You are currently viewing użyjmy żelaza i nie mam tu na myśli miecza

użyjmy żelaza i nie mam tu na myśli miecza

Kiedyś większość problemów rozwiązywano przy użyciu żelaza. Teraz również ono jest skuteczne, tylko postać się zmieniła 😉 My użyjemy żelaza nieco inaczej. Jest to bowiem następny już post na temat gospodarki żelazem. Było kilka- o ferrytynie, żelazie, niedokrwistości, a teraz- jak “toto” leczyć.

Jak wspominałam, pierwszorzędną sprawą jest usunięcie przyczyny (jeśli to możliwe) lub przynajmniej zastosowanie właściwego leczenia (niektóre choroby są nieuleczalne). Następnie trzeba uzupełnić straty (jak na wojnie 😉 Możliwości są trzy- doustne preparaty żelaza, dożylne preparaty żelaza i dieta bogata w żelazo.

1.Doustnie

Najpopularniejsze jest podawanie preparatów doustnych. Żelazo najlepiej wchłania się na czczo (W każdym razie nie z posiłkiem. Nie musi być rano, zwłaszcza, gdy przyjmujesz inne leki, które muszą być stosowane w godzinach porannych), w kwaśnym środowisku (witamina C znacznie poprawia wchłanianie).
Jakie stosuje się dawki? Przeważnie zalecaną ilością jest 150-200 mg żelaza (dawka “zapobiegawcza” dla ciężarnych to około 30 mg/d, a dla karmiących 100 mg/d). Efekty widoczne będą szybko (niektóre parametry poprawią się już nawet po tygodniu!) lecz musisz stosować leczenie przez 3-6 miesięcy, by “odrobić straty”.
Problemem takiej terapii może być zła tolerancja leków- głównie dolegliwości żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, biegunka, zaparcia).
Kiedy nie wolno?
Istnieje kilka przeciwwskazań do takiej terapii- niedokrwistość chorób przewlekłych, niedokrwistość syderoblastyczna, choroby (hemochromatoza, talasemia), oraz hemoliza.

2.Dożylnie lub domięśniowo
Najmniej przyjemna forma leczenia. Po pierwsze, bo w szpitalu, po drugie, bo igła, po trzecie, bo boli… Czasem jednak nie ma wyjścia. Są to sytuacje, gdy pacjent nie toleruje leków doustnych albo źle je wchłania (choroby jelit, zaburzenia wchłaniania), albo też gdy utrata jest tak duża, że podawanie doustne nie wystarczy, ewentualnie, gdy bardzo zależy nam na czasie (pacjenci dializowani).
Przeciwwskazania są takie same jak w terapii doustnej, natomiast działania niepożądane, z racji metody podania, są inne. A zaliczyć tu musimy wspomniany ból- ból głowy, stawów, miejsca wkłucia wenflonu od kroplówki. Ponadto objawy ogólne takie jak gorączka, niesmak w ustach, nudności a nawet zasłabnięcie lub wstrząs.

3.Dieta
Tego na studiach nas nie uczą 🙁 Dwa słowa o profilaktyce, a potem 6 lat nauki o leczeniu 🙁
Kto chce, edukuje się sam. Uważam, że dieta jest BARDZO ważna. Gdzie znaleźć żelazo i jakie, już wspominałam i pewnie jeszcze napiszę…

Ważne!
Żelazo upośledza wchłanianie innych leków! Nigdy nie przyjmuj innych leków (poza witaminą C, ewentualnie kwasem foliowym) łącznie z preparatem żelaza!

Ostatnia uwaga
Preparaty z żelazem powodują czarne zabarwienie stolca (tzw.smolisty stolec, objaw, który w każdej innej sytuacji jest bardzo niepokojący).

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Bolkaa

    Witam, czy mogłaby Pani doradzić, jak w chorobie przewlekłej- Hashimoto, można poradzić sobie z anemią? Mam upośledzone wchłanianie żelaza, mimo brania leków przez 6 miesięcy wyniki morfologii ciągle się pogarszają. Czy jest na to jakaś rada? Zastrzki?

  2. Magdalena Jagiełło

    Witam, zaleca się dołączanie kwasu foliowego i witaminy C do żelaza. Jeśli anemia jest duża, może trzeba również poszukać innych jej przyczyn. Ostatecznością są wlewy dożylne z żelaza, ale najpierw trzeba by zrobić krzywą wchłaniania żelaza, żeby ocenić jak działa doustne. pozdrawiam

Dodaj komentarz