You are currently viewing Wycieczka na kilka godzin- Cytadela Warszawska – co zobaczyć, jak dojechać

Wycieczka na kilka godzin- Cytadela Warszawska – co zobaczyć, jak dojechać

 

Wybieraliśmy się tam wiele razy ciągle coś… Teraz stanęło na tym, że jedziemy i koniec! W końcu nie mamy tak daleko i aż wstyd, że nie byliśmy (chyba?) nigdy.


Historia Cytadeli Warszawskiej.

Cytadela Warszawska to twierdza w środku miasta. Co prawda została wybudowana w latach 1832-34 r na rozkaz Cara Mikołaja I, ale za to za pieniądze zagrabione w ramach kontrybucji z polskiego banku.  Powstała na terenach już zamieszkanych, po wyburzeniu licznych budynków i wysiedleniu 15 tysięcy mieszkańców, kosztem 8,5 ton złota. Mieściła więzienie, komisję śledczą, radiostację, administrację, koszary wojskowe z silną artylerią trzymającą w szachu całe miasto (ówczesny zasięg ostrzału wynosił 1,5 kilometra). Obecnie większość terenu to nadal “Military area” zajmowane przez Wojsko Polskie.

 

 

Co można zwiedzać w Cytadeli?

Dostępne dla gawiedzi są: Muzeum X pawilonu oraz Muzeum Katyńskie, w niedalekiej przyszłości przenieść się tu mają kolejne instytucje (Archiwum Wojskowe, Dom Żołnierza Polskiego, Muzeum Wojska Polskiego).

Cytadela Warszawska jak dojechać?

Muzeum X Pawilonu: na stronie jest informacja, że wejście znajduje się od strony Bramy Straceń, ale nie jest to punkt dojazdu. Duży parking znajduje się bowiem wewnątrz Cytadeli, bezpośrednio przy budynkach muzeum – trzeba jedynie wjechać do środka przez Bramę Bielańską wprost z Wybrzeża Gdyńskiego (ulica Czujna). Musicie jednak pamiętać, że bramę zamykają wraz z muzeum i lepiej zabrać auto we właściwym czasie :-). Czynne środa-niedziela od 10:00-17:00, ostatnie wejście o 16:30.

brama do wjazdu

Muzeum Katyńskie – wejście i spory parking  przy ulicy Jana Jeziorańskiego wprost od ul. Rafała Krajewskiego.

Jednostka Wojskowa – przed bramą duży parking od ul. Dymińskiej. Tu chyba najlepiej zostawić auto, gdy planuje się spacer wokół Cytadeli.

Trudno jest znaleźć rzetelną, zbiorczą informację co do dojazdu, bowiem każda z cytadelowych instytucji ma swoją oddzielną stronę. Autobusy 118, 185, 385.

Oficjalny adres Cytadeli: Warszawa, Żoliborz, ul.Skazańców 25.

 

uwierzycie, że to środek miasta?

 

 

Do Muzeum Katyńskiego już nas nie wpuścili (spóźniliśmy się chwilę na ostatnie wejście). Muzeum X pawilonu czynne jest dłużej i robi przygnębiające wrażenie. Droga straceń, ponure mury więzienia, surowe cele, przerażające obrazy Aleksandra Sochaczewskiego przedstawiające sceny z katorgi syberyjskiej.

Cytadela to straszne miejsce, gdzie najpierw carscy, a następnie hitlerowscy oprawcy więzili i stracili wielu polskich patriotów. W XIX i pocz. XX w. stanowiła symbol zniewolenia naszej stolicy. Historycznie doskonałe miejsce do kultywowania pamięci o polskiej martyrologii.

 

 

 

Dodaj komentarz