You are currently viewing piętnaście masek Hashimoto

piętnaście masek Hashimoto

Maski, maski, maski, czyli: co się może dziać gdy tarczyca choruje. Ponieważ nazbierało się już sporo informacji o maskach tarczycy, postanowiłam je zebrać w jednym miejscu, aby łatwiej było szukać wybranych tematów.

Podsumowanie masek

W zamyśle chodziło o to, że choroby tarczycy mogą naśladować, czy też przybierać postać innych schorzeń, czyli inaczej- ubierać się w maski innych chorób. Może to znacznie utrudniać rozpoznanie. Głównie chodziło tu o chorobę Hashimoto. Potrafi ona przebiegać naprawdę przeróżnie i rozpoczynać się od odmiennych symptomów.

Zaczęło się od maski metabolicznej, czyli w skrócie: dlaczego się tyje i czy powodem może być tarczyca?

Kolejna pod nóż a konkretnie “pod pióro” poszła maska neurologiczna– pogorszenie pamięci, słuchu, senność, spowolnienie, zaburzenia mowy i równowagi….

Przewód pokarmowy był naszym kolejnym tematem- maska pokarmowa– pojawiły się zaparcia, kamica, zaburzenia funkcji wątroby.

Maska hematologiczna, czyli o chorobach krwi- anemia i zaburzenia krzepnięcia występowały jako główni bohaterowie.

Następnie przyszła kolej na maska sercowa– pod jakimi dolegliwościami kardiologicznymi może ukrywać się Hashimoto? Oczywiście zaburzenia rytmu, nadciśnienie, niewydolność serca…

Czy to reumatyzm, bóle mięśniowe, a może maska ruchowa?

Wydawałoby się, że ginekologia nie będzie miała wiele wspólnego z chorobą tarczycy, a tu.. Witaj, masko ginekologiczna, a z nią zaburzenia miesiączkowania, problemy z płodnością.

Maska estetyczna pod postacią chorób paznokci była kolejnym tematem.

Potem emocje zaczęły narastać, bo nadeszła…maska psychiatryczna. Depresja, brak zainteresowania otoczeniem, halucynacje…

Estetyki ciąg dalszy- włosy. Dlaczego wypadają, łamią się i kruszą.

I zwieńczenie spraw estetyki- maska skórna.Obrzęk, łuszczenie się, zmiana kolorytu skóry…

Ponieważ pojawiły się o to pytania, następna “na tapetę” poszła maska seksuologiczna. Obniżone libido, niska samoocena, niechęć, spłycony nastrój, problemy z samoakceptacją. Okazało się, że występują znacznie częściej niż mogłoby się wydawać.

Znów pozornie niezwiązany z tarczycą narząd był bohaterem kolejnej maski- nerkowej. Tu obrzęki były bohaterem dnia. I obiecane jest, że temat jeszcze wróci 😉

Po pewnej przerwie temat zatoczył koło i nadszedł czas na… maskę andrologiczną. Tak, tak, mężczyźni tez mogą na to chorować. I sprawa jest wtedy naprawdę poważna.

Ostatnim postem, jak na razie, na temat masek, jest ten najnowszy, o dzieciach, maska wrodzona.

Zapraszam do starszych i nowszych postów o maskach!

Ten post ma 17 komentarzy

 1. Healthy Life Connoisseur

  Wow, co za podsumowanie:) zabieram się do lektury!

 2. Paulina Ilinska

  Pani Magdo czy czytała Pani książkę Jerzego Zięby "ukryte terapie", jestem ciekawa zdania specjalisty na ten temat ponieważ było w niej sporo na temat tarczycy.

 3. Witam, ponieważ Pan Zięba nie ma prawdziwie naukowych dowodów potwierdzonych badaniami klinicznymi na swoje tezy, nie będę pisać nic na ten temat. W swoim blogu staram się upowszechniać rzetelną wiedzę medyczną. Pozdrawiam

 4. Anonimowy

  Witam, mam prośbę o wskazówkę, sugestię co sprawdzić. "Włóczę" się po lekarzach i po wizytach mam doła bo w sumie wychodzi, że nic mi takiego nie jest. Ciągle jestem zmęczona, usypiam na stojąco, ale sen nie daje wypoczynku. Mam nawracającą anemię, nadwagę, której nie mogę się pozbyć (wcale się nie objadam), obfite miesiączki,problemy gastryczne (w trakcie diagnostyki refluksu). Laryngolog stwierdza, że "nosa" mam alergicznego, a Alergolog że po badaniach nic nie wychodzi. Endokrynolog (TSH 2,494),gózki małe, że OK. Dzieci wiedzą, że wieczorami matki nie ma bo śpi a jak nie śpi to bez kija nie podchodź ………..

 5. Witam, sugerowałabym rozszerzenie diagnostyki tarczycy (usg, przeciwciała, dodatkowe hormony), ewentualnie również szersze badania- insulina, witamina D, kortyzole… Pozdrawiam

 6. Anonimowy

  Przy Tsh 2 2 moja doktorka rodzinna stwierdziła że jest wzorowe ( bo w środku normy…). Moje samopoczucie wskazywało co innego. Na własny koszt zrobiłam resztę hormonów tarczycy, antyTPO i usg tarczycy. I co? Hashimoto i niedoczynność! Moja Endo powiedziała, że dla mojego przedziału wiekowego, górna granica tsh to 2,5. Nie męcz się tylko dokończ diagnostykę w tym kierunku, bo samo badanie tsh niewiele daje. I polecam fora na http://www.gazeta.pl: tarczyca i hashimoto, hashimoto, tarczyca dorosłych i dzieci. Wiele się tam dowiedzialam. Zobaczysz jak odżyjesz, sama to przerabialam.
  Pozdrawiam
  hosta

 7. Nulka

  Szukałam endokrynologa dla syna i znalazłam tego bloga. Maski świetnie odzwierciedlają chorobę tarczycy. 10 lat temu usunięto mi częściowo tarczycę i myślałam, że pozbędę się problemu – wyzdrowieję. Nic jednak błędnego. Dopada mnie niedoczynność, jak wezmę większą dawkę leku(eutyroxu) popadam w nadczynność. Tarczyca bawi się ze mną w kotka i myszkę. A przy tym wymęczy.Najgorsze jest to, że problemy z tarczycą ma córka, a teraz syn. Szkoda, że osobę chorą mającą problemy z tarczycą traktuje się jak hipochondryka. Cieszę się, że przeczytałam bloga, w którym osoba widzi chorobę tak jak pacjent. Gdzie mogę Panią znaleźć. Pozdrawiam Anka

 8. Unknown

  Szukałam endokrynologa dla syna i trafiłam na Pani blog. Zainteresowały mnie opisane przez Panią maski, które świetnie opisują tę męczącą chorobę. Jestem 10 lat po operacji tarczycy i co jakiś czas walczę z resztką, którą mi pozostawiono. Jestem w niedoczynności, jak pobiorę większą dawkę eutyroksu wpadam w nadczynność. Wydawało mi się, że można się jakoś "zaprzyjaźnić" z tą zmorą, ale niestety nie. Najgorsze jest to, że problemy z tarczycą ma również córka, a teraz syn

 9. Anonimowy

  A dlaczego Jodid a nie Jodavit?

 10. 1. to pierwsze to lek, drugie suplement diety, ale jeśli ktoś mimo to woli, to można 😉
  2. trudno jest uzyskać dawkę 100 lub 200ug tego drugiego

 11. Anonimowy

  Kiedyś choroba gravesa basedowa, dziś spokojne hashimoto – i… brzęcząca jaskra. Chociaz poczatek hashi byl z neuropatią. Czy i jak można wspomóc nerw wzrokowy? Boję się sterydów. I tak mam 20 kg do przodu.

 12. Anonimowy

  Pani Doktor, czy hormony ft3 i ft4 przy niedoczynności w przebiegu Hashimoto powinny być bliżej górnej czy dolnej granicy? Moje ft4 wynosi 25% normy a ft3 5%normy przy tsh 1.32. Objawy niestety są dalej.

 13. Anonimowy

  Pani Doktor opierając się na Pani doświadczeniu czy mogłaby Pani opisać jeszcze "maskę" okulistyczną w chorobie Hashimoto. Mam różne nieciekawe objawy nasilające się przy nasileniu bólu głowy szczeg w potylicy i ciekawa jestem Pani spostrzeżeń u pacjentów. Pozdrawiam Anna

 14. Alicja

  miało być “konieczne” a nie “skuteczne”, oczywiście 🙂

Dodaj komentarz