You are currently viewing Jakie badania zabrać na pierwszą wizytę u endokrynologa?

Jakie badania zabrać na pierwszą wizytę u endokrynologa?

Czy jest sens zabierać ze sobą całą dokumentację idąc do lekarza pierwszy raz? Tylko aktualne TSH wystarczy? Czy endokrynolog potrzebuje Twoje stare badania? Albo karty wypisowe? Co wziąć ? Czego nie warto?


Każdy człowiek jest inny, pacjenci przychodzą z różnymi problemami, wymagają indywidualnego podejścia. Niemniej jednak lubię gdy pacjent już na pierwszej wizycie pojawi się z wynikami wstępnych badań. Wtedy można co nieco przedyskutować, czasem od razu coś wykluczyć, rozpoznać, wdrożyć…. Zwłaszcza, ze terminy wizyt do mnie ostatnio się wydłużyły 😉 Na szczęście często pacjenci przychodzą już z jakimiś “starymi” wynikami badań. Ale wielu nie ma żadnych.

Jakie wyniki warto zabrać idąc na pierwszą wizytę do endokrynologa?

Cóż… wszystkie 🙂 Część wyników, nawet jeśli pacjentowi wydaje się być niezwiązana wcale z zaburzeniami hormonalnymi, tak naprawdę jest dla mnie bardzo istotna! Wiele nieprawidłowości będzie wynikać własnie z problemów endokrynologicznych. Tak więc i badanie włosów od dermatologa może tu coś wnieść jak i wypis ze szpitala z oddziału kardiologicznego. Podobnie jest z tzw. badaniami podstawowymi- morfologia, cukier, kreatynina, ast, alt (parametry wątrobowe), elektrolity (sód i potas), lipidogram (cholesterol razem z frakcjami).

Co jeszcze warto zabrać?

Jeśli stosujesz jakiekolwiek leki czy suplementy diety, spisz je na kartce lub zabierz ze sobą opakowania. Potem na wizycie często zapomina się, co to była ta “mała biała tabletka rano” albo jakie dawki suplementów się przyjmuje. Bo w domu bierzesz pudełeczko, otwierasz, łykasz i gotowe! A dawki potrafią być rozmaite…

Czy zabierać ze sobą stare badania na pierwszą wizytą u endokrynologa? Zdecydowanie tak! Jedyne, czym ryzykujesz to to, że zlecę jeszcze coś dodatkowego. No trudno ale za to możliwe, że od razu zaczniemy leczenie…

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Minaro11

    Raany dzięki za wpis, na prawdę ciężko znaleźć coś na ten temat, a człowiek po prostu nie wie z czym się mierzy.

  2. Anonimowy

    Witam. Właśnie zaczynam swoją "przygodę" z endokrynologiem. Zrobiłam badania szukając przyczyny moich dziwnych dolegliwości. Jeżeli dr z mojego miasta będzie miała problem (jest tylko jedna) to na pewno zjawię się u Pani. Pozdrawiam.

  3. Marta

    Do każdego lekarza warto zabrać swoje wcześniejsze wyniki badań. Będzie wiedział z czym ma do czynienia od samego początku. Ciekawy wpis. Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz