You are currently viewing Różowa Wstążka, Pembe Kurdele, Roosa Nauha

Różowa Wstążka, Pembe Kurdele, Roosa Nauha

różowa wstążka

Różowa Wstążeczka.  Symbol ten powstawał w kilku etapach, w latach 1990-1992. Ostatecznie właśnie różowa wstążka została symbolem walki z rakiem piersi. A miesiącem szczególnie dedykowanym tej chorobie- październik. A skoro już październik mamy…


Ponieważ w ubiegłym roku pisałam wiele na ten temat a sprawy są nadal “na czasie”, poniżej podsumowanie tematu, tego, co już było. Dla wiernych czytelników przypomnienie, dla nowych (przybywa nas i bardzo się cieszę, że się tak dzieje), piersi zebrane w jednym miejscu 😉

Pierwszym tematem były badania piersi– tzw.obrazowe, czyli mammografia oraz usg- kiedy robić, co powinno zaniepokoić, które z badań dla kogo?

Potem wzięliśmy na tapetę Angelinę Jolie i jej decyzję dot.obustronnego odjęcia piersi. Chodziło o dziedziczenie tego nowotworu. Jak można sprawdzić czy się jest nosicielem “złego” genu i gdzie się to wykonuje. Trochę czasu minęło i wspomniana Angelina pozbyła się również obu jajników (to samo dziedziczenie- te same geny).

Mężczyźni też zapadają na choroby piersi– te łagodne i złośliwe. Steatomastia i ginekomastia- cóż to jest i czym się różni.

Schorzenia gruczołów sutkowych mniej niebezpieczne. Niepokojące symptomy, zalecane badania.

Na koniec skala BIRADS czyli jak interpretować badania obrazowe sutków.

Jako podsumowanie tematu- historia z życia wzięta.

Ten post ma jeden komentarz

  1. Emilka

    Ooo, mam ciekawą lekturkę na wieczór 😉 Z początkiem października postanowiłam codziennie robić samobadanie piersi. W mojej rodzinie nie ma zachorowań na raka, więc mam nadzieję, że nic złego nie będzie się działo 🙂 Pozdrawiam!

Dodaj komentarz