You are currently viewing czy wszystkie tyroksyny są takie same?

czy wszystkie tyroksyny są takie same?

Pisałam ostatnio o nowej tyroksynie na rynku. Pomyślałam, że warto “przy okazji” zrobić zestawienie lewotyroksyn dostępnych na rynku. Łącznie ze wspomnianym, są cztery. Euthyrox, Letrox, Eltroxin, Wolarex. Czy są między nimi różnice?


Substancja czynna ( lewotyroksyna) ta sama, czyli w to nie ma się co zagłębiać. Ale jest kilka różnic.
Głównie inny jest skład masy tabletkowej. To wcale nie żart. Czasem masa tabletkowa też ma znaczenie.

Ponieważ część osób z chorobą Hashimoto stara się stosować zdrowe żywienie, próbuje różnych diet mających skutkować poprawą samopoczucia i wyrównania choroby. Głównie jest to dieta bezglutenowa (ale ostatnio staje się trochę mniej popularna) oraz bezlaktozowa, czyli bez produktów mlecznych. Jest jeszcze trzecia, paleo, która wyklucza jedno i drugie. W tej sytuacji fakt, iż w Euthyroxie jest dodatek laktozy (cuikier mleka), staje się istotną informacją. Część pacjentów, tych na diecie bezlaktozowej, nie chce przyjmować jej pod żadną postacią, również w leku.
Nie chcę przy tym deprecjonować dobrego skądinąd preparatu, lecz gdy pacjentka prosi o zamianę na “taki bez laktozy”, nie robię też z tego powodu problemu. Przecież jest wybór.
Jak to jest z tym składem? Poniżej przedstawiam skład produktów, wg.danych producentów, w kolejności alfabetycznej, żeby było sprawiedliwie 🙂

tarczyca w USG- choroba Hashimoto
Eltroxin: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, talk, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu

Euthyrox: skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, żelatyna, laktoza jednowodna, stearynian magnezu

Letrox: wodny wodorofosforan wapnia, celuloza mikrokrystaliczna, karboksymetoloskrobia, dekstryna, glicerydy częściowe długołańcuchowe

Wolarex: skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu

Czym jeszcze się różnią te leki? Wyborem dawek- tu króluje Euthyrox i Wolarex (ale ten drugi nie jest dostępny w aptekach), Letrox też już się poprawił- ma większy wybór dawek niż miał i łatwo podzielne tabletki, najgorzej wypada tu Eltroxin, bo dawek ma najmniej.

Poza wymienionymi istnieją jeszcze dwa preparaty łączone: Jodthyrox i Novothyral.

Jodthyrox to połączenie lewotyroksyny (100ug) oraz jodu (130,8ug jodku potasu czyli 100ug jodu), masa tabletkowa zawiera- celulozę mikrokrystaliczną, żelatynę, kroskarmelozę sodową, stearynian magnezu. Taki skład substancji jest dość szczególny i nie u każdego pacjenta można zastosować ten preparat, zwłaszcza, że dawka jest jedna. No, dwie, bo tabletka podzielna 😉

Novothyral zaś to lewotyroksyna i liotyronina, dawki są tylko dwie 75 (odpowiednio 75ug + 15ug) i 100 (100ug + 20ug). Masa tabletkowa składa się z: laktozy jednowodnej, skrobi kukurydzianej, żelatyny, kroskarmelozy sodowej, stearynianu magnezu. Początkowo wydawał się świetnym preparatem lecz obecnie jest rzadko stosowany. Praktyka nie wykazała jego przewagi nad innymi.

Którą tyroksynę wybierzesz? Teoretycznie skład miał być ten sam… Jednak są różnice. Głównie w zakresie wyboru dawek i składu masy tabletkowej. Oczywiście, leki są na receptę i zaleca lekarz, lecz jeśli specjalnie zależy Ci na którymś, prawdopodobnie nie będzie robił z tego problemu Pod warunkiem, że będzie to zgodne z jego wiedzą i najlepsze dla Twojego zdrowia.

Ten post ma 85 komentarzy

 1. Anonimowy

  Czy wybór któregoś z wymienionych ma znaczenie w przypadku tycia? Otrzymałam od początku letrox, obecnie dawka 75, stwierdzone hashimoto, waga pomimo stosowania zasad prawidłowego odżywiania +5kg w ciągu pół roku. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.

 2. Witam, nie powinien mieć znaczenia. Niektórzy zmieniają preparat ze względu na stosowaną dietę eliminacyjną lecz nie ma takiej konieczności. Ważne jest dobre wyrównanie, ew.można poszukać innych powodów (witamina D, insulina…). pozdrawiam

 3. Margy

  Witam serdecznie
  Przypadkiem trafiłam na pani blog i juz zapisalam w ulubionych 🙂 Bardzo dużo przydatnych, rzetelnych informacji. Mam do pani ogromną prosbę o podpowiedzenie czegokolwiek, jeśli chodzi o moją tarczycę. Niestety nie wiem jak się teraz ma, czy dobrze czy nie, oraz jakie zmiany zaszly prze 6 miesiecy brania euthyroxu. Ok 10 miesiecy temu dowiedziałam się że mam problemy z tarczycą, aczkolwiek nie wiem dokladnie co mi jest. Moj lekarz rodzinny twierdzi iż to hashimoto, natomiast endokrynolog twierdzi, że to jeszcze nie hashimoto.
  Wyniki z czerwca 2014: A-TG 224,40 < 18,0
  A-TPO < 0,80 0,00-34,00
  TSH- 6,17 0,300-4,000
  FT4 1,6 0,93-1,70
  FT3 3,9 2,00-4,40
  USG:Tarczyca o dwupłatowej budowie, gruboziarnistej echostrukturze bez ewidentnych zmian ogniskowych. obj. 9,3ml.

  Od wrzesnia 2014 biorę Euthyrox 25, zaczynałam od 0,5 tabletki, później endokrynolog zwiększyła mi na 1 w tej chwili biorę 1,5 tabletki. Co ciekawe mam nietolerancje laktozy, bo kilku łyżkach mleka mam bóle brzucha, wzdęcia, przy większej ilości biegunkę, natomiast po tych tabletkach z zawartością laktozy zupełnie nic mi nie jest. Być może tej laktozy jest tam bardzo niewiele?

  Wyniki z przed tygodnia ( po 6 miesięc brania euthyroxu) Jestem w tej chwili w 20 tygodniu ciąży.
  TSH 1,123
  FT4 1,05
  FT3 2,31

 4. Magdalena Jagiełło

  Witam, gratulacje z powodu ciąży 🙂 Przeciwciała są podwyższone, co sugeruje jednak chorobę Hashimoto, pomimo,iż w usg jeszcze nie ma odchyleń… Z uwagi na ciążę, wyrównanie musi być idealne, czyli TSH poniżej 2,5 a lepiej poniżej 2, czyli- tak, jak jest. Czy przyjmuje Pani witaminę D3, kwasy omega 3 i jod? Polecam starsze posty o tarczycy i suplementach w ciąży 😉 W razie objawów nietolerancji zawsze można zmienić lek, ale jak jest OK, nie ma konieczności. Pozdrawiam

 5. Margy

  Dziekuje bardzo za odpowiedz. Starsze posty oczywiscie przeczytane 🙂 Biore D3 oraz omega 3 jodu natomiast nie. Odkad biore troche wieksza dawke bo 1,5 tabletki mam bole brzucha i biegunki :- Mysli pani, ze moze to byc spowodowane wlasnie zwiekszeniem dawki? Wczoraj bylam uginekologa i z dzidziusiem wszystko ok. Zauwazylam rowniez opuchniete powieki rano,nerwowosc i kolatanieserca. Diety nie zmienialam, stresu nie przezywam. Nie wiem sama czy wiazac te objawy ze zwiekszeniem tej tabletki z 1 na 1,5?

 6. Magdalena Jagiełło

  Zwiększenie dawki tyroksyny nie powinno tu być przyczyną. Nerwowość i kołatanie serca- nie można wykluczyć, ale rozumiem, że TSH było zbyt wysokie, to trzeba było zwiększyć. Mogą być też inne przyczyny- musi Panią ktoś zbadać, zlecić badania (w tym m.in.morfologię, elektrolity, cukier…, EKG…) bo trudno ocenić "na oko" a bagatelizwoać też nie można. pozdrawiam

 7. Anonimowy

  Oj.. U mnie przy euthyroxie waga bardzo skacze. W jednym tygodniu +3 w następnym -1, +4 i np -1, 5kg. Frustrując, szczególnie gdy naprawdę się staram
  ..a po około dwóch latach od brania leku okazuje się, że wyniki nagle drastycznie sie pogorszyły i należy dawkę podnieść.

 8. Anonimowy

  witam serdecznie:-)mam pytanie i prosbe,od 4 miesiecy biore lek euthyrox n50 ale nie widze zbytniej poprawy,od kiedy biore mam dodatkowo napady goraca i potliwosci,moje wyniki przed braniem leku to:tsh-3,67(0,46-3,25) Ft3-3,91(2,66-4,33),ft4-1,35(1,04-1,65) a-tpo<0,8(0-8) anty-tg<6,4(0-18) moje aktualne wyniki:tsh2,28 a-tpo<0,8,dodam ze pozostale badania krwi jak morfologia itp mam w normie,czy mozliwe ze powinienem zmienic lek np na letrox,prosze o pomoc,z gory dziekuje i pozdrawiam serdecznie.

 9. Witam, zawsze można spróbować, sam Pan zobaczy czy jest lepiej na innym preparacie. Zmienia się 1:1 czyli jak 50ug Euthyroxu to Letroxu też 50ug i nie jest to niebezpieczne, więc czemu nie?. Czy było potwierdzone Hashimoto? Może jest jeszcze inna przyczyna złego samopoczucia? Jeśli tak, zmiana leku nie pomoże..

 10. Anonimowy

  Witam. Od trzech tygodni przyjmuję Euthyrox, na początku 50, od tygodnia 25 z powodu złego samopoczucia po 50. Od pierwszego dnia leczenia włosy wypadają mi garściami. Wcześniej nie wypadały w ogóle, nie miałam także objawów niedoczynności. Bardzo dbam o włosy i zdrowo się odżywiam. Jak Pani uważa, czy to wina leku bądź jakiegoś jego składniku, którego organizm nie toleruje czy efekt wyrównywania się hormonów?

 11. Witam, włosy mogą wypadać jeszcze z powodów, które istniały wcześniej, bo reagują dość wolno na to co się z nami dzieje, ale jeśli podejrzewa Pani ten preparat, można go zmienić. Trudno tak powiedzieć "na oko", bo to może niedobór żelaza jest przyczyną? Albo jeszcze inne czynniki. Pozdrawiam

 12. Anonimowy

  Dziękuję bardzo za odpowiedź. Sprawdzę jak u mnie z żelazem. Pozdrawiam!

 13. Anonimowy

  Witam serdecznie. Leczę się na niedoczynnosc tarczycy i hashimoto od 4 lat. Przed rozpoczęciem leczenia urodziłam zdrowego syna. W czasie leczenia dwa razy byłam w ciąży. Druga ciaza, pierwsza podczas leczenia, zakończyła się sukcesem, choć córcia ma zrosniete paluszki u stopki oraz zdwojenie układu kielichowo-moczowodowego w nerce prawej. Powiedziano mi, że wada jest wrodzona i nastąpiły błędne podziały mejotyczne w pierwszych dniach trwania ciąży. W trzecia ciaze (druga podczas leczenia), zaszłam w kwietniu 2015. Niestety, po 16tc straciliśmy naszego Synka. Również usłyszałam, że Dzieciatko było chore, że nastąpiły błędne podziały mejotyczne skutkujace uogolnionym obrzekiem plodu, wodniaki karku i NT równym 10. Ponadto Synek miał wadę serduszka (całkowita przegroda przedsionkowo-komorowa CAVC). W trakcie trwania dwóch ostatnich ciaz byłam pod stałą opieką endokrynologiczna. W ciazy 3ciej tsh było podwyższone do 3.74 w drugim trymestrze i stad podwyższona dawka letrox z 50 na 50 (5 razy / tyg) i 75 (2 razy / tyg). Zastanawiam się, czy moja choroba tarczycy mogła mieć jakiś wpływ na utratę naszego Dzieciatka. Bardzo proszę o odpowiedź.

 14. Magdalena Jagiełło

  Witam, z tego, co Pani pisze, wydaje się, że chyba choroba nie miała tu wpływu (zresztą ważne jest, że na samym początku ciąży- I trymestr, jak rozumiem, było wszystko OK z hormonami). Być może warto zgłosić się do poradni genetycznej w celu diagnostyki (jeśli planuje Pani jeszcze dzieci). Co do ryzyka chorób u dziecka- wiąże się ono również z wiekiem matki, nie wiem ile Pani ma lat, ale jak rozumiem, minęło kilka od pierwszego porodu, to też może mieć znaczenie. Bardzo współczuję straty i pozdrawiam.

 15. Anonimowy

  Ja wybieram T3 sproszkowany hormon tarczycy sprowadzany z Chin. Polecam szczególnie osobom, które mają TSH niższe niż 2,5, ale hormony tarczycy poniżej dolnej granicy. W tym przypadku sztuczne hormony nic nie dają, trzeba brać coraz wyższe dawki. A tak naprawdę najważniejsza jest odpowiednia do tego schorzenia dieta i sport. Ja jestem takim przypadkiem, eksperymentuję ze świńską tarczycą bo moje TSH od lat waha się w przedziale 1,2 – 1,8, a wolne hormony oscylują w granicy dolnej normy. Tarczyca podjeła pracę i wartości FT3 i FT4 podskoczyły o kilka procent. Nie wiem jak to dalej będzie, bo jestem w ciąży i nie mam pojecia jak to dawkować.

 16. Anonimowy

  Dziękuję za odpowiedź. Mam 31 lat, mąż 30. Badania kariotypu z krwi obwodowej u obojga z nas wyszły prawidłowo. Wizyte u genetyka mamy dopiero w maju 2016. Chcielibyśmy spróbować i postarać się o jeszcze jedno dzieciatko, ale nie ukrywam, że obawy są ogromne. Pozdrawiam.

 17. Anonimowy

  Witam!
  Przypadkiem trafiłam na Pani blog.Poszukuję dodatkowych informacji n/t tarczycy.Otóż w 2003 roku przeszłam operację tarczycy z powodu guzków.Nie były złośliwe ,ale rosły!Usunięto mi tylko 2 płaty i węzły środkowe.Oczywiście zaraz lekarz zaczął mi zapodawać hormony i wapno.I to wszystko.Nawet zbytnio o tzw. diecie nie usłyszałam , musiałam wszystkiego sama "docieka,,,c".Teraz mam 59 lat, mieszkam w Irlandii od 6 lat."tarczycę" prowadzi mi lekarz rodzinny.Tzn. pobiera krew i wypisuje ELTROXIN dawka / wcześniej była 150. Pomimi,że "ruszam " się, gimnastyka, bieżnia/rano/ przed śniadaniem i jeszcze doszło hula hop z wypustkami, to waga z 86 spadła od kwietnia tylko 2.5 kg. Acha! w 2014 założono mi spiralę Mirene w klinice, bo wczesniej pojawił się mięśniak i z jego powodu miałam lejące miesiączki/do tej pory mam co mc okres!/Zbadano mi wnetrze macicy i pobrano wycinek.Wsio z miesniakiem jest okaj!Miesiaczki wyrównały się i przestałam "mieć" anemię.Wczesniej poziom hemglobiny:8.5 – 9.5.Horror!W lipcu lekarz zrobił mi szeroką morfologie i heoglobina:13. 7!.Próby wątrobowe w porzadku,ale holesterol to poziom:7,2! I od 6 lat nie spożywam żadnej wieprzowiny, zadko ser żólty, mało masła.Korzystam z masła migdałowego, indyk, troche kurczaka, łosoś, makrela i dorsz,Nie pije mleka"normalnego" tylko : kozie, migdałowe, ryżowe, ale też niecodziennie.Jaja? Raz w tygodniu jajecznica, jak męzowi smażę na śniadanie to sobie nakładam na 1,5 kromki/tak lubie/.Nie palę, czasami wypiję lamke wina, piwa nie lubię.Kawę to tak 2 filiżanki/ale gptowana z przyprawami/.Sery twarogowe.Nie poza kozim , jogurt grecki.I Hormon zawsze rano, po obudzeniu i przed gimnastyka.Biore okresowo mikroelementy z tzw. organic.Ale czy rzeczywiście nie powinnam zazywac osobno: Selenu, vit. D, K2 ?Bo lekarz zmienił mi dawkę na 125 ml, ponieważ mój całkowity TSH:0.202 mlU/ norma 0.27-4.2/;T4: 26.4/ norma pmol/L 12-22, trójglicerydy 1.83 norma 0.5- 1.7 creatynina :119 norma umol/L 44-80 a zapomniałam dodać ,że wydzielono LDL: 4.6. W połowie grudnia mam zgłosić się na badanie jak tam"pracuje" zmieniona dawka hormonu.Lekarz wypytywał mnie mocno o teh cholesterol, czy ktoś w rodzinie miał z nim problemy.No nie pamietam.Rodzice zmarli na nowotwory/ płuca, watroba/.Przed opracją mój poziom cholest. to :230, i wtedy to było w porządku!Jedno jest pewne, nie chcę brac dodatkowych leków np. statyn itp.A jak się czuję tak ogólnie?Bywa,że w ciągu dnia muszę zdrzemnąć sie.Nie pracuje,ale mam rózne zajecia,Nie siedze w domu.Odczuwam spadek energii, co mnie czasami denerwuje.No bo jestem wyspana, a po sniadaniu tobym jeszcze się zdrzemnęła.Przy myciu troche za dużo włosów mi wychodzi.Na łydkach bardziej sucha skóra i wczesniej bolały mnie mięsnie w czasie snu.Wystepuje tez potliwośc, obrzeków nie mam.Staram się wewnętrznie/medytacja/ nad tym wszystkim panowac, ale chodzi mi o ta suplementacje.Czy można z krwi zbadać poziom : jodu, vit D, bo wapno wczesniej było badane.Sama już nie wiem,Tutaj jest dostęp do "dobrych" suplementów,ale nie chciałabym przeholować!Z góry dziękuję!Ewa

 18. Anonimowy

  Pani Magdo, a czy jest możliwe gorsze wchłanianie jednego leku od drugiego? Z Pani artykułu wynika, że różnice wynikają z masy tabletkowej. Ale moja tarczyca – chyba wbrew logice – opiera się lub wręcz odwrotnie nad wyraz dobrze reaguje na leki. Moje leczenie "startowało" z poziomów TSH 5,48, FT3 2,66 FT4 1,31 mam stwierdzone Hashimoto (leczę się od października 2014). Nie chodzi już tylko o depresyjne samopoczucie czy rosnącą wagę. Straram się o pierwszą ciążę i jestem po jednym nieudanym IVF, więc zależy mi na ustabilizowaniu tarczycy. Czy takie odpowiedzi na dawki są normalne Pani zdaniem?
  Euthyrox 25 TSH 3,75 FT3 3,06 FT4 1,26
  Euthyrox 37.5 TSH 3,36 FT3 3,04 FT4 1,21
  Euthyrox 50 TSH <0,05 FT3,82 FT4 1,83
  Euthyrox 37,5 / 50 TSH 5,51 FT 3,11 FT4 1,03
  Letrox 62,5 TSH 4,14 FT3 3,11
  Trochę mnie to podłamuje bo nie dość, że bardzo słabo – jak na mój wiek i wszelkie badania – zareagowałam na stymulację do IVF to jeszcze tarczyca opiera się jak może.
  Pozdrawiam i dziękuję, że prowadzi Pani tego bloga bo z tym tarczycowym bałaganem czasami jest ciężko wytrzymać.
  Monika

 19. Anonimowy

  Witam serdecznie Pani Magdo, nazywam się Patryk i mam pewien problem. Mam cichą nadzieję, że Pani mi pomoże. Lekarz zdiagnozował u mnie niedoczynność tarczycy przechodzącą w nadczynność (jak to porównał – jak sinusoida). Bez badań tarczycy zalecił mi Novothyral 75. Najpierw brałem 1/4 tabletki rano na czczo, potem 1/2 tabletki a potem zalecił mi 1 tabletkę rano na czczo. Ostatnio zrobiłem badania krwi : moje TSH wynosi 0,075 a więc poniżej normy. Żelazo też mam nie za wielkie: 11,8. Ostatnio nie czuję się zbyt dobrze. Mam problem z wstawaniem z łóżka, wieczne zmęczenie, poranne mdłości i bóle kości. Co oznacza tak niski poziom tyroksyny ? Czy powinienem dalej brać Novothyral ? Będę bardzo wdzięczny za poradę.
  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam 🙂

 20. Magdalena Jagiełło

  WItam, nie rozumiem za bardzo jak bez badań postawić powyższe rozpoznanie, generalnie- teraz wydaje się, że dawka leku jest zbyt duża, nie umiem powiedzieć, czy jest on potrzebny, czy nie, ale z pewnością nie w takiej dawce, proponuję dorobić FT3 i FT4, powtórzyć TSH, morfologię (chyba będzie potrzebna suplementacja żelazem), ewentualnie może również kortyzole- bo objawy o których Pan pisze są niepokojące i być może na problemy tarczycowe nakłada się jeszcze inna choroba. pozdrawiam

 21. Lakima2

  Witam. Co Pani mysli o t3 w ciazy? Planuje zajscie w ciaze jednak lekarze w kraju ktorym jestem odstawiaja. Bez t3 nie funkcjonuje wlasciwie. Mam ponizej normy. Czuje sie jak wrak czlowieka a temp spada do 34,5. Czy ten lek jest szkodliwy? Jestem zaskoczona poniewaz kuzynka zeby utrzytmac ciaze miala wprowadzony novothyral.poniewaz wczesniej tracila ciaze. Dziecko urodzilo sie zdrowe. Czy to nie dziala tak ze brak t3 moze wlasnie powodowac problem?
  Pozdrawiam ?

 22. Magdalena Jagiełło

  Witam, z tego co mi wiadomo, Novothyral nie ma rejestracji w ciąży i stad te zmiany leków, bo lekarze muszą działać zgodnie z wiedzą i standardami. pozdrawiam

 23. Grazka Dzi

  Witam. Mam pytanie.
  Mialam rozne dziwne objawy. Miedzy innymi bole serca. Dostalam euthyrox n25 codziennie po 1 tab. Bylo lepiej aczkolwiek serduszko bolalo szczególnie przed okresem. Pozniej dostalam letrox 50 i bralam raz polowe a na drugi dzien calosc i wiekszosc objawow minela. Moja doktor zauwazyla poprawe i zas mi zmienila na euthyrox tym razem 25/50 i zas mam bole serca. Czy to moze byc od euthyroxa?

  Pierwsze leczenie : euthyrox n25. Osteogenon. Spironol. Alfadiol. Divigel. Luteina

  Pozniej zamiast euthyroxa dostalam letrox i bylo lepiej.

  Teraz mam: euthyrox 25/50. Witamina D (vigantolleten), verospinol. Divigel. Provera i zas mam bole serca.. prosze o porade co tam sie dzieje. Mam wrażenie ze to zmiana letroxu na euthyrox? Pozdrawiam i gratuluje swietnego bloga.

 24. Magdalena Jagiełło

  Witam, dziękuję bardzo za miłe słowa 🙂 W praktyce zauważyłam, że część osób lepiej szuje się na Letroxie, więc jeśli ma Pani takie obserwacje, najprościej byłoby wrócić do leku. pozdrawiam

 25. Anonimowy

  Pani Magdo bardzo prosze Pania o pomoc bo to co przezywam to horror jakis.Mam stwierdzone hashimoto wysokie anty tpo no i ostatnio tsh powyzej normy za kazdym razem inne raz 7 raz 4 raz 5.Ale juz zawsze powyzej.Hashimoto mam zdiagnozowane 7 lat temu i od tych 7 lat probuje wlaczyc tyroksyne probujac i letrox i eutjyrox.otóz kiedy wlaczam lek w pierwszych juz dniasch brania od pierwszej tabletki zaczynaja mi wypadac wlosy, mam krecone wlosy ktore od pierwszych tabletek robia sie prostsze i dziwne w strukturze.Oprocz tego normalnie od tej niedoczynnosvi puchne ale kiedy wlaczam tyroksyne puchne jeszvze bardziej.normalnie pomimo niedoczynnosvi na szczescie nie tyje na razie a jak ja wlaczam od razu waga idzie w gore.wiem ze brzmi to niedorxecznie ale dlavzego tak sie u mnie dzieje.jedynym objawem ktory znika jest jasniejszy umysl tali bez czepca na glowie jak ja to mowie i jext mi cieplej bo normalnie zimno mi strasznie.Pano Magdo co moge zrobic by tak sie nie dzialo.czy to tak na poczatku leczenia jest?Bardzo prosze o pomoc.czy po 3 tabletkach juz sie moze task dziac?

 26. Magdalena Jagiełło

  Witam, być może współistnieją jeszcze jakieś inne niedobory? Być może trzeba je pouzupełniać, a może spróbować z Novothyralem? Trudno tak na 100% coś powiedzieć "na oko"… pozdrawiam

 27. Anonimowy

  Pani Magdo a co Pani sądzi na temat leczenia niedoczynności+Hashimoto naturalną tarczycą (NDT)? Pytam ponieważ wspomina Pani o Novothyralu, ale o NDT już nie. Sporo osób chwali sobie przejście z Euthyroxu/Letroxu właśnie na NDT. Będę wdzięczna za Pani opinię.

 28. Magdalena Jagiełło

  Witam, nie wspominam, bo te preparaty nie są w Polsce dopuszczone. Poza tym, NDT to nie jest sama tyroksyna, tylko mieszanka, więc trudno by to było porównywać w sensie dosłownym. Producent zarzeka się, że skład NDT jest niezmienny, lecz pewności jednak nie ma. Tym bardziej, że zdarzały mi się przypadki pacjentów z rozregulowanymi hormonami tylko po samej zmianie masy tabletkowej preparatu tyroksyny (a substancja czynna była w tym samym składzie), co dopiero, jeśli zmieniałby się też skład hormonów. Każdy pacjent jest inny, więc nie zarzekam się, że nie wolno NDT 😉

 29. Anonimowy

  Witam,jestem po operacji usunięcia tarczycy z powodu raka brodawkowatego.Od 5 lat przyjmuję Eutyrox w dawce 5 razy 125 i 2 razy 100 (zalecane tsh między 0.1 a 0.4).Od czasu do czasu pojawiają się takie dolegliwości jak bóle w klatce piersiowej,niepokój i lęk(każdy osobno,bo nie ma to nic wspólnego z sercem).Przed usunięciem tarczycy nigdy mi się nic takiego nie działo.Czy może to być "sprawka"Eutyroxu? ( w ulotce Letroxu nie znalazłam słowa o niepokoju)czy też samej nadczynności, w której mam być stale utrzymywana?Czy zmiana na Letrox może zmienić coś na lepsze?

 30. Magdalena Jagiełło

  Witam, nie można wykluczyć, że ta farmakologiczna nadczynność tak działa ale jeśli są wątpliwości, można przecież zmienić preparat, wszystko będzie jasne 🙂 Proszę też spytać swojego onkologa, czy po 5 latach możliwa jest u Pani już niewielka redukcja dawki (wyższe tsh). Pozdrawiam

 31. Ivka

  Witam moja prolaktyna wynik 1003 dosralam od pani doktor letrox i bromergon na mlekotok bo podejrzewa gruczolaka dostałam przekaz do szpitala ale czekać na przyjecie jest ok 1 rok czy mam się stresowac tym faktem ze bez kompleksowych badań nic się nie pogorszy trochę się boję…

 32. Anonimowy

  Bardzo dziękuję – w jednym miejscu znalazłam mnóstwo rzetelnych informacji, których spodziewałam się szukać w stu różnych miejscach. A wszystko napisane ładnym językiem 🙂 Warto było zajrzeć :-)))

 33. Witam, zarówno gruczolaka produkującego prolaktynę jak i hiperprolaktynemię czynnościową skutecznie leczy się bromergonem, więc proszę się nie stresować, bo już leczenie Pani dostała. Niemniej jednak rok to faktycznie długo, może proszę poszukać terminu w innych miejscach. Co do letroxu, to się nie wypowiem, bo nie wiem jakie były wskazania. Pozdrawiam.

 34. Anonimowy

  Pani Doktor tak sobie sama to układam i nie wiem ale mam wrażenie, ze leki na tarczycę wywołuja u mnie łojotok i dlatego to wypadanie włosów podczas jego stosowania.Czy zauważyła Pani u pacjentów, zeby tyroksyna powodowała lojotok skóry??Pozdrawiam ślicznie i bardzo dziękuję

 35. Michał Kurier

  Witam, mam uprzejme pytanie, czy ktorys z tych lekow ma lepsza wchlanialnosc? Uslyszalam ostatnio opinie, ze eltroxin jest lepiej wchlaniany niz euthyrox.
  I czy zeby okeslic niedoczynnosc tarczycy wystarczy jeden wynik tzn T4 ? czy powinno sie zrobic TSH ? Dziekuje i pozdrawiam

 36. Witam , najlepiej wykonać wszystkie trzy- FT3,FT4 i TSH. Teoretycznie wchłanialność powinien mieć podobną do euthyroxu, ale jednak inna firma, trochę inna produkcja itd, to zawsze może powodować niewielkie różnice. Ja nie zauważyłam różnic. pozdrawiam

 37. Anonimowy

  Witam,
  zupełnie przypadkowo "wpadłem" na Pani blog, a po lekturze wypowiedzi z uznaniem i szacunkiem odnoszę się do zawartej w nim treści. Skorzystam więc z okazji i uprzejmości, prosząc Panią o wyjaśnienie kilku kwestii, których po prostu nie rozumiem. Zacznę więc od początku, aby oczyścić przedpole z niektórych wątpliwości. Otóż w 2010 r przeszedłem operację doszczętnego usunięcia tarczycy z powodu, powiedzmy bezwzględnej konieczności. W tej sytuacji musiałem "zaopatrywać" się w tyroksynę tabl., w moim przypadku – Euthyroxem. Początkowo dawkami 100 mcg, stopniowo zwększając ich przyjmowanie do 200/220 przemiennie po to, aby (metodą prób i błędów) uzyskać poziom wartości TSH w przedziale 0,1-0,4. Po kilku miesiącach zmniejszania dawek tyroksyny udało mi się samemu uzyskać poziom TSH 0,2, czyli wręcz idealnie.Zauważyłem jednocześnie, iż w okresie moich prób z dawkowaniem tyroksyny poziom TSH zmieniał się diametralnie, natomiast zarówno FT4, jak i FT3 zawsze pozostawały w granicach wartości ref. I to jest pierwsze moje pytanie:DLACZEGO? Kolejny problem powstał po kilku latach, gdy "odkryłem", że nagle moje TSH jest zbyt niskie, np. 0,07 mimo, że nie zmieniałem ilości przyjmowanej tyroksyny – DLACZEGO? Kolejny problem, który jest konsekwencją poprzedniego. Otóż, aby podwyższyć wartość TSH do właściwego dla mnie poziomu, czyli 01,-0,4, zmniejszyłem udział Euthyroxu do poziomu 175 mcg/dobę, a po 6.tygodniach zrobiłem badania krwi, z których wynika, że moje TSH jest w dalszym ciągu dalekie od oczekiwań – czyli za niskie. I nie byłbym tym zmartwiony, gdybym nie odczuwał dyskomfortu, polegającego na uczuciu chłodu, niskiej temperatury ciała (36'C) i tyciu, która wcześniej, to znaczy przy dawce, która spowodowała właściwy poziom TSH, czyli 4 x 200 i 3 x 175 (TSH – 0,2) oscylowała w granicach 36,6'C.
  Szczerze mówiąc, nic z tego nie rozumiem. A może nie należy przejmować sie wartością TSH lecz wyłącznie kontrolować FT4 iFT3? W końcu poziom TSH jest funkcją chemicznej dawki tyroksyny, a może się mylę? Najbardziej jednak mnie irytuje fakt zwiększającej się masy ciała i efektu "nalanej twarzy". Wcześnniej, czyli przed rokiem, nie miałem tego problemu. Jestem od wielu, wielu lat na diecie wegetariańskiej, Prowadzę aktywny tryb życia, jadam naprawdę niewiele, a zatem nie znajduję uzasadnienia dla mojej fizjologicznej przypadłości. I w związku z tym chciałbym zadać Szanownej Pani kolejne pytanie. Czy, gdybym zaczął przyjmować Cylomel (T3) lub jego odpowiedni niemiecki – Thybon (T3), mój metabolizm udałoby mi się "podkręcić", a w konsekwencji spalić tkankę tłuszczową i uzyskać spadek masy ciała? Nie jestem otyły, ale, w wyniku jakichś zmian hormonalnych – zacząłem po prostu tyć i to jest nie do zniesienia!!!
  Pozdrawiam serdecznie,
  Stanisław

 38. Witam, nie wiem jaka była przyczyna operacji, jeśli to był nowotwór, są inne zalecenia niż w wolu nadczynnym lub chorobie graves'a. TSH podlega zmianom pod wpływem wielu czynników- chorób, masy ciała, diety, stresu… To mogło zaważyć na jego zmianach lub tez to, że było kontrolowane dość często (6 tygodni to raczej mało, mogło jeszcze się nie zmienić po modyfikacji dawki leku..) Cytomel czy Tybon nie są zarejestrowane w Polsce, nie mogę więc pisać jak je stosować. Wiem, że pacjenci robią różne modyfikacje leków, ale sugeruję jednak ścisły kontakt z lekarzem prowadzącym, żeby czegoś niechcący nie "popsuć". pozdrawiam

 39. Michał Kurier

  Dziekuje, a czy T4 to to samo co FT4 ? bo tu jakos sie pogubilam sprawdzajac w necie. Pozdrawiam

 40. Anonimowy

  Witam! Czy mając diagnozę niedoczynność i Hashimoto można przyjmować jod/?? Z góry dziękuję za odpowiedź ��

 41. Anonimowy

  Pani Doktor a czy to możliwe, ze leki na tarczycę nasilają łojotok i stąd to wypadanie włosów po tym leku.Takie mam wrażenie.Dodam, ze badałam tez prolaktynę, która wynosi 27 przy normie do 27.Ale lekarz mówi, ze to wynik niedoczynności.Pytam bo kiedyś jak wypadały mi włosy brałam bromergon i bardzo mi pomógł.Pozdrawiam

 42. Anonimowy

  bardzo dziekuje i pozdrawiam

 43. Anonimowy

  Dzień dobry.
  Przeczytam blog- bardzo pouczający. Szkoda, że tak mało lekarzy prowadzi tematyczne blogi oparte na doświadczeniu gdzie sporo przydatnych informacji.
  Chciałabym skorzystać z Pani wiedzy gdyż mam spory problem z lewotyroksyną. Konkretnie " leczę się" od dwóch lat i konkretnie od dwóch lat jestem na skraju załamania nerwowego i mam wrażenie, że TO wykończy mnie szybciej niż samo hashimoto, które miałam od lat przecież.
  Proszę jedynie o sugestię w którą stronę iść. O podpowiedź.

  1. Od dziecka leczyłam się na niedoczynność tarczycy. ( Podobno niejodowana sól) Miałam po leczeniu brać jod – nie robiłam tego.
  2. W szkole średniej miałam wole, objawy nadczynności i niedoczynności. Lekarz rodzinny mimo zbyt szybkiego bicia serca nie widział problemu.
  W wieku 25 lat zrobiłam przypadkowo badania tarczycy. Wyniki wyglądały tak:
  TSH: 7,56 (0,27- 4,20) FT3 7,14 ( 3,95- 6,80) Ft4 18,54 ( 12,0- 22,0)
  Wtedy miałam tylko objawy niedoczynności: wypadające włosy, blada jak ściana twarz, zimno nawet w upał, mgła mózgowa, spałam dużo ale nie czułam sie jak zombie, nie czołgałam się po ziemi ze zmęczenia. Miałam incydenty może ze dwa gdzie mnie rozkładało ale mijało. W porównaniu z TERAZ to wtedy czułam się wręcz rewelacyjnie.

  2014 rok KWIECIEŃ
  Wzięłam letrox 25. Po tygodniu pryszcz na pryszczu a później czerwona piekąca twarz. Koszmar i ból niesamowity. Nie wiem co było przyczyną. Może to przypadek. Tak czy inaczej po miesiącu odstawiłam letrox.
  Odżyłam i psychicznie i fizycznie.Gdy już uporałam sie z twarzą ( dostałam też sterydy na twarz co zaogniło problem) poczułam sie świetnie.
  2014 rok SIERPIEŃ
  Badania po 3,5 miesiąca ( BEZ tyroksyny) : TSH: 3,25 Wolne hormony na równiutkich poziomach w środku normy.
  Zrobiłam też wtedy anty TPO – 180. ( poza normę ale bez tragedii) USG tarczycy: Tarczyca mała i jeden guzek.
  2014 rok PAŹDZIERNIK:
  Z drżącym sercem weszłam na 25 EUTHYROXU: Lekkie zaczerwienie twarzy po miesiącu a potem coraz gorsze + pieczenie. Nikt mi nie chciał pomóc wiec zrobiłam duży błąd skacząc z dawkami ( wtedy po raz pierwszy miałam małe incydenty z bólem oka krótkotrwałe)
  2015 rok MARZEC
  Ewidentnie po eksperymencie z dawką zaczęło mnie boleć oko. Bolało 5 miesięcy minuta po minucie – żadne nawet leki przeciwbólowe nie pomagały. Przeszłam przez wielu lekarzy i nic. Tsh było cały czas około 2. Wolne hormony miały duży rozrzut na rzecz tego łykanego. I tyle.
  Znów zostałam zostawiona sama sobie wiec zwiększałam dawkę aż wpadłam w nadczynność polekową. Raczej byłam za to sama odpowiedzialna.
  Objawy oczne ustąpiły po zejściu do 25 E jak wyżej po 5 miesiącach.

 44. Anonimowy

  tsh 2,7 prolaktyna 29 czy mam szanse na ciaze obecnie lek eutyrox 50

 45. Anonimowy

  Co myśli Pani o preparatach ze świńskiej tarczycy? Wiem, że nie ma ich na liście leków, ale w przypadku słabej konwersji są istotną alternatywą. Proszę o odpowiedź.

 46. Witam, proponowałabym jednak zalezienie sobie zaufanego specjalisty "na miejscu" natomiast poziomy jodu czy D3 oczywiście można zbadać . pozdrawiam

 47. Anonimowy

  Ciąg dalszy postu z 16 kwietnia 2016 15:48
  2015 GRUDZIEŃ:
  TSH skoczyło do 8.
  Poszukałam w pamięci i : odstawiłam wtedy sól całkowicie na 4 miesiące, miałam różne zmiany w pracy co sprawiało, ze lek brałam o różnych porach. Pracowałam w dużym zimnie + brałam sporo leków gdyż zerwałam mięsień.
  Lekarz widząc wynik kazał wejść na 37,5.
  2016 STYCZEŃ:
  Z drżącym sercem weszłam na 37,5- zaciskałam zęby gdy moja twarz czerwieniała jak burak szczegolnie tuż po łyknięciu tabletki. Pojawiła sie krew z nosa ( częste odkąd jestem na tyroksynie)
  Miałam też jednodniowy incydent z okiem tak dobrze znany.
  2016 LUTY
  Wróciłam do Polski i po 3 tygodniach nagle : ból serca, kołatanie, nerwowość, bezsenność, dwie miesiączki znów ból oka +skroni, szyi, tyłu głowy: zawroty głowy przy gwałtownym wstawaniu, zaczerwnienie twarzy oczywiście zniknęło.
  Dodam, że łykałam tuż przed objawami magnez, zrezygnowałam z białego pieczywa i unikałam glutenu, jadłam więcej owoców i warzyw.
  Przeczekałam 2 tygodnie po pojawieniu sie objawów- nic się nie zmieniło wiec zrobiłam badania. TSH: 5,27 ( 0,27 – 4,20) Ft3 5,36 ( 4,00 -6,80) ft4 18,21 ( 12,80 -20,40) Niby norma w wolnych hormonach ale znów zbyt duża dysproporcja w hormonach. Co ciekawe znów przy takiej kombinacji całkowicie znika zaczerwienienie z twarzy. Czekam kolejne 3 tygodnie nie zmieniając nic i NIC.
  2016 MARZEC:
  W końcu nie wytrzymuje psychicznie i schodzę na 25. Jest lepiej, nasilenie objawów się osłabiło ale nadal jest tzn oko boli – może dlatego, że biorę dokładnie co do minuty tabletkę i robię godzinną przerwę PO? Gdy mam choćby mały rozrzut czasowy w braniu tabletki do oka dołącza straszny ból głowy.

  2016 KWIECIEŃ
  Na kolejne badania muszę czekać bo za wcześnie. Jem normalnie.

  Nie mam pojęcia od czego zacząć, co sprawdzić. Dobija mnie konieczność obijania się o drzwi kolejnych lekarzy. Tym razem robiłam wszystko jak należy nie rozumiem czemu wiec to się stało. Z okiem niby wszystko było ok wiec nie wiem czy jest sens znów obijać się o okulistów. Wydaje mi sie, że problem jest w tarczycy…
  Oczywiście biorę pod uwagę guza mózgu, gruczolaki, czy nawet pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego ale..czuję że to tarczyca.

  Zrobiłam ferrytynę 35 ( 13,00 -150) prolaktynę 20,35 (4,8 -23,3)
  Nie mam pojęcia co jeszcze sprawdzić.
  Myślałam o kortyzolu? Wizytę u endokrynolga mam w czerwcu – boję sie że znów mnie zignoruje więc chciałabym na własną rękę zrobić co się da aby dać lekarzowi i nie tracić czasu zanim pójdę na tomograf czy rezonans.
  Krzywa cukrowa? witamina D? B12? Tężyczka? Brak jodu? Za dużo jodu?
  Sprawdziłam skład preparatów. W letroxie jedyną substancją która mogłaby mnie uczulić ewentualnie byłby wapnia wodorofosforan dwuwodny ale nie wiem czy to prawdopodobne? Euthyrox ma jak wiadomo laktozę. Nie wiem czy mi sie wydaje czy gdy biorę coś jeszcze z laktozą ( cirrus, ketonal duo) objawy się nasilają.
  Wydaje mi sie, ze są ewidentnie związane z tyroksyną.
  Proszę o jakiekolwiek sugestie jak Pani przebrnie przez długi post za co z góry przepraszam.
  Bardzo mi zależy na rozwiązaniu tej zagadki, bo coś musi byc na rzeczy.

 48. ANIA

  Ja od 14 r.ż lecze sie z powodu niedoczynnosci. Na poczatku bralam letrox, potem nie wiadomo czemu Euthyrox. Od kilku miesiecy mam znowu problemy. W pol roku przytylam 13kg mimo diety i cwiczen. Nie mam zmian w tarczycy, wyniki antycial sa w porzadku. A tsh ciagle 4-5.. mimo zwiekszania dawek stoi. Lekarz zmienil mi lek na letrox,chociaz jak czytam to nie ma znaczenia? Co moze sie dzac, ze tarczyca nie reaguje na leczenie?

 49. Anonimowy

  Witam,
  Jakie jest Pani zdanie na temat suplementacji selenem w niedoczynności tarczycy typu Hashimoto?
  Czy rzeczywiście wpływa on na aktywność dejonynaz i większą efektywność tkankowej konwersji T4 do T3?

  I drugie pytanie: jak wygląda sytuacja z jodem przy Hashimoto? Czy suplementacja jodu nie zwiększy aktywności peroksydazy tarczycowej i nie wzmocni odpowiedzi immunologicznej przeciwciał antyTPO?

  Pozdrawiam

 50. Anonimowy

  Witam, proszę o pomoc. Wykryto u mnie niedoczynność tarczycy miesiąc temu, od tamtej pory biorę euthyroks 50 (wszystkie wyniki były grubo poza normą, TSH 17) i od tamtej pory zaczęły mi tragicznie wypadać włosy, całymi partiami. Byłam u endo ale Pani powiedziała, że brać póki się nie wyrówna więc brałam dalej, jednak w momencie kiedy brakuje mi włosów na głowie żeby pokryć skórę głowy postanowiłam odstawić, czy dobrze? Bo ja zaraz włosów nie będę miała.

 51. WItam, nie mogę z całą pewnością doradzić odstawić czy nie, może zmienić sposob leczenia? Proszę poradzić się jednak na żywo" endokrynologa. pozdrawiam

 52. Anonimowy

  Witam,
  Chciałabym dowiedzieć się, jakie Pani zdaniem, są wskazania do leczenia Novothyralem w Hashimoto?
  Czy zle samopoczucie i objawy niedoczynnosci przy prawidłowym TSH i fT4 oraz dość niskim fT3 przemawia za włączeniem tego leku zamiast Letroxu?

 53. WItam, proszę to przedyskutować ze swoim endokrynologiem, być może faktycznie warto spróbować zmienić preparat. pozdrawiam

 54. Anonimowy

  Witam,
  bardzo się cieszę, że trafiłam na Pani bloga:) Bardzo proszę o opinię: jestem po operacji tarczycy całkowite usunięcie- wole guzowate. Przyjmuje letrox 100*4+125*3. Staramy się z mężem o dziecko niestety bez skutku… Hormony mam wyregulowane, jednak podczas przyjmowania innych leków na stymulację owulacji tj. clo i zastrzyk ovitrelle hormony drastycznie wzrastają. Czy zna Pani takie przypadki lub czy Pani wiadomo, czy przy przyjmowaniu leków na tarczycę i innych leków hormonalnych jest możliwe zajście w ciąże? Czy może zmiana letroxu np. na eutyrox spowoduje, że wyniki będą w normie przy przyjmowaniu innych leków? Czy zna Pani osoby, które urodziły zdrowe dzieci bez tarczycy? Bardzo proszę o pomoc Pozdrawiam

 55. Witam, tsh mogło wzrosnąć z powodu przyrostu masy ciała, albo progresji choroby. może warto poszukać dodatkowych przyczyn tycia? pozdrawiam

 56. WItam, wiele leków wpływa na zmianę hormonów tarczycy, szczególnie tsh; tak , znam pacjentki po operacjach tarczycy, które urodziły zdrowe dzieci 🙂 pozdrawiam

 57. Anonimowy

  witam jestem pierwszy raz na tym blogu mam nadzieje ze zasiegne informacje. od sierpnia zaczełam brac euthyrox 25 i przybrałam na wadze ok 4 kg pozniej ze wzgeldu na niezbyt zadawalajace wyniki badan dostałam euthyrox n 50 po ktorym przytyłam ok 5 kg.Dieta taka sama lub bardziej drastyczna niz poprzednia, leczyłam sie u Pani dr endokrynolog-ginekolog, poszłam do dr specjalisty tylko w dziedzienie endokrynologii ktory przepisała mi novothyral…po 2,5 tygodnia nie schudłam nic. zaczynam sie martwic, moze powinnam poczekac na poprwe jeszcze jakis czaS? prosze o porade?

 58. Anonimowy

  Witam serdecznie ! Pani Magdaleno, potrzebuję pilnej porady endokrynologicznej. Mam 26 lat i nigdy nie miałam problemów z tarczycą. Profilaktycznie raz w roku robię badania krwi + sprawdzam poziom TSH. Cała morfologia wyszła bardzo dobrze, wręcz książkowo, natomiast niespodziewanie wyszedł mi bardzo wysoki poziom TSH – dokładnie 57,09… Lekarka skierowała mnie na powtórne badanie TSH, które wyszło jeszcze wyższe – na poziomie 69,06. Zupełnie nie rozumiem, dlaczego, co może być powodem? Lekarka dała mi skierowanie na badanie USG tarczycy, na które jestem już zapisana 30 maja + skierowanie do poradni endokrynologicznej, gdzie najbliższe wolne terminy są dopiero pod koniec czerwca. Mimo tego, iż żadnych innych badań w kierunku tarczycy nie miałam jeszcze robionych to lekarka internista wpisała mi już receptę na lek Euthyrox 50 i kazała brać 1 tabletkę rano na czczo na pół godziny przed posiłkiem + poleciła mi zażywać dodatkowo selen. Moje pytanie brzmi: Czy aby na pewno bez dodatkowych badań powinnam już rozpocząć zażywanie lęku Euthyrox, czy lepiej zaczekać na postawienie szczegółowej diagnozy po wykonaniu szczegółowych badań? Przeczytałam na internecie, że dopóki nie ustali się dokładnej przyczyny tak wysokiego poziomu TSH nie powinno się zażywać żadnych leków hormonalnych, bo później nie będzie można ich już odstawić, jeśli przyczyną okaże się być inna i narobię sobie tym tylko większej szkody? A z drugiej strony w ciągu kilku dni TSH wzrosło o kolejne 12 jednostek, więc kompletnie nie wiem już co robić, czy zaufać interniście i brać lek już teraz? Z góry bardzo dziękuję za Pani opinię i pozdrawiam ! Magda z Chorzowa

 59. WItam, dziękuję za miłe słowa. Skoro są przeciwciała, sugeruje to Hashimoto; laktozy jest niewiele, bo i sama tabletka nie a duża 😉 pozdrawiam

 60. WItam, to dosyć krótki czas, ale należy również pamiętać, że same hormony tarczycy to nie lek odchudzający, być może trzeba rozszerzyć diagnostykę, zmienić dietę itd..

 61. WItam, nie mogę się w stu procentach wypowiedzieć, że internista zrobił dobrze, czy źle, ale podejrzewam, że miał podstawy (zgłaszane objawy) by tak zadecydować. pozdrawiam

 62. Anonimowy

  Witam
  W październiku wykryto u mnie hashimoto i niedoczynność tarczycy. Przepisano mi euthyrox 50 i od tego czasu strasznie szybko przybrałam na wadze. Zawsze byłam szczupła osobą, więc jestem w lekkim szoku. Zaczęła mi się zbierać woda w organizmie. Zauważyłam to m.in przez to ze nogi, oraz twarz zaczęły puchnąć, oraz pojawił się cellulit. Nie wiem czy jest to spowodowane tym ze nie toleruje laktozy, a biorę jednocześnie euthyrox? Czy jest między tym jakis związek ?
  Dziękuje z gory za odpowiedz.

 63. Magdalena Jagiełło

  WItam, sama niedoczynność może powodować takie objawy, natomiast jeśli choroba jest dobrze "wyrównana" zawsze można zmienić preparat, na taki bez laktozy 😉 pozdrawiam

 64. Joanna Nowacka

  Dzień dobry Doktor Magdaleno 🙂 od dwóch miesięcy mam problem ze stawami: ciagle puchnie mi kostka i okolice achillesa – właściwie od dwóch miesięcy nie chodzę: nie pomogły ani leki przecizwapalne, ani 4 już zużyte tubki voltarenu ani dwa tygodnie fizykoterapii… zaczęłam to łączyć z przyjmowaniem euthyroxu… bo problem z nogą pojawił się kilka dni po tym jak zaczęłam przyjmować euthyrox 25. Zrobiło się już lekko lepiej ( byłam w stanie stawać na stopie) zwiększono mi dawkę na euthyrox 37,5 ( pół tabletki 75)… i znowu gorzej. Odstawiłam na dwa dni zrobiło się lepiej, poszłam do lekarza, zmieniono mi na letrox. Po kilku dniach znowu cała noga zapuchnięta, boli że nie mogę chodzić. Do tego lekki ból w drugiej stopie i nadgarstku… TSH początkowo było 2,9, po miesiącu 2,071 i zwiększona dawka leku. Nie wiem czy zmieniać na jeszcze inny, czy to kwestia leku czy w ogóle jakiś inny powód. Nie wiem czy znowu iść z tym do endokrynologa czy ortopedy… Jutro mam ortopedę ale boję się, bo powiedział że jak nie przejdzie to będą sterydy. Czy możliwe że te bóle i obrzęki stopy są spowodowane euthyroxem i letroxem? Będę bardzo wdzięczna za Pani poradę .. 🙂

 65. Magdalena Jagiełło

  WItam, nie można (nigdy) wykluczyć, że to polekowe, ale nie są to typowe objawy po tyroksynie. Przyczyn może być wiele, poszłabym do obu specjalistów 😉

 66. Anonimowy

  Witam serdecznie,
  Jestem w 15 miesiącu drugiej ciąży. Lekarz ginekolog zlecił mi standardowy pakiet badań w ciąży, w tym oznaczenie TSH. Po odebraniu wyników okazało się, że TSH wynosi 11,41 (zakres w tym laboratorium 0,27-4,20). Trochę się zaniepokoiłam i tydzień pózniej powtórzyłam badanie TSH, wynik niewiele niższy 11,13. Na wizycie otrzymałam skierowanie do endokrynologa, z dopiskiem PILNE. Jakoś udało mi się dostać do endokrynologa, co nie było proste bo w jesnej przychodni nawet zarejestrować mnie nie chciano. Na wizycie pani doktor przeprowadziła wywiad, zrobiła USG tarczycy. Wynik badania: tarczyca mała hypoechogeniczna, niejednorodna, PL ze zwłóknieniami. Płat prawy 17,5×12,0x36,00 mm, płat lewy 15,0×13,0x1,0 mm; cieśn – 6,0 mm; V tarczycy 6,5ml. Okoliczne w. chłonne niezmienione. Pani dr przepisała mi Euthyrox – przez 7 dni 50 mikrogramów, a następnie 75 mikrogramów oraz 100 mikrogramów jodu. Zleciła również wykonanie anty-TPO, anty-TG zanim rozkręci się leczenie i przyniesienie wyników na kolejną wizytę. Dwa dni po wizycie zrobiłam te badania i wyniki to any-TPO 355,9 (wart. 0-34), anty-TG 360,8 (wart. 0-115). Czytałam trochę i się zastanawiam czy jest to choroba Hashimoto?? Kolejną wizytę mam dopiero 8.09.

  Zastanawiam się czy niedoczynność pojawiła się w ciąży czy już musiałam chorować wcześniej?? Przy pierwszej ciąży, 2 lata temu, nie białam oznaczanego TSH. Nic mi nie dolegało i nie dolega nadal. Czy grozi coś dzidzi która rośnie w brzuchu??

  Może trochę chaotycznie piszę, ale może Pani mnie jakoś uspokoi.
  Z góry dziękuję
  KK

 67. Magdalena Jagiełło

  Witam, wyniki sugerują Hashimoto. Kiedy się zaczęło, trudno teraz powiedzieć, ale być może po pierwszej ciąży. Teraz trzeba szybko wyrównać ze względu na dziecko (pisałam o tarczycy i ciąży kilka postów, zapraszam też do lektury). pozdrawiam

 68. Magda Swi

  Witaj Magdo z Chorzowa, mam prośbę mogłabyś sie odezwać do mnie na maila, mam parę pytań, gdyż jestem w podobnej sytuacji tez wysokie tsh i od razu przepisany euthurox n 50. Tez jestem z Chorzowa i ciekawi mnie gdzie wybrałaś się do endokrynologa. Pozdrawiam Magda, mail: magswi89@gmail.com

 69. Magda Swi

  Magda czy moglabys sie do mnie odezwać na maila magswi89@gmail.pl, również jestem z Chorzowa i też na początku drogi życia z niedoczynnoscia, parę dni temu tsh wykazało 21 i też lekarz rodzinny wypisał euthyrox 50, a badanie usg w poniedziałek bez skierowania do endo. Chciałam sie wymienić opiniami i mam parę pytan, bo Ty już jesteś po wizycie u endokrynologa i może mi kogoś polecisz. Odezwij się pozdrawiam.

 70. Marta

  A co Pani sądzi o ekstrakcie ze świńskiej tarczycy – NDT natural desiccated thyroid np WP Thyroid?

 71. anna

  witam, potrzebuję szybko obniżyć poziom tsh, w ostatnim badaniu wyszło ponad 10; jestem po zabiegu invitro, zarodek się zagnieździł ale boję się że teraz się nie utrzyma, biorę lethrox 125-zmieniłam dwa tygodnie temu (przy tsh 0.4) z novothyralu. endokrynolog zalecil zmiane.

 72. Paula

  Witam,
  Chciałabym poradzić się. Mam hashimoto. Czy jest możliwe że z powodu podwyższenia dawki z 50 do 75 eutyroxu w ciąży wystąpiły u mnie nieukładowe zawroty głowy oraz wzmożone napiecie mięśniowe szczególnie szyi, które trwają od 13 tygodnia ciąży (3 tyg po zwiekszeniu dawki), aż do teraz (minęły już dwa miesiące po porodzie)? Mój endokrynolog kazała mi brać teraz 5 razy w tyg dawke 75 i dwa razy po 50 ponieważ karmię piersią. Zleciła ponadto badania kortyzolu, tsh i wit d3.
  D3 i kortyzol mam w normie, natomiast po porodzie tsh mam dziwnie niskie 0,32, gdzie pod koniec ciąży miałam 2,64.
  Czy moje objawy mogą w ogóle być związane z tarczycą, czy według Pani muszę szukać jednak gdzie indziej? Pytam, bo to trwa bardzo długo mimo, że nie mam raczej zaburzeń psychogennych, ani depresji, ani nerwicy… byłam też u laryngologa, a neurolog stwierdziła żeby jednak sprawdzić jeszcze ucho wewnętrzne, ale niestety na to muszę trochę poczekać.

 73. DoMinika

  Witam,
  Min problem z tarczyca jest już od ponad 10 lat.. mam małe guzy na calej tarczycy, regularnie chodziłam do endokrynolog na NFZ jednak ostatnio zrezygnowała z pracy. Miałam przepisany eutyrox 25 później 50 I stwierdzone Hashimoto. . Aby poprawić swoje wyniki zaczęłam interesować się dieta i nawet byłam na konsultacji u dietetyka. Po braniu euthyroxu przytylam 7kg pękają mi naczynka na całym ciele . Zawsze miałam problem z tolerancją laktozy jednak dopiero niedawno siostra poinformowała mnie że powinnam zamienić sobie lek na inny bez laktozy. Dzisiaj miałam wizytę u nowej Pani dr w tej przychodni. Na moja prośbę aby lek został zmieniony bo ostawilam laktoze która mi nie służy dostałam odpowiedź że za dużo czytam w Internecie i żadnego leku mi nie zmieni A to że ostawilam laktoze to moje kości na starość będą miały problem… Nie ma to jak pomocna Pani doktor. Wierzę że znajdę jakiś termin I lokalizację aby dostać się do Pani doktor na wizytę bo czasem już nie mam sił .

 74. Anna

  Czy Eltroxin zawiera laktoze? Dziekuje z gory za info 😉

  1. admin

   jest o tym właśnie w tym wpisie 😉

 75. Hoppe

  Jaka jest różnica między Euthyrox apteczny,a kupiony ten bez recepty ? Firmy np. wish.?

Dodaj komentarz