You are currently viewing co to jest tarczyca i inne odpowiedzi na pytania, które chcesz zadać lekarzowi ale Ci głupio ;)

co to jest tarczyca i inne odpowiedzi na pytania, które chcesz zadać lekarzowi ale Ci głupio ;)

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że każdy ma tarczycę… Czy aby na pewno? Gdy przychodzi pacjent, często słyszę: “nigdy nie miałam tarczycy”, “nie mam tarczycy”. Pewien zaprzyjaźniony lekarz, zbierając wywiad chorobowy zapytał:
– a tarczyca?
– nie mam
– była resekcja?
– niee, żadnej sekcji nie było!

(*resekcja=operacja usunięcia)

Postanowiłam więc, że napiszę w prostych słowach o tym oczywistym – nieoczywistym organie. Ten post został sprowokowany moim spostrzeżeniem, że to co dla jednych jest jasne i stanowi wiedzę podstawową dla innych może okazać się wręcz ciekwostką. No i dobrze. W końcu nikt na świecie nie wie wszystkiego na wszystkie tematy.


Co to jest ta tarczyca?

Jest to pojedynczy gruczoł produkujący hormony, bogato ukrwiony. Wytwarza głównie tyroksynę T4(około 85% produkcji tarczycy), w mniejszym stopniu trójjodotyroninę T3, ponadto kalcytoninę. T3 i T4 wydzielane są pod wpływem TSH, produkowanego przez przysadkę. Objętość prawidłowej tarczycy to do 20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn.

Gdzie znajduje się tarczyca?

Zlokalizowana jest na szyi. Przylega od przodu do tchawicy poniżej krtani. Czasem położona jest ektopowo (nietypowe umiejscowienie, związane z rozwojem embrionalnym), np. w śródpiersiu.

Jak wygląda tarczyca?

Gruczoł ten składa się z dwóch płatów połączonych cieśnią, czasem występuje dodatkowy płat, piramidowy. Cały narząd ma kształt “motyla”.

Jak działa tarczyca?

Pod wpływem TSH produkowanego przez przysadkę wydziela T4 i niewielką ilość T3. Hormony te krążą we krwi w postaci wolnej (FT4 i FT3) oraz związanej z białkami. To oczywiście bardziej skomplikowane  😉  będzie niedługo w kolejnym wpisie.

Czy można żyć bez tarczycy?

Można, o ile przyjmuje się hormony tarczycy. Jeśli nie, człowiek umiera.

Czy można urodzić się bez tarczycy?

Można, gdyż w ciąży dziecko korzysta z hormonów matki, lecz jeśli po porodzie nie otrzyma substytucji hormonalnej, poważne konsekwencje będzie ponosić całe życie.

Na co wpływa tarczyca?

W skrócie, na wszystko 😉 Metabolizm, serce, stawy, włosy, miesiączki, masę ciała, sen, nastrój, płodność, ciśnienie, … Zapraszam na maski po szczegóły.

Jak się ją bada?

Wykonujemy badania krwi (FT3, FT4, kiedyś T3 i T4), oraz oglądamy narząd w usg. W niektórych przypadkach robimy scyntygrafię.

Tyle z grubsza. Po szczegóły zapraszam  na moje wcześniejsze wpisy o tym narządzie!

Ten post ma 12 komentarzy

 1. Anonimowy

  Witam.
  Czy możliwe jest, że skutkiem ubocznym leczenia tarczycy może być osłabienie nadwrażliwości na gluten lub innych nietolerancji pokarmowych, które manifsetowały się zarówno jako dolegliwości pokarmowe i skórne?

 2. Niemodelka

  Od momentu, jak dowiedziałam się o tym, że mam niedoczynność tarczycy, wiem o tym gruczole bardzo dużo 🙂 Chociaż szczerze przed tym też wiedziałam, gdzie się znajduje!

 3. Nissiax

  Cześć 🙂 Czy miałabyś chwilkę, aby przeanalizować te wyniki i ocenić czy powinnam przejmować się podwyższonym TSH? Oto wyniki: TSH 4,70 (0,55 – 4,78), FT3 3,33 (2,30 – 4,20), FT4 1,24 (0,89 – 1,76), ATG 26,3 (<60), ATPO 28,8 (<60). Dzięki 🙂

 4. Witam, powtórzyłabym TSH i zrobiła usg. Jeśli jest powyżej 2,5 sugerowałabym kontrolę u endokrynologa i rozważenia leczenia. pozdrawiam

 5. Anonimowy

  Witam.proszę powiedziec czy po rodzaju przeciwciał rozpoznaje sie rodzaj choroby tarczycy?.anty tpo mam w normie.ale anty tg w okolicach 500. Jednen lekarz po oglądnięciu usg i wyników krwi powiedzial ze mam poporodowe zapalenie tarczycy które zmierza ku Hashimoto.drugi z kolei ze to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy ale nie hashi bo nie ma p.cial anty tpo.

 6. Witam, oba przeciwciała są typowe dla każdej choroby autoimmunologicznej tarczycy, czyli nie rozróżniają. pozdrawiam

 7. Anonimowy

  Dzień dobry. Od jakiegoś czasu mam problemy z samopoczuciem, wszystko wyprowadza mnie z równowagi. Do tego dochodzi kołotanie serca, skoki ciśnienia, a także problemy z paznokciami, suchą (sypiaca sie) skóra i problemy z waga, puchna mi nogi, dretwieja rece). Zrobiłam badania, czy mogę prosić Panią o interpretację?
  TSH 3,55(0,51-4.94)
  FT3 3,47(2,3-4,2)
  FT4 1,01(0,86-1,76)
  anty TG 0,6(0,0-4,0)
  anty TPO 5,1(0,0-9,0)
  Dziękuję i pozdrawiam.

 8. Witam, mam zbyt mało danych żeby coś doradzić, ale jeśli jest Pani młodą kobietą, to TSH będzie zbyt wysokie. Proponuję zgłosić się na wizytę do endokrynologa, może zrobić więcej badań, ustalić co z tym TSH. pozdrawiam

 9. Anonimowy

  Mam 29 lat. Endokrynolog twierdzi, że wszystko jest OK. Przepisał jod. Ale mnie niepokoi to że w internecie wyczytałam, że procentowo mam za duża różnice między ft 3 a ft 4 i że powinno się to regulować hormonami. Czy to prawda?

 10. Magdalena Jagiełło

  WItam, opierałabym się na opinii specjalisty a nie na danych z internetu, nie leczy się "procentów" tylko całościowo pacjenta, myślę, że postępowanie jest dobre. pozdrawiam

Dodaj komentarz