym przykładem). Większość z tych osób toleruje nieduże ilości laktozy , czyli tzw. ukryta laktoza nie jest dla nich groźna. Gdzie można jej szukać? W wielu produktach spożywczych (wypieki czy sosy, oraz produkty gotowe) ale również w masie tabletkowej znacznej ilości leków i suplementów.

Jaki związek ma nietolerancja laktozy/laktoza z chorobą Hashimoto?

Zapraszam na kolejny wpis !

Dodaj komentarz