You are currently viewing Są nowe skuteczne leki na otyłość !

Są nowe skuteczne leki na otyłość !

Zgodzicie się ze mną, że przynajmniej 90% znanych Wam osób chciałoby ważyć mniej? A może sami chcecie schudnąć? Otyłość stała się plagą naszych czasów, obserwujemy ją już nawet u malutkich dzieci. Niestety, zachowanie prawidłowej masy ciała to nie tylko kwestia samego wyglądu czy mody. Otyłość niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Powoduje miażdżycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie, insulinoporność, oraz cukrzycę typu 2.

Od wieków ludzkość kombinowała jak schudnąć. Mniej lub bardziej skutecznie i często z dużą szkodą dla zdrowia. Od połykania tasiemców po leczenie operacyjne. Metod było i jest mnóstwo. Włączacie komputer i zalewają Was reklamy nowatorskich suplementów, cudownych diet, programów odchudzania. Co krok nowi fit-trenerzy, dietetyczki, niezawodne medykamenty. Leczenie chirurgiczne: liposukcja oraz operacje bariatryczne mające na celu zmniejszenie powierzchni wchłaniania z przewodu pokarmowego. Wersji jest kilka: balonik, opaska, zmniejszenia żołądka.
Żadna z metod nie jest pozbawiona ograniczeń ani działań niepożądanych.

Obecnie wprowadzanych jest kilka nowych terapii lekowych i o tym chciałam Wam dziś napisać. Niektóre środki mają już rejestrację i są stosowane w różnych krajach, inne są w trakcie badań trzeciej fazy, albo już w trakcie procedur dopuszczenia do użytku.
Metody podzielić można na trzy grupy.

1. Kombinacje niewielkich dawek znanych już preparatów.

Bupropion i Naltrekson (Contrave). Ten pierwszy stosowany w rzucaniu palenia i antydepresyjnie. Rozważa się podawanie go także w innych schorzeniach, jak na przykład ADHD czy ból neuropatyczny oraz odchudzanie. Główne działania niepożądane to przyspieszanie akcji serca i podwyższanie ciśnienia. O drugim niedawno szerzej wspominałam. Oba razem mają zmniejszać głód, przyspieszać uczucie sytości i zmniejszać chęć na słodycze.

Fentermina i Topiramat (Qsymia, Qnexa).  Fentermina to inaczej Adipex-P, Oby-Cap, Suprenza, T-Diet, Zantryl. Jest pochodną amfetaminy, powoduje pobudzenie psychomotoryczne i hamowanie łaknienia. Ten drugi środek znany jest też pod nazwą Topamax i ma działanie przeciwdrgawkowe. Stosowano go również w terapii uzależnień i niektórych chorób psychicznych. Rozważa się terapię topiramatem zespołu stresu pourazowego. Łącznie te leki mają zmniejszać apetyt i przyspieszać uczucie sytości.

 
2. Wyższe dawki leków zarejestrowanych w innych wskazaniach i już dostępnych na rynku

Liraglutyd 3mg (Victoza, Saxenda). Należy do inkretyn i stosowany jest w cukrzycy, w mniejszych dawkach. Zastosowany jako lek odchudzający miałby zwalniać opróżnianie żołądka, zwolnienie absorpcji pokarmów i zmniejszenie spożywanych ilości jedzenia.

3. Nowe preparaty

Lorkaseryna (Lorquess, APD-356, Belviq). To preparat hamujący łaknienie, agonista receptora serotoniny. Obecnie zarejestrowany w USA. Ma oczywiście kilka działań niepożądanych, w tym żołądkowo-jelitowych (wymioty, nudności, biegunka), zaburzenia świadomości, nieprawność autonomicznego układu nerwowego.

Mamy więc na co czekać 😉 Czy terapie będą skuteczne? To zapewne okaże się za kilka, kilkanaście lat. Trzeba będzie też ocenić późną skuteczność, czyli długodystansowy efekt, bo samo schudnięcie to dopiero połowa sukcesu, istotne jest jeszcze utrzymanie osiągniętego celu. Według mnie najważniejsze w każdej farmakoterapii są ewentualne działania niepożądane, bo nigdy nie ma tak, żeby ich nie było. Jeśli strata przewyższa korzyść to gra nie jest warta świeczki. Część pacjentów może też nie kwalifikować się do terapii ze względu na przeciwwskazania (na przykład choroby nerek czy wątroby), albo z uwagi na cenę.

Badania badaniami, procedury procedurami, lecz doświadczenie podpowiada, że lepiej nie rzucać się na nowości. Lepiej poczekać aż tysiące innych ludzi nałyka się danych tableteczek i zobaczyć co z tego wyniknie i czy nie zrobią komuś krzywdy. Dmuchanie na zimne to w tym wypadku dobra zasada.

Czy uda się kiedyś stworzyć idealny środek odchudzający? Tzn. taki, który działa szybko, daje długotrwały efekt, nie wymaga dodatkowych wyrzeczeń i jest pozbawiony jakichkolwiek działań niepożądanych? Nie wiadomo. Jak dotąd najbezpieczniejszymi pozostają metody naturalne: właściwe nawyki wpajane od dzieciństwa, zbilansowana dieta i umiarkowany sport.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25661549

Ten post ma 5 komentarzy

 1. Dzika Wózkowa

  Brałam kiedyś Topamax i pięknie schudłam, waga zatrzymała się na bardzo fajnym poziomie, niestety po odstawieniu błyskawicznie poszybowała w górę (ale to pewnie była sprawka niedoczynnej tarczycy). Może to głupie, ale chętnie brałabym ten lek dalej 🙁

 2. Anonimowy

  Witam Pani Doktor.
  Jestem Pani pacjentką z Samochodowej. Piszę do Pani, ponieważ umawiałyśmy się na taką formę konsultacji.
  Podczas ostatniej wizyty zwiększyła mi Pani dawkę Euthyroxu do 75 mg i wypisała receptę na Siofor 500 z dawkowaniem przez pierwsze trzy tygodnie 1 tabl., następnie 2 tabl. i 3 tab. do posiłku. Umówiłyśmy się, że nie wykupię recepty dopóki nie zrobię badań glukozy i insuliny na czczo, po 1 godz. i 2 godz. Oto wyniki:
  glukoza odpowiednio 92 mg/dl, 98 mg/dl i 71 mg/dl; insulina 9,24 ulU/ml, 47,83 po 1 godz. i 7,74 po 2 godz. Proszę o informację czy wykupić receptę i brać tabletki zgodnie z wcześniejszymi naszymi ustaleniami, czy też jest to zbędne i to nie problem cukrzycowy jest przyczyną mojej wagi.
  Pozdrawiam i oczekuję z niecierpliwością odpowiedzi.
  Anna B.

 3. Witam, niepokoi mnie ten cukier w drugiej godzinie (niski), więc proszę postępować zgodnie z ustaleniami. pozdrawiam

 4. Anonimowy

  Też tak miałam po odstawieniu waga gwałtownie wzrosła a otyłość pojawila sie w okolicach brzucha i nie mogę za bardzo nic z tym z robić.:(

 5. Daryl

  Trzymaj tak dalej!

Dodaj komentarz